“BÜYÜK BİR YASAL BOŞLUK DOLDURULDU”

İstanbul Barosu Avukatlarından Begüm Gürel’in katkıları ile hazırlanan Bilişim Suçları Yasası Meclis’ten geçti. Başbakan Tatar, “Bilişim suçu işleyen cezasız kalmayacak” dedi.

İstanbul Barosu Avukatlarından Begüm Gürel’in katkıları ile hazırlanan Bilişim Suçları Yasası Meclis’ten geçti. Başbakan Tatar, “Bilişim suçu işleyen cezasız kalmayacak” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, yıllardır komitede bekleyen ve bir türlü yasallaşmayan “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı”nın Cumhuriyet Meclisi’nden geçmesiyle ülkede büyük bir yasal boşluğun da doldurulduğunu söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, hükümetin büyük önem verdiği ve geçtiğimiz gün Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na gelen “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı”nın yasalaşmasından dolayı açıklama yaptı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yasada bundan sonraki süreçte bilişim suçu işleyenlerin cezasız kalmayacağına dikkat çeken Başbakan Ersin Tatar, yaklaşık sekiz yıldan beridir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde görüşülmekte olan ancak bir şekilde sonuçlandırılamayan “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı”nın hazırlanıp yasallaşması süresince emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başbakan Tatar, ülkede Bilişim Yasası olmadığından bilişim suçu işleyen kişi veya kişileri cezalandırmanın bugüne kadar mümkün olmadığını da hatırlattı. “Günümüzün teknoloji çağı olduğunu ve teknolojinin bize sağlamış olduğu imkânların faydalarından yararlandığımız gibi bazı durumlarda ülkemizin ve vatandaşlarımızın da bazı durumlarda bunlardan zarar gördüğüne” de dikkat çeken Başbakan Tatar şöyle devam etti:

“Geniş bir çalışma sahasını kapsaması nedeniyle yapılan her tanım bilişim suçlarının farklı bir yönünü ortaya koymaktadır. ‘Bilişim’ sözcüğünü kullanarak adlandırılan ‘bilişim suçu’ kavramı, bilişim ile ilintili her tür suçu kapsıyor.

Artık, bilişimde kullanılan materyaller içine mobil cihazlar, akıllı telefonlar, tabletler, cep bilgisayarları ve akıllı saatler gibi teknolojileri düşünmek mümkündür. Bilişim suçlarının örneklerini her geçen gün internet ve televizyonda görmekteyiz. Bilişim suçları, sisteme zarar vererek veri hırsızlığı yapmak amacıyla virüslerin oluşturulması ve bu virüslerin dağıtılması, kötü amaçlı yazılımlar oluşturmak, kullanıcılara ait kişisel verilerin ele geçirilmesi, internet veya bilişim araçlarını kullanarak dolandırıcılık veya kimlik hırsızlıkları, kullanıcılara hakaret, küfür veya müstehcen içerikler göndermek, kullanıcılara rahatsızlık vermek, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi gibi birçok bilişim suçuna rastlamak mümkündür.”
Bu haber 2339 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER