Meclis’i seyrediyor musunuz?

Meclis Genel Kurulu’nda Ercan’a özel jetle gelen kişiler ve Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in görevden alınması yoğun şekilde tartışılıyor. Başbakan Ersin Tatar, pandemi döneminde özverili mücadele verildiğini, bir özel jet olayının tüm bunların önüne geçmesini ise hazmedemediğini söylüyor.
Meclis Genel Kurulu’nda Ercan’a özel jetle gelen kişiler ve Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in görevden alınması yoğun şekilde tartışılıyor. Başbakan Ersin Tatar, pandemi döneminde özverili mücadele verildiğini, bir özel jet olayının tüm bunların önüne geçmesini ise hazmedemediğini söylüyor.
Belli ki Ersin Bey kendini pandemi ile mücadele ettik yanılgısına inandırmış.
Oysa henüz başlamadık bile.
Velhasıl Başbakan Ersin Tatar kürsüde
Gerçekten çok enteresan bir süreç yaşanıyor.
Kendisine sorulan sorulara muğlak cevaplar veriyor. Öyle ya Turizm eski Bakanı Ünal Üstel Polis raporu doğrultusunda görevden alınmıyorsa hangi gerekçeyle görevden alındı sorusu yanıtsız kalıyor.
Başbakan Tatar .
“Çok bile detay verdim”
“Beni daha fazla konuşturmayın”
“Buna cevap vermek zorunda değilim”
Diyor.
Buna karşılık CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman.
“Hiç bir soruya yanıt vermediniz” eleştirisinde bulunuyor.
Başbakan Tatar “Ustalık bu” yanıtını veriyor.
Ve devam ediyor Ersin Tatar:
“neydi bu acele 1 Temmuz’a sayılı günler kala bu kadar önemli de Jet geldi” diye muhalefete dert yanıyor.
“Hiç bir karantina koşulu yokmuş gibi dolaştırdılar bu insanları ve ben bunu Hazmedemiyorum”
Diyor Başbakan...
Gerçekten sıradışı günler yaşıyoruz.
Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, ise 'Evet haberimiz vardı, yatırım amaçlı geleceklerdi ama karar resmi gazetede yayınlanmadan hukuk dışı bu işlemi yaptık,polis raporuna göre de bu insanların Lapta'ya gitmediğini, bir kaçının karantinada kalmadan Mağusa'ya gittiklerinin de tespit edildiğini' ifade ediyor.
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “özel jet” ve “kabine değişimi” konularda muhalefetten gelen soruları yanıtlarken çok zorlandı.
Özel jetle gelen söz konusu yatırımcıların, Lapta’ya gittiklerine dair bir bulgu bulunmadığını belirten Özersay, “geliş maksatları, Bakanlar Kurulu’na belirtilen maksattan farklı” dedi.
Söz konusu uçağın gelişine, Bakanlar Kurulu üyelerinin izin verdiğini de söyleyen Özersay, “Bu olağandışı dönemde, hızlı hareket etmek için bu tür adımların atıldığını” ifade etti.
Özersay, söz konusu özel jetle gelen kişilerin bir kısmının Girne’ye giderek alışveriş yaptığını, yemek yediğini, diğerlerinin ise Mağusa’ya gidip bir görüşme yaptığını söyledi. Başbakan Ersin Tatar’ın, ilk anda PGM ile istişare edip ilk bilgilerin ne olduğunu araştırılmasını talep ettiğini belirten Özersay, “Bu konunun daha detaylı araştırılması ve bazı ifadelerin alınması gerekecek. Ama Başsavcılığın da dahil olacağı suç unsuruna dönüşmesi, hangisi gerekliyse yapılacak. Polisten bize gelen ön belge 2 sayfadır. Bazı açılardan, soruşturmanın açılması gerektiği aşikardır” şeklinde konuştu.
Özetle konuşulanlardan ve yapılan açıklamalardan kamuoyunu tatmin etmek pek mümkün olmadı. Adeta yaşanan çok şey gizlendi.
Hükümet üç maymunu oynadı.
Mesela Başbakan Tatar’a göre Bakanı kendi atamaya çalışmadı, jeti kendi getirmedi..
Peki durum buysa bütün bu işleri yapanlar kimdir veyahut kimlerdir?.
Başbakan Yardımcısı Sayın Kudret Özersay, 'Evet haberimiz vardı, yatırım amaçlı geleceklerdi ama Bakanlar Kurulu resmi gazetede yayınlanmadan hukuk dışı bu işlemi yaptık' diyor çok net bir şekilde.
Peki bunun hukuki bir yaptırımı yok mu?
Olacağını söylüyor Sayın Tatar’da Sayın Özersay’da.
Umarım.
Fakat esas bombayı DP Milletvekili Serdar Denktaş patlatıyor ve ,” özel jet” soruşturmasının polis raporunu Meclis kürsüsünde okuyor.
Bakın o raporda neler varmış:
“Ercan Havaalanında Yolcuların , Sağlık Bakanlığı’na mensup personeller tarafından ateşi ölçüldü, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmedi.
Uçaktan inen yolcu ve mürettebat, muhaceret işlemleri sonrası Merit Otel’e ait VİTO ile Merit Royale otele ulaştırıldı, odalarına yerleştirildi.
KKTC Sağlık Bakanlığı Girne Kaza sorumlusu olan sıhhiye müfettişinin, gelecek olan yolcularla ilgili hiçbir bilgisinin bulunmadığı öğrenildi.
Özel uçakla gelen yolcu ve mürettebatın, 14 Haizran’a kadar Merit otelde kaldıkları tespit edildi.
Merit otelde, 12-14 Haziran tarihleri arasında hizmet veren çalışanlarla yapılan soruşturmalarda, söz konusu kişilerin odalardan çıktıklarının “görülmediği” söylendi.
Merit Premium oteldeki kamera sisteminin “bozuk” olmasından ötürü, kayıt alınamadığı ifade edildi.
Lobi ve kumarhane içindeki bazı kameralar ile koridor kameralarının formatlandığı tespit edildi, kameralara incelenmek üzere el konuldu.
Çalışanlar , söz konusu kişilerin casinoya girmediklerini ve kumar oynamadıklarını söylediler.
Uçak mürettebatından 3 şahıs, otele ait araçla Girne’ye gidip alışveriş yaptı, yemek yedi.
Özel jetle gelen Cihan Kamburoğlu isimli şahıs, İskele’deki bir otel inşaatına ziyaret gerçekleştirdi.
Cihan Kamburoğlu isimli kişi, RS 099 plakalı araçla Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne götürüldü, PCR testi yaptırılmak istendi fakat hastanede PCR testi bulunamadığından ötürü test yapılamadı.
Ertesi gün PCR testi yaptırıldı, sonuç negatif çıktı, daha sonra Mağusa’da kahvaltı yaptılar.
Mağusa’da kahvaltı yapıldığında, söz konusu kişilerin yanına Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer gitti, ardından birlikte otel inşaatına gittiler.
Söz konusu kişiler, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ne ait araçla havaalnına götürüldü, saat 20.00 raddelerinde…”
Evet sizler de fark etmişsinizdir polis raporuna yansıyan bilgilerde birçok karanlık nokta var.
Her şeyden önce bu kişilerin yatırım amaçlı ülkeye gelmedikleri çok açık..
Ayrıca bunu iddia edenlerin kamuoyunu yanıltmaya çalıştıkları da anlaşılıyor.
Bu haber 974 defa okunmuştur

:

:

:

: