“MARAŞ KONUSU İNCE BİR İPTİR”

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, toplumu birleştiren bir liderliğin, gerçek çıkış yolu olduğunu vurguladı.
Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, toplumu birleştiren bir liderliğin, gerçek çıkış yolu olduğunu vurguladı.

Özersay, kişilerin kendi içinde tutarlı olması gerektiğini de belirterek, 5 yıl önce de seçime bağımsız aday olarak girdiğini hatırlattı.

Özersay, katıldığı tv programında cumhurbaşkanlığı adaylığı ve vizyonuna dair açıklamalarda bulundu.

Seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Özersay şu ifadelere yer verdi;
“Madem ki cumhurbaşkanlığı bağımsız ve tarafsız olunması gereken bir görev yeridir, madem ki anayasamızda da böyle yazıyor, madem ki tarafsız bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var, o zaman o seçilme anını beklemeden, bu yolu yürümeye başladığımda siyasi rütbelerimi sökmem gerektiğine inandım. O nedenle de bağımsız aday olup, partimden de istifa ettim. Cumhurbaşkanlığı partiler üstüdür. Eğer cumhurbaşkanı bir partinin başkanı, bir partinin temsilcisi gibi bir süreçten geçerek cumhurbaşkanı seçilirse toplumun bütün kesimlerine hitap etmesi de zor olur. O makamdaki kişinin gerçekten cumhurun başı, toplumun bütün kesimlerini temsil eden, sesini duyan, hassasiyetlerini anlayan olması çok önemlidir. Kimseyi eleştirmek için de söylemiyorum, diğer adaylar partilerinin adayı olarak çıkabilir, herkesin kendi tercihidir. Ötekileştirmenin, gerginliklerin, kutuplaşmanın yaşandığı bir dönemde aday olduğumda partisine bakmaksızın toplumun bütün kesimlerine hitap edebilmem için gerekli olduğunu düşünüyorum. Herkes bir siyasi partiyi destekleyebilir ama cumhurbaşkanını seçerken toplumun tamamını kucaklayabilecek, uluslararası alanda en iyi temsil edebilecek kişiyi seçebilmek için partiler üstü bakmamız gerekir. İçerdeki sorunların çözülmesinde de Cumhurbaşkanı liderlik göstermelidir. Toplumu birleştiren bir liderlik bizim için çıkış yolu olur.”

“MARAŞ KONUSU İNCE BİR İPTİR, BU İP ÜZERİNDE DİPLOMASİYİ BİLEN İNSANLAR YÜRÜMELİDİR”

Kapalı Maraş’ın açılması konusunda da açıklamalar yapan Özersay, Kapalı Maraş’ın açılması konusunun kendisi için yeni bir konu olmadığını ifade etti.

Alınan karar doğrultusunda adımlar attıklarını anlatan Özersay, alınan kararla ilgili de bilgi verdi. Özersay şöyle dedi:

“Kapalı Maraş’la ilgili bir envanter çalışması yapılacak, bu çalışma yapılırken her ne adım atacaksak atalım bir yandan buranın eski sakinlerinin diğer yandan Vakıflar Dairesi’nin hakkına halel gelmeyecek şekilde hareket edilecek. Bu kararı uygulayan makam da Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’dır. Bu konularda adım atılırken herkesin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Bu ince bir iptir. Bu ip üzerinde diplomasiyi bilen, bu konuda tecrübesi olan insanlar yürümelidir. Bodoslama giderseniz, duvara çarpar düşersiniz, bu memleketin dış politikasına da zarar verirsiniz. Bu durum kapalı Maraş’ı Türk yerleşimine açacağını söyleyenler için de, Maraş’a dair Güvenlik Konseyi kararlarının neyi içerdiğini bilmeden konuşanlar için de geçerlidir.”


Bu haber 142 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER