ŞÜPHELİ HERKESE ÜCRETSİZ PCR TESTİ

Halka çağrıda bulunan Sağlık Bakanı Ali Pilli, Covid-19 belirtileri gösteren hastaların derhal Lefkoşa, Mağusa, Girne ve Güzelyurt’taki Ateş Polikliniklerine başvurmasını istedi, hepsine ücretsiz PCR testi yapılacağını açıkladı.
Halka çağrıda bulunan Sağlık Bakanı Ali Pilli, Covid-19 belirtileri gösteren hastaların derhal Lefkoşa, Mağusa, Girne ve Güzelyurt’taki Ateş Polikliniklerine başvurmasını istedi, hepsine ücretsiz PCR testi yapılacağını açıkladı.

BAKAN PİLLİ’DEN UYARI

Kovid-19 şüphesi halinde izlenmesi gereken yol konusunda açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Ali Pilli uyardı. Pilli, ateş, öksürük, nefes darlığı, genel halsizlik, eklem ağrıları, tat veya koku almada azalma belirtileri olması durumunda hiç zaman kaybedilmeden bölgelerdeki Ateş Polikliniklerine başvurulması gerektiğini vurguladı.

ÜCRETSİZ TEST YAPILIYOR

Bakan Pilli, herhangi bir pozitif vakayla temas ettiğini düşünen kişilerin ise 1102’ye durumu bildirdikten sonra Salgın Çağrı Merkezinin yönlendirmesi ile ücretsiz olarak PCR testlerinin yapılacağını açıkladı. Ateş Polikliniklerine başvuran kişilere haftanın 7 günü sabah 08.00’den akşam 21.00’e kadar ücretsiz hizmet veriliyor.


İkinci hasta yoğun bakımda, üçüncü hastayı doktorlar değerlendiriyor


Pandemi Merkezi’nde tedavi gören bir Covid-19 hastası daha yoğun bakıma alındı, yoğun bakımdaki hasta sayısı 2’ye yükseldi. Öte yandan üçüncü bir hastanın da yoğun bakıma girip girmemesi konusunda doktorların değerlendirme yaptığı öğrenildi.

'RAHATSIZLIK HİSSETTİĞİNİZDE ATEŞ POLİKLİNİKLERİNE BAŞVURUN, ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK'


Sağlık Bakanı Ali Pilli, halkımızın olası bir Covid-19 şüphesi duyması halinde izlemesi gereken yol konusunda açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 vakalarının artmaya başladığı bu dönemde salgının ülke içindeki yayılımının kontrolü vehalkımızın olası bir covid-19 şüphesi duyması halinde izlemesi gereken yol konusunda açıklamalarda bulundu.

“RAHATSIZLIK HİSSETTİĞİNİZDE ANINDA ATEŞ POLİKLİNİKLERİNE BAŞVURUN”

Bakan Pilli, ateş, öksürük, nefes darlığı, genel halsizlik, eklem ağrıları, tat veya koku almada azalma belirtileri olması durumunda hiç zaman kaybetmeden halkımızın bölgelerdeki Ateş Polikliniklerine başvurmaları gerektiğine işaret etti.

Virüsün taşınması halinde erken tespit ve tanının önem arz ettiğini belirten Bakan Pilli, tespiti gecikmesi halinde toplumda daha fazla kişiye bulaştığını ve tedavi sürecinin ağırlaştığını, dolayısı ile halkımızın yukarıda belirtilen şikayetleri olması halinde Ateş Polikliniklerine gitmeleri gerektiğini kaydetti.

Bakan Pilli, Ateş Polikliniklerinin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi, Mağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi, Cengiz Topel Hastanesi ve Güzelyurt Sağlık Merkezi Bünyesinde oluşturulduğunu belirtti.

“ATEŞ KLİNİKLERİNE BAŞVURANLARDAN ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK”

Pilli, Ateş Polikliniklerine başvuran kişilerden ücret talep etmeksizin, muayene ve PCR testleri ve tüm tetkikleri dahil olmak üzere haftanın 7 günü sabah 08.00 ve
akşam 21.00’e kadar hizmet sunulduğunu kaydetti.

Bakan Pilli, herhangi bir pozitif vakayla temas ettiğini düşünen kişilerin ise 1102’ye durumu bildirdikten sonra Salgın Çağrı Merkezinin yönlendirmesi ile ücretsiz olarak PCR testlerinin yapılacağını açıkladı.

Halkımızın bu süreçte kurallara uymasının önem arz ettiğini bir kez daha dile getiren Bakan Pilli, maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı.

11 POZİTİF VAKA

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 2408 olduğunu, 11 pozitif vakaya rastlandığını, 13 kişinin taburcu edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, pozitif vakalardan 2 kişinin hava yolu ile ülkemize geldiğini, 5 kişinin daha önce tespit edilen vakaların temaslıları olduklarını, bu süre içerisinde gözetim altında tutulduklarını, 4 kişinin yerel vaka olduğunu ve temaslı takibinin yapıldığını söyledi.
16 Eylül 2020 Covid-19 genel durumu şöyle;
“Bugün Yapılan Test Sayısı: 2408
Bugün saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 11
Ülke dışından gelen vakalar – 2
Karantinada pozitifleşen temaslı vakalar -5
Yerel vakalar -4
İyileşip Bugün Taburcu Edilen Vaka Sayısı-13
Bugün Kaybedilen Vaka Sayısı- yok
Yapılan Toplam Test Sayısı- 148. 839
Toplam Vaka Sayısı- 639
İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı – 356
Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı- 277
Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı- 67
Pandemi Otellerinde takip edilen vaka sayısı- 208
Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı- 4
Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı- 2”
Bu haber 560 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER