KKTC İLE ÇİN ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Çinli iş insanları Yanxi Xia, Zhenhe Hua ve Zhitong Pei, Çin İşbirliği adına, Sağlık Bakanlığı’na solunum cihazı bağışında bulundu.

Çinli iş insanları Yanxi Xia, Zhenhe Hua ve Zhitong Pei, Çin İşbirliği adına, Sağlık Bakanlığı’na solunum cihazı bağışında bulundu.


Çin ile KKTC arasında ticaret ve işbirliği köprüsü kuruluyor. KKTC’de bulunan Çinli işadamı Zhenhe Hua, işadamı Ali Özmen Safa ve Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar ile bir araya geldi. Girne Amerikan Üniversitesi’nde yapılan görüşmede başta eğitim ve turizm olmak üzere KKTC ile Çin arasındaki işbirliği kararı alındı.

Bir süredir KKTC’de bulunan Çinli iş insanı Zhenhe Hua, bu görüşme öncesinde Sağlık Bakanlığı’na da ziyarette bulunarak solunum cihazı bağışladı. Ziyarette konuşan Bakan Pilli, “Çinli kardeşlerimizin bu yardımı insanlığa yapılan katkıdır. Bu ülkeye yapacakları her türlü katkı ve yatırım için Sağlık Bakanlığı olarak hür türlü desteğe hazırım” dedi.

Çinli iş insanları Yanxi Xia, Zhenhe Hua ve Zhitong Pei, Çin İşbirliği adına, Sağlık Bakanlığı’na solunum cihazı bağışında bulundu. Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye gerçekleştirilen ziyarette iki ülke arasında iyi ilişkilerin kurulabilmesi için güzel bir vesile olduğu vurgulandı.


Ziyarette konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Çin hükümetine ve Çinli kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Güzel düşünceleri ve katkılarından dolayı çok duygulandım. Çinli kardeşlerimle birebir tanışmak istedim. Ülkemizde bulunmaları bizi çok memnun ediyor. Çin, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerin başında geliyor.

Önümüzdeki dönemlerde Çin devletiyle ülkemiz arasında iyi ilişkiler olacağına inanıyorum. Çin devletinin dünyaya büyük katkıları vardır ve bizim ülkemize de katkıları olacağına inanmaktayım.

Çin devletiyle, devletimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstereceğiz. Çinli dostlarımızın yaşadığı bazı mağduriyetler olduğunu öğrendim. Yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlar Kurulu’na konuyu taşıyacağım. Ülkemiz sağlık sistemine yaptıkları katkı aslında insanlığa yapılan bir katkıdır. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” diyerek, “Bu ülkeye yapacakları her türlü katkı ve yatırım için Sağlık Bakanlığı olarak her zaman desteğe hazırım ve yanlarındayım” dedi.

Bu haber 1965 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER