Siyasi çizgiye göre kurullar oluşturuldu ülkede..

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “ Sağlık Danışma Kurulu” Ekonomi Danışma Kurulu” oluşturuldu. Başbakanlık bünyesinde ise “ Bilim Kurulu”

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “ Sağlık Danışma Kurulu” Ekonomi Danışma Kurulu” oluşturuldu. Başbakanlık bünyesinde ise “ Bilim Kurulu”
Bu komitelerin şu an nasıl bir işlevselliği olduğunu açıkçası bilmiyorum. Fakat şu çok net ki her ne ad altında ve hangi kurumun bünyesinde olursa olsun bu kurulların bir an önce sidik yarışını bir kenara bırakarak, koordinasyonu tek bir merkezden yönetecek mekanizmayı oluşturmaları gerekir.
Peki neden?
Toplumsal fayda sağlamak için.
Bunun ayrı ayrı yürütülen çalışmalar veyahut değerlendirmelerle yapılması mümkün değildir.
Dolayısıyla bu kurulların ehli insanlar eliyle değerlendirme amacıyla sağlık bilgilerinin bir tek merkezde istatiksel ve sistematik toplanması veriler oluşturulması zaruriyeti vardır..
Burada mevzu yaşamsaldır.
Makamların böylesi bir mevzuda siyaseti önlerine koyarak gelecek planlaması doğru bir strateji değildir.
Burada ortak akka,birlik, beraberliğe ve toplumsal dayanışmaya ihtiyaç vardır.
Fakat ülkeyi yönetenler bunu maalesef gözardı ediyorlar. Örnek olmaları gereken birçok konuda kötü emsaller oluşturuyorlar, Bakanlar Kurulu dahil oluşturulan diğer kurullar da dip dibe, diz dize toplantılar gerçekleştiriyorlar.
Bu çağda İnternetin sağladığı avantajları kullanmayarak hemde.
Bugün gerek Dünya’da gerekse ülkemizde birçok kurum/kuruluş internet, zoom, microsoft gibi yöntemlerle işlerini birden fazla katılımcı ile yürütebiliyorlar. STÖler toplantılarını, webinar SKYPE sistemiyle sorunsuz bir şekilde devam ettirirken, Üniversiteler, Sivil Toplum ve birçok kurum bu dönemde online toplantılar yaparken dışarı çıkmayın, sosyal mesafe koyun diye kararlar üreten Bakanların gülücükler dağıtarak bu şekilde toplantı yapması bu işi ne kadar ciddiye aldıklarının göstergesi olsa gerek.Devleti yöneten insanların bu şuursuzluğu karşısında şaşırmamak elde değil..
Salgın almış başını gidiyor, uzmanların da öngörüleri ışığında yayılma hızı bizim gibi küçük ölçekli bir coğrafyada yüksek. Fakat gel gelelim bizi yönetenler önlerine bilimi koyup buna göre strateji belirleyeceklerine siyasi çizgileri üzerinden kriz yönetmeye çalışıyorlar.
Olmuyor tabi. Olmayacak da..

Bu haber 1016 defa okunmuştur

:

:

:

: