PEMBE KÖŞK İLE PROTOKOL İMZALANDI

Sağlık Bakanlığı ile Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi arasında protokol imzalandı.
Sağlık Bakanlığı ile Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi arasında protokol imzalandı.
Protokole göre, uyuşturucu bağımlıları tedavi için Pembe Köşk’e sevk edilebilecek ve hastaların tedavi masraflarının yüzde 80’i devlet tarafından karşılanacak.

PROTOKOL

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ve ekibiyle birlikte Karşıyaka’da bulunan ve bağımlılıkla mücadele konusunda hizmet veren Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ziyaret etti.

Sağlık Bakanlığı ile Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi arasında imzalanan protokol ile artık uyuşturucu bağımlıları tedavi için Pembe Köşk’e sevk edilebilecek.

Devlet tarafından Pembe Köşk’e sevk edilen hastaların tedavi masraflarının yüzde
80’i devlet tarafından karşılanacak.

Sağlık Bakanı Ali Pilli ziyarette, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ve hastane kurucularından Hüda Hüdaverdi ile hastaneyi gezerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Hastanede tedavi ve rehabilite edilen hastalarla da öğle yemeğinde bir araya gelen Bakan Ali Pilli, hastalarla yakından ilgilenme ve sohbet etme fırsatı buldu.

PİLLİ : “GENÇLERİMİZİN DEVLET DESTEĞİYLE TEDAVİ OLMALARINI SAĞLAMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Ziyarette konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede bağımlılıklarla mücadele ve bağımlı hastaların yeniden topluma kazandırılması noktasında oldukça kararlı olduklarını vurgulayarak, “Maddi olarak tedavi olmaya imkânı olmayan gençlerimizin devlet desteğiyle tedavi olmalarını sağlamak boynumuzun borcudur” dedi.

Alkol ve madde bağımlılıklarının tüm dünyada olduğu gibi toplumumuzun da en büyük sorunlarından bir tanesi olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Pilli, “Devletler, toplum sorunlarında bağımlılıkla mücadele konusunu ilk sırada önem vermektedir. Bizim ülkemizde de Başbakanlık bünyesinde kurulan Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu ile bu soruna ciddi şekilde önem vermekteyiz. 35 yıllık meslek hayatımda bağımlılık sorununun yarattığı olumsuzlukları kendi gözlerimle görmüş birisi olarak bağımlılıkla mücadelenin önemini bilen birisiyim” şeklinde konuştu.

KARAOKÇU: “DENETİMLİ SERBESTLİK YASASI ARTIK VERİMLİ ŞEKİLDE ÇALIŞACAK”
“Uyuşturucuyla mücadele anlamında tarihi bir adımın atılmasına bir katkımız olmuşsa ne mutlu bize” diyen Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan
Karaokçu da şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimizden bu yana tedavi ve rehabilitasyon konusunda çok mücadele verdik. Beş yıllık görev sürem boyunca beşinci hükümetle çalışıyorum ve her hükümet döneminde bu konunun kavgasını verdik. Çok gelgitler olmasına rağmen bu projeyi hayata geçiremedik ve maalesef bu süreçte birçok gencimizi kaybettik”
Artık, Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’na başvuran acılı ve dertli ailelere bir ışık tutabildiklerini vurgulayan Hasan Karaokçu, “90’lı yıllardan beridir Mehmet Çakıcı’yla birlikte uyuşturucuyla mücadele anlamında büyük çaba harcıyoruz ama burada en büyük teşekkürü hak eden Sağlık Bakanımız Ali Pilli ve ekibidir. Sağlık Bakanımız göreve geldiği günlerde kendisini ziyaretimde bana, ‘Ben icraat yapmak için bu göreve geldim. Bu kararlılığımı sonuna kadar sürdüreceğim ve başarılı olamazsam da kliniğime geri dönerim’ diyecek kadar güçlü iradeye sahip bir kişidir” dedi.

Hem madde bağımlılarının hem de ailelerinin büyük acılar çektiğini ifade eden Karaokçu, yıllardır madde bağımlılarının belki uyuşturucudan uzak kalır umuduyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındığını fakat her seferinde bu girişimlerin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Artık ülkede gerçekten çağdaş anlamda ve tam donanımlı bir rehabilitasyon merkezi olduğunu belirten Hasan Karaokçu, “Uyuşturucu bağımlısı gençlerimizin cezaevine gönderilmemesi için yıllarca mücadele verdik. Büyük bir dirençle karşılaşmamıza rağmen denetimli serbestliğin yasallaşmasını sağladık fakat rehabilitasyon ve tedavi merkezimizin olmaması nedeniyle bu süreçte tedavi olamayan ve başarısız olan uyuşturucu bağımlıları günün sonunda cezaevine gönderiliyorlardı. Artık Denetimli Serbestlik Yasası’nın çok daha verimli şekilde çalışacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Uyuşturucuyla mücadelede önemli bir adımın da eğitim olduğuna dikkat çeken Hasan Karaokçu, gelmiş geçmiş Eğitim Bakanları’yla bu konuda bir ilerlemeye sağlayamadıkları ve bağımlıklarla mücadele konusunun eğitim müfredatına eklenemediği eleştirisinde bulundu.

Bu haber 259 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER