BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM SIRASI VAR

İçişleri Bakanı ile bir araya gelen Müteahhitler Birliği Başkanı Gürcafer, İmar Planına ilişkin, “Ya bu dananın kuyruğu kopsun ya da uzlaşıya varılsın” vurgusu yaptı.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, 2 gündür Başbakanlık önünde, Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yürürlüğe girmemesinden dolayı eylem yapıyor.

Başbakanlık önünde açıklama yapan İnşaat
Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, dün 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Umut ediyoruz ki bayrama kadar sorunlar çözülsün” şeklinde konuştu.

Ancak İmar Planı ile ilgili şu ana kadar bir yol kat edilemediğini vurgulayan Gürcafer, “UBP yetkililerinin çalışmayı sonlandırdıklarının duyumunu aldık, umut ediyoruz ki yakında İçişleri Bakanlığı’na sunulur. Bu olumlu bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

Gürcafer dün yapılan toplantıda emirname ve imar planı dışında kalan konularda bir mesafe katedildiğini belirtti. Çalışmaların devam ettiğini kaydeden Gürcafer, bu yöndeki sorunların bayramdan önce çözülmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Eylemi domine eden konu olan Mağusa-Yenibogaziçi ve Iskele imar planı ile ilgili henüz şuana kadar bir mesafe katedilmediğini belirten Gürcafer, Ulusal Birlik Partisinin imar planı teknik ekiplerinin çalışmayı tamamladıkları yönünde bir duyum aldıklarını ve bunun umut verici olduğunu belirtti.

Planın Içişleri Bakanı Ayşegül Baybars'a sunulacağını ve hükümet ortaklarının bu yönde ciddi bir görüşme yapacağını bildiklerini söyleyen Gürcafer, bunun olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

'Uzlaşılacak bir zeminse bu yönde çalışılacak ve uzlaşılacak, eğer uzlaşılacak bir zemin değilse çıkacak taraflar ve açıklayacak hayır biz uzlaşamadık dolayısı ile bizim önümüzde netleşecek' diyen Gürcafer, farklı bir gelişme olursa yönetimin de bunu değerlendireceğini belirterek eylemin devam ettiğini duyurdu.

Müteahhitler Birliği, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile bir araya geldi. Baybars’ın, kendilerne makul çerçevede gereğini yapmaya hazır olduğunu söylediğini aktaran Gürcafer, “UBP’nin bu plana itiraza olduğunu geçmişte de söylemişti, sayın bakan o zaman da getirsinler değerlendirsinler dedi, o zamandan bu zamana kadar bir şey değişmedi” ifadelerini kullandı.

Plan çalışması yapılması gerektiğini vurgulayan Gürcafer, “Ya bu dananın kuyruğu kopsun ya da uzlaşıya varılsın.
Görüşmelere devam edeceğiz, ama şu anda herhangi bir gelişme yok. Çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz, o zamana kadar eyleme devam edeceğiz” dedi.

“Sonuç alınmazsa Bayram’dan sonra araçlı eyleme gideceğiz”

Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, bir sonuç alınmadığı takdirde, bayramdan araçlı eyleme gideceklerini duyurdu.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğlulları, Başbakan Ersin Tatar ile görüşmesinin detaylarını açıkladı.
Başbakan’ın kendisine, “Maliye Bakanı ile kaynak bulma noktasında bir görüşme yapacağız” dediğini işaret eden Naimoğulları, görüşmeden bir sonuç alınamadığı takdirde Kurban Bayramı’ndan sonra araçlı eylem başlatacaklarını belirtti.
Başbakanlığa gittiklerini, görüşme yaptıklarını söyleyen Mustafa Naimoğulları, “Başbakan’a ‘dövizden dolayı hayat pahalılığınızı memura ödüyorsunuz, onlara gelince para var, ama bugün hayvancının süt paralarını alamadığını biliyor musunuz?’ dedim” ifadelerini kullandı.

“DURSUN OĞUZ DEVLETİN ÖDEYEBİLECEĞİ MİKTARIN BU OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Bugün gelinen durumda çekleri bile ödeyemediklerinin, sütün parasını alamadıklarının ve Süt Kurumu’nun kendi başına kararlar alarak, süt parasının yarısının ödenmediğinin altını çizen Naimoğulları, “Dursun Oğuz da devletin ödeyebileceği miktarın bu olduğunu, daha sonra da bu ücretlerin azalacağını ifade etti” dedi.

“BAŞBAKAN MALİYE BAKANI’NI ÇAĞIRACAĞINI VE NASIL KAYNAK OLUŞTURULABİLECEĞİ DEĞERLENDİRECEKLERİNİ SÖYLEDİ”

Hayvancının 15 milyon TL civarında parasının yenmesi ile karşı karşıya olduklarını, pandemi sürecinde yardımcı olduklarını da toplantıda dile getirdiğini aktaran Başkan Naimoğulları, “En son gelinen noktada Başbakan Maliye Bakanı’nı çağıracağını ve nasıl kaynak oluşturulabileceği değerlendireceklerini söyledi” diyerek, toplantıdan bir sonuç alınmadığı takdirde araçlı eylemi Kurban Bayramı’ndan sonra başlatacaklarını anlattı.

“BAŞBAKAN , SESİMİN SERT OLDUĞUNU SÖYLEDİ, BENİM ÜSLUBUM BU”

Hükümetin, hayvancı ile imalatçıyı karşı karşıya bıraktığını savunan Naimoğulları, “Süt dökülmesin diyorlar, hiçbir kimsenin hayvancının emeğine karşı böyle davranmaya hakkı yoktur.
İthalatçının yanında olduklarını belirttik, sesimin sert olduğunu söyledi, benim üslubum bu”

Bu haber 530 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER