Devlet herkes başının çaresine baksın dedi.

Ne demişti Kanada Başbakanı;

Ne demişti Kanada Başbakanı;
siz ekonomiyi dert etmeyin o benim sorumluluğum ,sağlığınıza odaklanın demişti. Bizde ise şimdi sözde Toplumsal Dayanışma Paketi altında alınmayan ekonomik önlemler nedeniyle insanlar iyice belirsizliğe sürüklendi.
Özel sektör için kiraları erteledi, banka borçlarını erteledi ama faiziyle…Peki 3 ay sonra bu dükkanlar iş yapabilecek mi? Belirsiz.
Peki bu süreçte o insalar ne yerler? Nasıl yaşarlar bu hiç akıllarına gelmedi.Üstelik sosyal bir Devlet anlayışı ile yurttaşlara elektirklerinizi kesmiyoruz, suyunuzu kesmiyoruz bile diyemediler.. İşten çıkarılan binlerce kişiye de sessiz kaldılar..
Maaş almayanlar, kazancı olmayan işletmeler nasıl geçinecek?
Bunu anlayan varsa lütfen bana da anlatsın!
KKTC Olarak ne yazık ki Krizin boyutunu hala anlayamadık . Hala Alınan tedbirlerle 3 ay 6 ay sonrası konuşuluyor . Oysa bu öyle bir şey değil. Biraz öngörü sahibi biri bunun az 2 yıl bir süreye sirayet edeceğini öngörebilir.
O da varlığımızı sürdürebilirsek , Dolayısıyla 3 ay ertelemişsin ne olacak ? Şu çok belirgin ki artık geri dönüşü olmayan bir yoldayız. Bu Dünya için de böyle ve bu yolun sonunda Ekonomide çok ciddi kırılmalar yaşanacak .
Toplumu parçalara ayıran Toplumsal Dayanışma Paketinde önemli bir konu da şu..
Özel sektörde destek sadece KKTC ve TC vatandaşlarına diyor..
Böyle bir şey nasıl olabilir?
Bu ülkede şu anda ülkesinden uzakta en ağır koşullarda ve üstelik asgari ücretten de daha düşük ücretler alarak yaşayan binlerce yabancı insan var. Irkçılığın daniskası hükümet tarafından yapılan bu karar açıkça anayasa da aykırıdır, ayrımcılıktır, ırkçılıktır !
Özet olarak gördük ki hükümet belli bir kesmin güdümünden çıkamadı.
Kim bunlar?
Bankalar.
Hükümet Bankalara diz çöktü.
Yurttaşını bankaların tefeci anlayışı ile yürüttüğü ağır faizlerin altında ezilmesine ses çıkaramadı.
Kimse kusura bakmasın ama böyle ekonomik çalışma olmaz.
Pakette tek net olan kamuda yapılan kesintiler, net olmayan ise özel sektörde hangi kesimlere destek ödemesi yapılacağıdır.
Bunun yanında görevlerine aktif olarak devam edenlerden maaş kesintisinin yapılmayacak olması doğru bir karardır.
Fakat bu kapsama kimler dahildir.
Doktorlar,sağlık çalışanları,polisler…
Evet..
Fakat yarın Bakanları veyahut Milletvekillerini ve/veyahut bazı üst düzey bürokratları da umarım buna dahil etmezler..
Ve görüyoruz ki bu Allahın belası virüs ile Dünya mücadele verirken KKTC de alınan önlemler akla hizmet etmiyor. Ve yanlış veya hiç düşünülmeden alınan kararlar olarak karşımızda duruyor. Zira bu süreçte dünya insanlarına ekonomik rahatlık sağlarken Kuzey Kıbrıs hükümeti bunu kısıyor. Oysa bu mücadelenin en başında gelen paradır, ekonomik rahatlıktır.
Dolayısıyla açıklanan paketle birlikte okuyup anladığım kadarıyla herkes elini taşın altına koydu mu pek emin değilim. Fakat emin olduğum tek şey hükümetin herkes başının çaresine baksın mesajını net olarak verdiğidir...
Bu haber 1622 defa okunmuştur

:

:

:

: