HÜKÜMETTE PAKET KRİZİ

Ekonomik önlemleri açıklamak üzere toplanan Bakanlar Kurulu, saatler süren toplantıda bir karar alamadı. Bir gün önce kendi öneri paketini açıklayan HP ile UBP arasında ciddi görüş ayrılıkları yaşandı
Ekonomik önlemleri açıklamak üzere toplanan Bakanlar Kurulu, saatler süren toplantıda bir karar alamadı. Bir gün önce kendi öneri paketini açıklayan HP ile UBP arasında ciddi görüş ayrılıkları yaşandı


BUGÜNE ERTELENDİ

Hükümet ortakları arasında krize neden olan ekonomik paketin bugün açıklanacağı iddia edildi. Dün gün boyunca toplantı yapan Bakanlar Kurulu’nda iki partinin bakanları arasında derin anlaşmazlıklar yaşandığı ve bu yüzden paketin açıklanmasının bugüne kaldığı konuşuluyor.

İŞTE GÖRÜŞ AYRILIKLARI

HP, milletvekili, bakan müsteşarlar, müdürler dahil tüm üst düzey devlet görevlilerinde yüzde 50 'ye varan maaş kesintisi istiyor. Partilere devlet yardımında önemli bir kesinti talep ediyor. Tüm örtülü ödenek ve hane halkına yardımların da kaldırılması isteniyor.

UBP-HP koalisyon hükümetinde şimdi de Ekonomik Paket yüzünden kriz yaşandığı iddia ediliyor. Dün Başbakanlıkta gün boyu devam eden Bakanlar Kurulundan sonra açıklanması beklenen Ekonomik Paket maalesef çıkmadı.

Paketin bugün açıklanması beklenirken özellikle paketin içeriğinde özel sektörün beklentilerinden çok uzakta kaldığı ve bu yüzden bakanlar kurulunda dün gün boyunca iki partinin bakanları arasında derin anlaşmazlıkların çıktığı ve bu yüzden paketin açıklanmasının bugüne kaldığı konuşuluyor.

Bildiğiniz üzere hükümetin HP kanadı ekonomik paket açıklanmadan bir gün önce önerilerini kamuoyu ile paylaşmış ve dolasıyla UBP üzerinde bir kamuoyu baskısı oluşturmayı hedeflemişti.

Belli ki bu plan işe yaradı ve dün açıklanması gereken ekonomik paket bugüne kaldı.
Bakalım bugün paket açıklanabilecek mi? Dün olduğu gibi bugünde gözler Başbakanlıkta olacak…

Bakanlar kurulunda UBP ve HP arasında fikir ayrılıkları şu konularda yaşanıyor

1- HP tüm üst düzey devlet görevlilerinin (milletvekili, bakan müsteşarlar, müdürler dahil) yüzde 50 'ye varan maaş kesintisi istiyor

2 - Partilere devlet tarafından yapılan ödemelerde önemli bir kesinti yapılsın

3- Tüm örtülü ödeneklerin ve hane halkına yardım ödeneklerinin hepsinin kaldırılsın.

.... Bugün UBPve HP ayrı ayrı değerlendirmeler yapacaklar ve ondan sonra bakanlar kurulu tekrar toplanacak.
Bu haber 568 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER