Ciddi veriler ve farazi işler.

Turizm Kuzey Kıbrıs ekonomisinin lokomotif sektörlerinden en önemlisi. Tabi ki Güney Kıbrıs için de öyle.
Turizm Kuzey Kıbrıs ekonomisinin lokomotif sektörlerinden en önemlisi.
Tabi ki Güney Kıbrıs için de öyle.
Bugün gelin geride bırakmaya hazırlandığımız 2019 yılı turzmini Kuzey ve Güney olarak verilen istatistiki bilgiler ışığında karşılaştırmaya çalışalım.
Önce Güney Kıbrıs.
Güney Kıbrıs deyip geçmeyelim tabi.
Eğer öyle yaparsak gerçeklerden uzaklaşırız.
Dolayısıyla Kıbrıs Cumhuriyeti.
Uluslararası meşruiyeti olan tanınmış bir devlet.
Şimdi gelin rakanlara birlikte bakalım.
2019 yılı içinde Larnaka ve Baf havalimanlarındaki yolcu trafiği açısından yeni bir tarihi rekor kırılmış, çünkü ilk kez yolcu gidiş gelişlerinin 11 milyonu aştığı tespit edilmiş.
Yıl sonuna kadar 11,3 milyon yolcunun bu iki havalimanını kullanarak seyahat etmesinin beklendiğini yazan Alithia gazetesi, yolcu trafiğinde 2013 yılından bu yana yüzde 60 artış yaşandığını kaydetti.
Hermes Airports şirketinin yaptığı basın toplantısından detaylar yazan gazete, şirketin 2006’dan bu yana bu iki havalimanına 640 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptığını ekledi.
Ve evet göreceğiniz gibi ortada somut rakamlar mevcut. Yani elle tutulur gözle görülür.
Ama nasıl?
Tabi ki hissederek.
Güney Kıbrıs’taki bu durumun ekonomiye olumlu katkı yaptığını yaşayarak görerek.
Şimdi gelin bir de Kuzey Kıbrıs’a bakalım.
Ne diyor Turizm Bakanı;
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, mecliste milletvekillerinin yaptığı konuşmalardan, turizmin lokomotif sektörü olmaya devam ettiğinin görüldüğünü kaydetti.
Görüldüğü ne demek?
Mesela hani somut göstergeler?
Yok.
Ve devam edelim..
Üstel, hükümetin 6 aylık süresinde yıl sonuna kadar koydukları hedefleri yerine getirdiklerini ifade etti, hükümet programındaki hedeflerin tamamının gerçekleştirileceğini söyledi.
Teşvikler konusuna değinerek, teşviklerin 2017’den bu yana ödenmediğinin söylendiğini, kendilerinin ise Haziran 2019’da görevi devraldıklarını anlatan Bakan Üstel, turizm teşvik ödemelerine başlandığını, 2020’de de devam edeceğini, bundan sonraki sürede de hükümetin bunu şekillendireceğini belirtti.
Yani?
Yani sıfır sıfır elde var sıfır.
Hedefler, falanlar, filanlar.
Gösterge?.
Yok.
Somut bir şey?
Yok.
Farazi cekler caklar ve varılmayan hedefleri var gibi göstererek siyasi kazanım elde etmeye yönelik açıklamalar yapıyor Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel.
Kısacası lafla lakırdı ile bu gemi yürümeyeceğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla hiçbiri hiçbir işe yaramayan bakanlar, başkanlar. Hiçbir şey yapmadan sürekli yapmış gibi geleceğe yönelik bir övünme hali ile . 'Şunu yapacağız, bunu edeceğiz” diyerek ömrümüzü tüketiyorlar.
Bu haber 781 defa okunmuştur

:

:

:

: