Çadır tiyatrosunun bile bir adabı olur

Yenidüzen gazetesinin haberine göre 14 Haziran 2020 Pazar günü 11:03 de Ada havayolu şirketinde ait bir uçakla 13 kişi Antalya’dan Kuzey Kıbrıs’a geldi ve karantinasız ellerini kollarını sallayarak ülkeye giriş yaptılar.
Yenidüzen gazetesinin haberine göre 14 Haziran 2020 Pazar günü 11:03 de Ada havayolu şirketinde ait bir uçakla 13 kişi Antalya’dan Kuzey Kıbrıs’a geldi ve karantinasız ellerini kollarını sallayarak ülkeye giriş yaptılar.
Bu haberin yayılmasından sonra sosyal medyada oluşan tepki üzerine önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ‘Akşam gelen uçakla ve yolcularla ilgili bilgim yok dedi.Akabinde de nereye gittiklerini de bilemediğini belirtti, ve Ulaştırma Bakanlığının bu süreçte sadece uçuş izinlerini belirlediğini ifade etti.
Daha sonra Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür ise gelenlerin Sağlık Bakanlığının izni ile değil Bakanlar Kurulu kararı ile ülkeye giriş yaptıklarını savundu, Hatta 9 değil 13 yolcunun adaya ‘özel görevli’ olarak geldiklerini ifade etti.
Ve bu açıklamaların ardından da Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel özel uçakla ülkeye karantinasız giriş yapan 13 kişinin hiç kimseyle temaları olmayacağını duyurdu.
Evet burası bildiğiniz üzere KKTC.
Kimin yetki alanı nerede başlar nerede son bulur muamma. Biz ona kimin eli kimin cebinde belli değil de diyoruz halk dilinde.
İşte tam da böyle.
COVİD-19’un yoğun şekilde ikinci dalgasına geçtiği bir dönemde Türkiye’den özel izinle kalkan bir uçak 13 yolcusu ile birlikte Ercan’a iniyor. Sonra hiçbir sağlık muamelesine tabi tutulmadan ülkeye girişleri sağlanıyor.
Ulaştırma Bakanı bundan benim haberim yok diyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı bu girişlere izin verenin Sağlık Bakanlığı olmadığını Bakanlar Kurulu onayı ile bu uçuşun gerçekleştiğini ve 13 kişinin karantina mevzuatına tabi tutulmadan ülkeye giriş yaptıklarını açıklıyor.
Turizm ve Çevre Bakanı da bu 13 kişinin kimseyle temas kurmayacaklarını belirtiyor.
Özetle eveleyip geveleyip konuyu geçiştirmeye çalışıyorlar. Bir yerde de bize yalan söylüyorlar.
Kaldı ki bu karar Bakanlar Kurulundan çıkmışsa bunu bütün bakanların bilmesi gerekir.
Kendi insanına iş için ekmek parası için Güney’e geçecekseniz orda kalın,zira Kuzeye tekrar geçmek isterseniz 14 günlük karantinaya tabi tutulacaksınız diyen anlayış, Türkiye’den gelen 13 kişiyi karantinasız ülkeye sokabiliyor.
Neymiş?
Özel izinliymiş?
Peki kimdir bu insanlar?
Hangi özel görev için ülkeye geldiler?
Yok mu bunun izahını yapacak bir hükümet yetkilisi.
Bu izahı halka vermekle yükümlü Devlet neden susuyor?
Benim haberim yok, izni biz vermedik Bakanlar Kurulu verdi, Gelen kişiler kimseyle temasta bulunmayacak?
Peki özetle biz KKTC yurttaşları kime güvenelim?
Ve kime inanalım?
Ve neden inanalım onca yalanın arasında!
Bana bir tek sebep gösterebilir misiniz?
Sıkı tedbirler nedeniyle insanların evlerine kapatıldığı ekonomik bakımdan bir çoğumuzun zor günler geçirdiği, ara bölgedeki yurttaşlarımızın dahi girişine izin verilmediği, cenazelerin getirilemediği bu ülkede, devletimiz Antalya'dan bir grubu sorgusuz-sualsiz ve belirlenen hiçbir sağlık kuralına tabi tutmadan Adaya sokuyor.
Özetle Ülkeye Türkiye’den özel bir uçak geliyor, 13 yolcusu 'karantinasız' içeri alınıyor.
Olay meydana çıkıyor, kamuoyu tepkisi büyüyor.
Bunun üzerine 'Kim bunlar'diye soranlara Ulaştırma Bakanımız ben 'bilmem',diyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı bu kararı biz vermedik Bakanlar Kurulu verdi diyor. Turizm Bakanı'Marinaya teknik heyet', geldi diyor. Fakat gel gelelim projenin sahibi Lapta Belediyesi 'bunlar ihaleyi kaybedenler, gelişlerinden haberim yok diyor..
Öte yandan KTTB Başkanı Özlem Gürkut Tomografi cihazı bozuk acilen tamir edilmesi gerekir fakat tamir edecek ekip karantina uygulaması dolayısıyla ülkeye gelemiyor diyor.
Bu nasıl bir Devlet yönetimi diye sormayacağım bile…
Ve geldiğimiz nokta.
Bakan Tolga Atakan: Bakanlar Kurulunda yanıltıldık dedi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise ülkeye özel izin ve özel uçakla gelip elini kolunu sallayarak giriş yapanlar için onları VİP geçirmedik, İtfaiye kapısından ülkeye giriş yaptılar denildi..
Bu haber 767 defa okunmuştur

:

:

:

: