“KKTC’NİN BATISINDA 7. SONDAJI YAPACAĞIZ”

Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Bazı engellemelerle karşılaşınca bu aramaları millileştirerek yapmaya karar verdik. Bugüne kadar 6 sondaj yaptık, 7'incisini yapacağız. KKTC'nin batısında devam ediyor” şeklinde konuştu.
Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Bazı engellemelerle karşılaşınca bu aramaları millileştirerek yapmaya karar verdik. Bugüne kadar 6 sondaj yaptık, 7'incisini yapacağız. KKTC'nin batısında devam ediyor” şeklinde konuştu.

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Dönmez, 'Libya ile iş birliğimizi nasıl artırabiliriz diye görüşmeler sürüyor. İlk olarak Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle ülkede güvenliğin sağlanmasına yönelik görüşüyoruz. Libya'ya da iki önemli petrol sahası var. Bu bölgeler için bazı arama faaliyetleri yapılmış. 2011'de savaşın başlamasıyla faaliyetlerimize ara vermişiz. Biz bu araştırmaları Libya'nın petrol şirketiyle yapıyoruz. Oradaki kaynaklar Libya halkının refahı için var. Biz sömürgeci değiliz. Biz bu sahalarda ortaklık yapacağız. Herkes için kazan kazan esası ön planda' dedi.

Türkiye'nin Akdeniz ve Karadeniz'de yaptığı sondaj çalışmaları hakkında da bilgi veren Dönmez, 'Fatih Sondaj Gemisi'nin Trabzon Limanı'nda kule dikim işlemleri yapılıyor. Temmuz ayının ilk haftasında ilk operasyon başlayacak' ifadelerini kullandı.

Bakan Fatih Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

7. SONDAJ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bizim stratejik hedeflerimizden biri de yerli enerji kaynaklarına yönelerek dışa bağımlılığı azaltmak. Bizim doğumuzdaki ülkelere baktığımızda enerji bakımından zengin ülkeler olduğunu görüyoruz. Biz de hem karada hem de denizde petrol doğalgaz aramalarımızı hızlandırdık. İlk olarak Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle başladık.

Fatih Sondaj Gemisi'nden sonra Yavuz Sondaj Gemisi'ni aldık. Son olarak da Kanuni Sondaj Gemisi'yle filomuzu genişlettik. Bazı engellemelerle karşılaşınca bu aramaları millileştirerek yapmaya karar verdik. Bugüne kadar 6 sondaj yaptık, 7'incisini yapacağız. KKTC'nin batısında devam ediyor.

Öncelikle sismik araştırmalar yapılıyor yani deniz altının bir fotoğrafını çekiyoruz ve sonrada biyopsi diyebileceğimiz sondajları gerçekleştiriyoruz. Elde ettiğimiz verileri değerlendirmeye başlıyoruz. Bu araştırmalar yıllara yayılıyoruz tabiki. Şuanda ikinci aşamadayız. Sondaj yapıyoruz.

Üretim amaçlı platformlar yapılacak ve daha sonra karaya nakli yapılacak. Bunun için biraz sabır gerekiyor. Şuan arama kısmındayız ve bulacağımız konusunda çok iyimseriz. Doğu Akdeniz'in kuzeyinde araştırmalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

Bu haber 912 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER