RUH SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEDE

TKP-YG Genel Başkanı Çakıcı, toplum olarak ruh sağlığımızın zor durumda olduğunu belirtti.
Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Çakıcı, toplum olarak ruh sağlığımızın zor durumda olduğunu, yıllardır yaptıkları çalışmalarla ortaya koyduklarını, virüs döneminde artan ekonomik kriz, dövizin yükselmesi ve işsizlik oranlarının çoğalması sonucu patlama boyutuna geldiğini söyledi.

Ada TV’de Sosyolog Nihal Salman'ın sunduğu 'Toplum ve Aile' programında konuşan Mehmet Çakıcı, toplumsal durumumuzu analiz etmek için bir çok çalışma yaptıklarını, ülkemizde var olan psikolojik sorunlarla ilgili elimizde istatistik bilgi olması için bu çalışmaların önemli olduğunu söyledi. Dünyadaki pek çok gelişmiş ülkenin istatistik olarak topladığı veriler ve oluşturdukları kriterle bizden 50 yıl önde olduğunu belirten Çakıcı, bizim de bilimsel makalelerle onlara yetişmeye çalışmamız gerektiğini ve konuyla ilgili çalışmaları artırdıklarını kaydetti.

Çakıcı 2016 yılında depresyon oranının ölçüldüğünü, 50 anketör kullanılarak 1000 kişiyle yapılan çalışmada, dünyada ki oranlar %3- 25 arasında değişirken, bizim oranımız en yüksek oranlara yakın olan %23,4 çıktı. Dünyadaki en yüksek 10 ülke ve bizdeki ortak noktaların olduğunu gördük. Hepimizin savaş, göç, ekonomik krizler, yüksek oranda işsizlik, koloni geçmişimiz var. Biz farkında değiliz ancak inanılmaz bir depresyon oranımız var' dedi.

Çakıcı şöyle devam etti:

''Post Travmatik Stres Bozukluğu' oranın da dünyadaki oranlar %3-11 arasında değişirken, bizde %19 gibi ortalamanın çok üstünde olan bir sayıya rastladık. Sigara kullanımında dünya genelinde en yüksek ortalama Avrupada %35 iken bizde %42. Kumar bağımlılığıyla ilgili 4 tane çalışma yaptık. Gördüğümüz ise bu oranların katlanarak yükseldiği oldu. Avrupa da kumar bağımlılığı oranı %1 civarında. Bizim ise 2012 yılında %2, 2014 yılında tekrar ettiğimiz çalışmada %3,4. 2018 yılında ise %4,6 oranında. Şu anda kumar bağımlılığı oranımız dünyada 4. sırada. Kumar bağımlılığıyla ilgili yaptığımız çalışma 2014 yılı en iyi araştırma ödülünü alarak Türkiye birincilik ödülüne layık görüldü.”
Bu haber 1201 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER