İdlib kırılma noktasıdır

Bizim analistlerimiz, gazetecilerimiz ve yorumcularımız genellikle dış politika da olayları anlamaya çalışırken basında çıkanlar üzerinden olayları anlamdırma peşine düşerler. Lakin hem okurlarını hemde kendi beyninde olayları yanlış oturturlar.

Bizim analistlerimiz, gazetecilerimiz ve yorumcularımız genellikle dış politika da olayları anlamaya çalışırken basında çıkanlar üzerinden olayları anlamdırma peşine düşerler. Lakin hem okurlarını hemde kendi beyninde olayları yanlış oturturlar. O yüzden de olaylar sıradanlaşır ve devlet aklıyla hareket edenleri anlayamazlar. İşte bu noktada sıradan fikirlerle tıpki Türkiye de ki muhalefet partilerinin yaptığı gibi yorumlar yaparlar.

Devlet aklıyla düşünen yorumcular, siyaset bilimciler ve diplomatlar olayları daha iyi analiz ederler ve ona göre fikirlerini paylaşırlar.

Mesela ortada CORONA VİRÜSÜ, SURİYE DE İDLİB SORUMSALI, TRUMP ın DERİN ABD İLE ÇEKİŞMESİ, RUSYA DA Kİ GİZLİ YAPILANLARIN PUTİN ÜZERİNDE Kİ ETKİLERİ; DOĞU AKDENİZ DE Kİ EGEMEN GÜÇLERİN SAVAŞLARI vs yokken biz bunları köşemizden aktarmaya çalıştık. Gördüğümüz doğruları sıraladık. Olabilecek hamleleri bir bir yazdık. Yazmaya da devam ediyoruz.

Hatırlarsanız her zaman yeni dünya düzeninin kurulacağı ve burada ki ipuçlarını aktardım. Savaşın nerede nasıl olduğunu yazdık.

Derin abd her şeye yön veriyordu. Bugünde böyle tüm liderlere , olaylara seyrini bunlar çiziyordu. Kim olduğunu sizlere daha önce aktardım.
Bugün idlib de olanlar ve yapılan hamleleri anlamamız gerçekten ülkemiz için çok önemli. 2 gün önce s400 aldığımız Rusya ile nasıl karşı karşıya geldik? Abd ve Türkiye düşman gibi hareket ederken yaptırımlar söz konusu iken bugün nasıl oldu da abd tarafından Türkiye lehinde açıklamalar gelmeye başladı? Bu sorular herkesin kafasını karıştırmakta. Bunlara cevap aramaktadırlar.
Bugün Rusya ve abd kapalı kapılar arkasında idlib konusunda pazarlıkların ı sürdürmektedirler. Rusya bugün abd ye rakip olamayacağı gibi Suriye de abd nin istediğinin dışına da çıkamayacaktır.
Öyle bir dönem yaşandı ki Ankara da rus büyükelçi karlov öldürülüyor peşine Rusya uçağı düşürülüyordu bizde Rusya ile savaşın eşine geleceğiz derken , birden s400 süreci başlıyordu. Moskova ve Ankara tarihte eşine az rastlanır bir sürece de böylelikle giriyordu. ASTANA VE SOÇİ…
Herşey bütün planlar çin ve Avrupa nın da bu ittifakın içinde olacağı fikri ile yürüyordu. Ta ki çin diz çöktürülene kadar!!!
Çin yaşarsa bu plan yürüyecekti..
Bir hikaye bir virüsle son buldu. Bütün dengeler değişti. CORONA VİRÜSÜ çin piyasalarını dünya ekonomisini her şeyini alt üst etti. Bakınız resme , Avrupa da corona virüsü çin de corona virüsü, iran vs vs DERİN ABD yine devrede.

İDLİB SALDIRISI da bizim için büyük bir dönüm noktası oldu. Abd her ne kadar yanınızdayız mesajı versede bizle hareket eden Rusya askerlerimizin koordinatlarını rejim güçlerine vermiştir . Tüm bunlardan sonra Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan da ihaneti asla unutmayacağız derken mesajı aslında yerine gönderiyordu. Gizli ve yerinde …
NATO Müttefiklerimiz her ne kadar yanınızdayız demiş olmuşlarsa da böyle bir şey yoktu. Oyun gerçekten çok büyük.. ANKARA yı istediği kulvara sokamayanlar iç politika zora sokmayı deneyecek büyük hamleleri yapmaya başladılar. 2020 de savaşın kızışacağını sizlere 2018 den bu yana aktarıyorum. Denge bozulunca ne ipek yolu preojesi kaldı ne de ittifak !
Şuan yeni dengeler kuruluyor.
İngiltere ve Türkiye arasında bir ittifakın doğabileceğini yazdım.
İngiltereden gelen açıklamalar böyle alt yapısı 2016 da Londra da atıldı. BREXİT sonrası böyle bir adım da kapıda.
Bizim müttefiğimiz gibi görülen diğer güçler düşmanımız olan ypg ile hem Washington da hem de kremlin de görüşüyorlardı.
Bu nasıl müttefiklik anlayışı diyip kendimize soruyorduk. Biz de konjöktörden faydalanıp bugüne kadar gelinen noktaya kadar sabrettik lakin idlib saldısı Mehmetçiğimiz de ağır kayıp tüm hesapların silindiği , askeri gücümüzle diğer sözde müttefiklerimize gücümüzü gösterdiğimiz süreçi başlattı. Bununla beraber kapılar açıldı. AB şimdi mülteci sorunuyla karşı karşıya..
SN ERDOĞAN ne demişti hatırlayın öyle bir süreç gelirse azdan az çoktan da çok gider diyerek harekette beraber olduklarımıza mesajı net gönderiyordu. Denklem gerçekten karışık. Lakin artık açık açık biz burada varız. Çizdiğimiz sınırların ötesine gitmeyen rejim güçlerine karşı da harekata devam edeceğiz diyerek mesajı yerine gönderdik.
TÜRKİYE BÜTÜN OYUNLARI BOZDUç
Göç krizi üzerinden ab zarar görecek. Bu aslında başından beri abd nin isteği idi lakin Türkiye aslında idlib saldırısından sonra bütün kozlarından sadece bir kaçını masaya sürmüştü. Devamı var , gelecek lakin karşıdan ne adım gelecek şuan Türkiye bunu bekliyor.
İDLİB SALDIRISI YENİ DÖNEM BAŞLANGICI.
Dengeler ortada.
Bizi Rusya ile karşıya karşıya getiren de belli ittifaka zorlayan da . Derin abd oyunu kurguluyor. Tabi darbeyi herkes alıyor.
ABD KARŞISINDA kim olduysa onlara ders veriyor. Durumlar daha da karmaşık hal alacak. Lakin kazanan Türkiye olacak. KLASİK SÖZ OLACAK AMA ABD TÜRKİYE Yİ KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAZ. Özellikle Londra bugün yüzünü Türkiye ye dönmüşken…

Bu haber 2561 defa okunmuştur

:

:

:

: