“İSKELE BU PLANA ‘HAYIR’ DİYOR”

Star Kıbrıs’ın önceki gün İskele bölgesinin nabzını tutmasının ardından dün Meclis’te de gündemlerden biri İskele-Yeniboğziçi ve Mağusa emirnamesiydi.
Star Kıbrıs’ın önceki gün İskele bölgesinin nabzını tutmasının ardından dün Meclis’te de gündemlerden biri İskele-Yeniboğziçi ve Mağusa emirnamesiydi. Başbakan Ersin Tatar konu hakkında “Plan aynı şekilde önüme gelirse yine imzalamayacağım” dedi. UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk de Ada Tv’de Cüneyt Oruç’un sunduğu Gündem Özel programına katılarak konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. İmar planına en başından beri tepki gösteren Öztürk, konunun oldubittiye getirildiğini, İskele bölgesi milletvekili olmasına rağmen kendisinin bile plandan haberdar edilmediğini ve planın önemli hak kayıplarına neden olacağını daha önceden ifade etmeşti. Bugün geldiğimiz nokta hakkında ise Öztürk şunları kaydetti:

“Sayın Tatar’ın bu konuda doğru bir karar verdiğine inanıyorum. Çünkü ben en başından beri bugüne kadar gerek muhalefette gerek hükümette olsun hep aynı şeyi söyledim, hep aynı şeyi söylemeye devam edeceğim. Bu imar planında bazı maddeler var ki gerçekten büyük hak kaybına uğratılacak birçok insan var. İskele genel olarak zaten bu plana hayır diyor. Onu bırakın birçok görüşme ve toplantılar oldu, bunlara maalesef bölge milletvekili olarak davet edilmedim. İster beğenin ister beğenmeyin ben o bölgenin milletvekiliyim, beni çağırmak zorundasınız ki ben bilgileneyim ve halkıma bunun açıklamasını yapayım. Yarın halk bunun hesabını bölge milletvekili olarak benden soracak. Onun için ben bu imar planına kesinlikle hayır diyorum. Ama üzerinde birtakım değişiklikler yapıldığı takdirde veya Fasıl 96’ya dönüldüğünde ki Fasıl 96 eğer layıkıyla uygulanmış olsaydı belki de bu imar planına bile gerek yoktu. Ama Fasıl 96’nın bazı maddeleri uygulanmadığı için bugün imar planını konuşuyoruz ama imar planında bazı anormallikler var. Maalesef şu anda gelinen noktada kesinlikle bizim onaylayabileceğimiz bir plan veya yasa değildir. Sayın Baybars bütün bölge milletvekillerini ve halkını toplantılara çağırıp bilgilendirseydi belki haklı olabilirdi. Bu işten etkilenen bütün paydaşları çağırıp fikirlerinin sorulması ve ona göre ortak bir kararın çıkması gerekirdi. İmar planının şu anki hali ile geçmesi hükümetin geleceğini de tehlikeye atıyor. Halka yararlı bir plan olsaydı zaten UBP olarak karşı durmazdık. Bizim dışımızda da büyük bir kesim bu plana karşı çıktı. Bunlar dikkate alınmalıdır.”
Bu haber 1516 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER