YYK’YA 8 SORU

Star Kıbrıs’ın yaptığı habercilik nedeniyle Ada TV’yi para cezalarıyla susturmak isteyen Yayın Yüksek Kurulu’na (YYK) hukukçularımız soruyor…
Star Kıbrıs’ın yaptığı habercilik nedeniyle Ada TV’yi para cezalarıyla susturmak isteyen Yayın Yüksek Kurulu’na (YYK) hukukçularımız soruyor…

1. Ada TV’yi cezalandıran kararları istem üzerine mi yoksa resen mi aldınız?

2. Yapılan yayınların tümü mü, bir kısmı mı, içerisindeki cümleler mi, yoksa kelimeler mi sakıncalıdır veya ceza gerektiricidir?

3. Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası’nın 5 (11) maddesi Özel amaç ve çıkarlara hizmet edici ve haksız rekabete yol açıcı yayın yapmayı içermekte olması nedeniyle, Ada TV kimin veya kimlerin özel amaç ve çıkarlarına hizmet etmiş ve kime veya kimlere karşı haksız rekabete yol açmıştır? Bu madde “ve” kelimesi ile bağlanmış olduğu için, özel amaç ve çıkarın yeterli olmayıp, bunun haksız rekabete de yol açması halin de suç teşkil edebileceğinin altını çizmek isterim.

4. Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası’nın 5 (7) maddesi Toplumu şiddet, terör ve etnik ayrımcılığa sevk eden ve toplumda nefret duyguları oluşturacak yayınları içermekte olması nedeniyle, müvekkilim, hangi şiddet veya terör veya etnik ayrımcılığa sebebiyet vererek toplumda nefret duyguları oluşturdu? Bu iddialar çok ciddi olup, müvekkilim, şiddet yanlısı ve terörist veya ırkçılık gibi ağır itham altında bırakılmaktadır. Bu asla kabul edilemez.

5. Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası’nın 5 (10) maddesi kişi veya kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, zarara uğratıcı aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayınları içermektedir. Ada TV, yayınlarında kimi, ne şekilde, nasıl ve hangi söz veya cümlelerle küçük düşürdü, zarara uğrattı, aşağıladı, iftira etti? Ada TV’nin, mahkum dahi olsa haksızlığa uğradığını, kendisinin kumpasa getirildiğini iddia eden bir insanın haykırışlarını kamuya duyurması bu kadar çok mu yanlıştır.

6. Ada TV, adalete, tarafsızlığa ve yasalara karşı nasıl saygısız davrandı? Ne yaptı?

7. Ada TV, kimi, ne şekilde, nasıl ve ne zaman suçlu olarak ilan etti?

8. Ada TV, kimin veya kimlerin ne şekilde ve ne yaparak özel hayatına yönelik mahremiyetine saygılı olmadı?

Bu haber 725 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER