Steve Jobs 30 Yıl Önce Bugünleri Öngörmüş!

Evden çalışmak birçoğumuz için yeni bir kavram. Fakat Steve Jobs bunu tam 30 yıl önce öngörmüştü.

Her şey 1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın bir garajda ilk Apple bilgisayarı ortaya çıkarmasıyla başladı. Apple I adını verdikleri ilk eserlerini sadece anakart olarak piyasaya süren ikili o tarihte teknolojiye yön verecek olan dev bir markanın tohumlarını attıklarından habersizdi. Bir garajda ortaya çıkan ilk Apple bilgisayarların ardından Walkmen ve CD-Player’ların tümünü rafa kaldıran iPod geldi. Bir devrim yaratan iPod’un mucizevi başarısı daha sonra dokunmatik ekranlara sahip modeller, iPhone’lar ve iPad’lerle devam etti.

Steve Jobs, vizyonuyla ilerleyen yıllarda da pek çok yeniliğe imza attı ve mükemmeliyetçi karakteri sayesinde bugün en büyük firmaların dahi taklit ettiği özelliklere sahip cihazların arkasında yer aldı. Genç denebilecek bir yaşta pankreas kanserinden dolayı hayatını kaybeden Jobs, bugün bile geçmişte verdiği röportajlarda ne kadar ileri görüşlü olduğunu göstermeye devam ediyor.
Steve Jobs, bundan tam otuz yıl önce, 1990 yılında gazeteci Jon Erlichman’a verdiği bir röportajda, elbette bugün sosyal hayatlarımızı fazlasıyla etkileyen koronavirüs salgınını öngörmedi. Ancak koronavirüsün yol açtığı ve evden çalışma sisteminin yaygınlaştığı bugünleri otuz yıl önceden düşündüğü ortaya çıktı.

Jobs gelişen bilgisayar teknolojileri ve internet ağlarının yaygınlaşması sayesinde insanların ofis ortamında bulunmasına gerek kalmadan, evden de rahatlıkla çalışabileceği bir geleceği anlatıyor. Gelişen internet teknolojisi ile birlikte insanların nerede olduklarının hiçbir öneminin kalmayacağını söylüyor. Her ne kadar şirketlerin yönetim sistemlerinde hızlı bir gelişme olmadığını söylese de, çalışma koşullarının büyük bir hızla değiştiğini ve insanların gelecekte coğrafi değişimlerden etkilenmeden çalışabileceğini anlatıyor.

Bu haber 3242 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER