CUMHURİYET MECLİSİ 1 TEMMUZ’U TARTIŞTI

Varılan konsensüs kapsamında, Meclis’in yaz tatili sürecinde haftada 1 kez toplanmasına karar verildi

Varılan konsensüs kapsamında, Meclis’in yaz tatili sürecinde haftada 1 kez toplanmasına karar verildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 9. Dönem 3. Yasama Yılı’nın son toplantısını yapmak üzere dün saat 12.00 sıralarında toplandı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, oturumun başında yaptığı konuşmada, parti başkanlarının vardığı konsensüs uyarınca, Meclis’in yaz tatili sürecinde haftada 1 kez olağanüstü toplanmasına karar verildiğini ifade etti.
Meclis, haftada bir kez, Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklayacağı seçim yasaklarına kadar haftada bir gün hem yasama hem de denetim göreviyle toplanacak.


'Açılmaya bir yerden başlamak gerek...'

Başbakan Tatar, Meclis'te yaptığı konuşmada açılmaya bir yerden başlamak gerektiğini söyleyerek, sağlık çalışanları ve bu işi yönetenlerin yapacakları çalışmalarla başarı sağlanacağını kaydetti.


Başbakan Ersin Tatar, Meclis Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği konuşmada KKTC’nin pandemi sürecini yaşarken tecrübe kazandığını söyledi.

Ülkeye gelen kişinin pozitif olduğunu bile bile nasıl gemiye binerek KKTC’ye geldiğinin araştırılacağını dile getiren Tatar, sağlık çalışanlarına güveninin tam olduğunu, hastanede güçlü bir ekip bulunduğunu belirtti.

“AÇILMAYA BİR YERDEN BAŞLAMAK GEREK”

Tatar, açılmaya bir yerden başlamak gerektiğini söyleyerek, sağlık çalışanları ve bu işi yönetenlerin yapacakları çalışmalarla başarı sağlanacağını kaydetti.

Ülkenin test kapasitesine göre yolcu gelmesi kararı alındığını dile getiren Tatar, ekonomiyi de ayakta tutmak adına bir karar alındığını, kararın arkasında olduklarını söyledi.

1 Temmuz’dan itibaren günde iki uçak geleceğini söyleyen Tatar, sağlık çalışanlarının işini ciddiyetle ele aldıklarını belirtti.

“KAÇ KİŞİNİN BAĞIŞIKLIK KAZANDIĞI BİLİNMİYOR”

Ülkede kaç kişinin bağışıklık kazandığının bilinmediğini belirten Tatar, test kapasitesinin artırılmasıyla açılımın gerçekleştirileceğini, 5 bin civarında test kiti bulunduğunu, bu kapasitenin artırılacağını ifade etti.

Tatar, ülke çıkarları için kararların alındığını, yapılanın en doğru karar olduğunu belirtti.

İkinci Ekonomik Paket’in, ekonominin önünü açacağını, işletmelere katkı sağlanacağını söyleyen Tatar, eleştirileri de dikkate alacaklarını, gelişmelerin değerlendirileceğini yeni paketler de hazırlanabileceğini kaydetti.

Sağlıktaki başarı ve sektörlerin açılmasıyla başarının yavaş yavaş görüleceğini, eski noktaya gelineceğini dile getiren Tatar, “Bir noktadan başlamak lazım. Umut gerekiyor” dedi.

“TEST KİTİ BULMAK KOLAY DEĞİL”

Tatar, sağlıkta kapasiteyi artırmak için çalışmaların sürdüğünü, test kapasitesinin yüksek olduğunu fakat test kiti bulmanın kolay olmadığını, sıkıntı yaşandığını ancak gereğinin yapıldığını binlerce test gerçekleştirildiğini, beş bin kapasitenin artırılması için girişimlerin sürdüğünü ifade etti.

Başbakan Tatar, 1 Temmuz’dan itibaren günde iki uçakla yaklaşık 320 kişinin KKTC’ye geleceğini söyledi.

Türkiye’den gelen su konusundaki soruyu yanıtlayan Tatar, suyun gelmesiyle çok şeyler başarıldığını, tünel yatırımı ile suyun Güzelyurt’a akıtılacağını daha sonra Mesarya’nın gündeme geleceğini ifade etti.

Tatar, yılsonu tahminlerinin tuttuğunu, ekonomik paketin kaynağının hesaplandığını,
bir sıkıntı yaşanırsa borçlanmaya da gidilebileceğini belirtti.

Enterkonnektede siyasi karar gerektiğini söyleyen Tatar, bu elektriğin gelmesinin ekonominin sürdürülebilir hale gelmesine katkı koyacağını, proje üzerinde çalışmanın devam ettiğini kaydetti.

Doğu Akdeniz’de durumun sürekli değiştiğini, bu noktada enterkonnekte sisteminin önem taşıdığını dile getiren Tatar, “Burada bambaşka bir siyaset geliştirilmektedir. KKTC tüm kurum ve kuruluşları ile çok daha önemli bir noktada olacaktır” dedi.


'Tüm yaşananlar 1 Temmuz sonrası için işaret'


CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bu kadar belirsizlik içerisinde turizmin sürdürülebilir olmadığını kaydetti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Girne Limanı’ndan test sonucu pozitif olarak geldiği söylenen şahısla ilgili konuştu.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Sağlık Bakanı’nın 37.5 ateş olan kişiyi tespit ettiği için sağlık çalışanına teşekkür ettiğini söyleyerek, bunun ateşi olan kişileri tespit edememe durumunun bulunduğunu gösterip göstermediğini sordu.

Erhürman, karantina uygulamasından kaynaklanan sorunları gündeme getirerek, gümrük memurundan limanlardaki tüm görevlilere kadar çalışanların nasıl korunacağı sorusunu yöneltti.

Erhürman, “Eğer pozitif olan kişi ülkeye girse, tespit edilmese ve ateşinin de yüksek olduğu anlaşılmasaydı, gidip karantinaya girecekti, gümrük memurları ile temas edecekti, memurları karantinaya almayacaktık ve bu yayılma devam edecekti” dedi.
1 Temmuz sonrası için test sonuçları çıkana kadar kişilerin kendi kendilerini karantinaya alacağına güvenildiğini söyleyen Erhürman, bu vakada da olduğu gibi bazı kişilerin bunu dikkate alamayabileceğini belirtti.

Erhürman, 1 Temmuz açılma kararının bir gün alınmak zorundaki kalınacağının herkes tarafından çok önceden bilindiğini muhalefetin de defalarca bu konuları gündeme getirdiğini ancak sağlık altyapısının hâlâ yeterli olmadığını kaydetti.
Ülkeye uçak seferleri ile gelecek kişi sayısının kaç olacağını soran Erhürman, hükümetin sürekli karar değiştirdiğini söyleyerek, bu şekilde turizmin nasıl yapılacağını sordu.

Erhürman, “Her alınan karar değişti, geri alındı. Bugün yaşanan vaka, inşallah pozitif değildir, ama bir işaret fişeğidir. Alınan kararların yeteri kadar güvenli olmadığını gösterdi” dedi.TDP, Geçici 10. Maddeye ‘dokunmayan’ hiçbir pakete onay vermeyecek

TDP Genel Başkanı Özyiğit, paketin içeriğine yönelik bir itirazlarının olmamasına rağmen Geçici 10. Maddeye dokunmayan hiçbir öneri ve pakete evet demeyeceklerini açıkladı.

Meclis kürsüsünde konuşan Özyiğit, “Anayasa değişikliği içeriği ne olursa olsun seçimle ilişkilendirilecek olması ve geçici 10. maddenin, yani vesayet rejimin kaldırılmasının en büyük engeli olan bu maddeye dokunulmaması nedeniyle temel duruşumuz gereği pakete evet oyu vermeyeceğiz. Bu temel duruşla bu paketin içeriğine itirazımız olmamasına rağmen red vereceğiz. Geçici 10. Maddeye dokunmayan hiçbir pakete de onay vermeyeceğiz” dedi.
Bu haber 655 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER