BU SON CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLSUN

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, ADA TV de Erçin Şahmaran’ın konuğu oldu. Gündeme Bakış programına katılan Hasipoğlu’nun öne çıkan açıklamaları şöyle;
Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, ADA TV de Erçin Şahmaran’ın konuğu oldu. Gündeme Bakış programına katılan Hasipoğlu’nun öne çıkan açıklamaları şöyle;

İmar yasasında Birleşik Kurulun olumlu kararının olması gerekiyor. Bu da Belediye Meclislerinin onaylaması demektir. UBP, imar planını kucağında buldu. Biz bu tartışma için, biraz daha zaman kazanmak, topluma anlatmak, toplumun benimsemesine fırsat vermek istedik. Bu sebeple plan altı ay ertelendi. Süreç devam ediyor. Altı ay öncesinde de bir noktaya gelmesi halinde de yürürlüğe girebilir. Bu konunun hükümeti bozmasına gerek yok.

2004 Annan planı sonrası bir inşaat patlaması oldu. Herkes müteahhitliğe soyundu. O dönem bazı yasalar yoktu. Greatstone meselesinde, hali hazırda ipotekli olan bir yer söz konusudur. İpotek, öncelikli bir hak olmuş oldu burada. Sözleşmeler ipoteğin arkasında kalmış oldu. Bunlar yargıya taşınmış konular.

İngiltere de, bile bile ipotekli bir mala yatırım yapılamaz. İpotekli bir mal için araştırma yapılması gerek. Burada da bu insanlara bu imkân verilmiş. Ama durum bu noktaya geldi. Bu mal mahkeme eliyle satıldı.

Devlet müdahil olup, kamulaştırma yaparak, aracı olarak, bir miktar daha
ödenmesini sağlayarak, en azından altyapının tamamlanması için, malı satın alan kişi ile parasını ödemiş olmasına rağmen malından olan insanları bir masa etrafında toplayıp, bir orta yol bulmalı.

Şu an sözleşmelerin kayıt edilme yasası var. Tapu uyarıyor tarafları, kabul ediliyorsa kayıt ediyor, imza alıyor. Bu ve benzeri olayların tekrar yaşanması artık mümkün değil.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için UBP bir noktaya geldi. Genel Başkan Ersin Tatar UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı. Parti olarak seçim havasına girdik. Çalışmalarımız tüm bölgelere yönelik başladı ve hızlanarak artacak. Seçim propagandası için, Kıbrıs konusu ile ilgili tüm modellerin masada olması gerektiğini öne çıkaracağız.

Federasyonun olması diğer seçeneklere göre daha az bir olasılıktır. 50 yıldır masada federasyon var. Görüşüldü, zirveler yapıldı. En son BM son deneme dedi. Sonuç çıkmadı. Tarafların ortak bir vizyonu yok. BM siz görüşmeden neyi talep ederseniz onu destekler. Hala daha federasyonu talep etmemiz, doğru bir strateji değil. İyi niyetli bir yaklaşım ama aynı zamanda bir çaresizlik göstergesidir.

Anastasiades, BM parametrelerinin de dışına çıkmıştır. Bize siyasal eşitlik vermek, Türkiye’nin garantörlüğünü konuşmak, ada etrafındaki zenginlikleri paylaşmak istemiyor.

Siyasi olarak Rum tarafını rahatsız edecek adımlar atmamız, politika değişikliği yapmamız gerekiyor. Maraş konusu böyle bir adımdır. Maraş KKTC toprağıdır. Bu konu tartışmasızdır. Envanter ile ilgili olarak tüm daireler çalışmalarını tamamladı. BMnin kontrolünde değil, gözetiminde olarak, 2020’nin başlarında önemli adımlar atılacak.

Federasyon vizyonunu dışlamadan, bunun gerçekçi olmadığını anlatarak, farklı bir vizyon ortaya koyacağız. Benim temennim bu seçimin son Cumhurbaşkanlığı seçimi olmasıdır. Artık Başkanlık sistemini tartışmalı ve bu yönde gerekli adımları atmalıyız.

Bu haber 118 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER