SİPARİŞ İMAR PLANI’NDA “SON TANGO”

Baybars’ın belediyelerle sıkı pazarlığı devam ediyor
Baybars’ın belediyelerle sıkı pazarlığı devam ediyor

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, turizmciler, esnaf ve halktan olur alamadığı, rant iddiaları ile kirlenen İmar Planı’na destek için tüm umudunu üç belediye ile belediye başkanlarına bağladı.

İskele Belediye meclis üyelerinin, planın son anda değişen halinden memnun olmadıkları ve belediyeyi zor durumda bırakacağı düşüncesiyle toplu olarak bu plana karşı oldukları söyleniyor. Başkan Sadıkoğlu’nun da Baybars görüşmesinin ardından meclisi bilgilendirmemesi tepki yarattı.

Longbeach bölgesindeki sözü edilen 300 hektar alanın imara açılmasıyla, gerekli alt yapının İskele Belediyesi tarafından karşılanacak olması ve bu yükün faturasının da İskele halkına yükletilecek olması, Başkan Sadıkoğlu’nu rahatsız edecek mi?
Alt yapısı olmayan, hatta resmi yolu bile olmayan Longbeach bölgesindeki değerli tarım arazilerinin, imara açılmasıyla birlikte, yaklaşık 300 hektar alan içerisinde yapılacak binlerce konutun alt yapı sorunlarının İskele Belediyesi’ne yüklenecek olmasıyla, belediyenin bu yükü kaldırabilecek finansı, İskele halkından çıkaracak olmasının ne kadar adaletlş olduğu da düşünülüyor.

Bakan Baybars’ı tek destekleyenlerin Müteahhitler Birliği ile Ticaret Odası olması, Longbeach bölgesinin imara açılmasında yine bu iki örgütün etkili olduğu iddiaları kafaları karıştırıyor ve belediye meclis üyeleri üzerinde etki yaratılarak karara tesir edilebileceği söyleniyor.

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı taslağının Aralık ayı’nın ilk günlerinde ilgilli belediye meclis üyelerinin de içinde bulunduğu Birleşik Kurul’a sunulacak olması Bakan Baybars’I hayli endişelendirmeye başladığı görülüyor. Bu sebepten dolayı, Bakan Baybars belediye meclis üyelerinin plana olumlu oy vermesi doğrultusunda etkili çalışmalarına devam ediyor.


Bu haber 210 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER