GİTTİĞİN YOL İYİ BİR YOL DEĞİL

“Akıncı’yı uyarıyorum” diyen Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı’na seslendi:
“Akıncı’yı uyarıyorum” diyen Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı’na seslendi:

TEHLİKELİ SİYASET

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Türkiye ve KKTC’yi gibi iki kardeş devletle, bu iki devletin kardeş olan halklarını karşı karşıya getirme potansiyeli taşıyan konuşmaları bırakmasını isteyen Başbakan Tatar, “Bizler halkımızın bize emanet ettiği makamları şahsi beklentilerimiz için değil halkımızın menfaatleri için kullanmalıyız. Sayın Akıncı’yı gittiğin yolun iyi bir yol olmadığı konusunda uyarıyorum” dedi.

SAHTE KAHRAMANLAR

Özel bir TV kanalında beş adayın katıldığı programda Ankara ziyareti nedeniyle yer alamayan Tatar, bu konuda kendisine yöneltilen eleştirileri şöyle yanıtladı: “BRT zaten 9 Ekim gecesi adaylarla toplu bir program yapacaktır. Buna ek olarak özel televizyonlardan da bir teklif gelmesi halinde diğer adaylarla birlikte programa katılmaya da hazırım. birilerinin sahte kahramanlığa soyunmasına izin vermem.”


“Ankara ziyareti son derece yararlı geçti”


Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, önceki akşam Ankara ziyaretinin bir süredir çözüm bekleyen bazı konuların halledilmesi ve dış politikadaki bazı çok önemli gelişmelerin yüz yüze değerlendirilmesi bakımından son derece yararlı geçtiğini kaydetti.

Tatar, herkesi, “bir salgın sürecinde, çok önemli ekonomik sorunlar yaşanır, dış politikada yaşamsal gelişmeler meydana gelirken, bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılmakta olduğunun idraki içinde sorumlu davranmaya” çağırdı.

Başbakan Tatar, “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi iki kardeş devletle, bu iki devletin kardeş olan haklarını karşı karşıya getirme potansiyeli taşıyan konuşmalar yapmasını” da esefle kınadığını belirtti.

Ersin Tatar, yazılı açıklamasında Ankara ziyaretini değerlendirdi ve şunları kaydetti:
“Tüm dünya ülkeleri gibi biz de tarihimizi en öldürücü, etkili salgını ile mücadele ediyoruz. Bu süreç nedeniyle ekonomimizde, ciddi bir bozulma söz konusudur. Ülke ekonomimizi ayakta tutan, iki temel sektörümüz olan turizm ve yüksek öğrenimde aşmamız gereken ciddi sorunlar vardır.

Bütçe açığımız giderek büyümektedir. Dolayısı ile bir kez daha herkesi, bir salgın sürecinde, çok önemli ekonomik sorunlar yaşanır, dış politikada yaşamsal gelişmeler meydana gelirken bir Cumhurbaşkanlığı seçimini yapmakta olduğumuzun idraki içinde sorumlu davranmaya çağırıyorum.

Öte yandan dün akşamki programın sunuculuğunu yapan Mustafa Alkan’ın benim açıklamama hiç yer vermeden beni suçlar nitelikte konuşmalar yapması, tüm adayları aleyhime konuşmaları için kışkırtması son derece yanlış olmuş, Ulusal Birlik Partililer ve halkımız arasında tepkiyle karşılanmıştır.

Ankara ziyaretimle ilgili gelişmeleri ve bilgileri eksiksiz, şeffaf bir şekilde halkımıza açıklamama rağmen programın sunucusu Mustafa Alkan tüm program boyunca tarafıma KKTC Başbakanlık makamına ve ziyaretimin tarafı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı gazetecilik ilkelerine sığmayan nezaketsiz, yanlı ve yanlış bir tutum sergilemiştir.

Ulusal Birlik Partisi ve şahsım adına bu anlayışı kınıyorum. Herkes benim ne kadar demokrat, hoş görülü biri olduğumu, programlara katılmaktan hiçbir zaman kaçmadığımı bilir.

Zaten 9 Ekim gecesi adaylarla toplu bir program yapılacaktır. Buna ek olarak özel televizyonlardan da bir teklif gelmesi halinde diğer adaylarla birlikte bu programa katılmaya da hazırım.

Hal böyleyken birilerinin sahte kahramanlığa soyunmasına, beni programdan kaçmışım gibi lanse etmesine asla izin vermem.


“OLUMSUZLUK OLMAZSA SU PAZAR GÜNÜ GELECEK”

Ülkeye Türkiye’den su gelmesi için proje yaptığımızda bizim malum muhalefet istemedi. Şimdi su akmaz diye şikayet ederler. Su, eğer hava koşullarında yeni bir olumsuzluk olmazsa pazar günü gelecek. Su konusunun üzerine bundan sonra daha da önemle durmalıyız. Anavatan Türkiye’nin katkıları ile Geçitköy barajında biriken suyu Güzelyurt’a aktaracak tünelin yapımı da devam ediyor. İnşallah gelecek yıl böyle zamanlarda o bitecek ve Güzelyurt ovasına su verebileceğiz. Kim ne derse desin, biz halka hizmet için varız. Onlar ise sabah, akşam federasyon hayal ederler ve konuşurlar.”


TATAR, SPEHAR İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ersin Tatar, dün BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’la görüştü.

BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar, Başbakan Tatar’a Genel Sekreter Guterres’in Kıbrıs konusundaki girişimleri için seçimleri beklediğini ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar ise Spehar’a Ulusal Birlik Partisi ve hükümetin tutumunun net olduğunu ifade etti ve seçim sonrasında Genel Sekreter’den bu görüşleri dikkate almasını beklediklerini belirtti.

Bu haber 1644 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER