“DÖRTLÜ KOALİSYON İHTİMALİ YÜKSEK”

Beş partili yemekten önce konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 4'lü koalisyon ihtimalini yüksek gördüğünü belirterek, 'Bize ihtiyaç olacağını sanmıyorum' dedi.
Beş partili yemekten önce konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 4'lü koalisyon
ihtimalini yüksek gördüğünü belirterek, 'Bize ihtiyaç olacağını sanmıyorum' dedi.

YDP için erken seçim tarihinin mühim olduğunu kaydeden Arıklı, 'Erken seçim tarihi belirlensin. Biz gerekli desteği veririz. En geç Mayıs ayına kadar seçim yapılmalı' diye konuştu. Arıklı, teknokrat kabineden vazgeçme nedenini de şöyle açıkladı: “Bizden kaynaklı bir sıkıntı olmadı. Çağman'ın çıkışı sonrası teknokrat kabineye 'evet' dersek adeta DP tarafından veto yemiş vekiller pozisyonuna düşerdik.”

Beş parti lideri, özel yemekte bir araya geldi... YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 4'lü koalisyon ihtimalini yüksek gördüğünü belirterek, 'Bize ihtiyaç olacağını sanmıyorum' dedi. YDP için erken seçim tarihinin mühim olduğunu kaydeden Arıklı, 'Erken seçim tarihi belirlensin. Biz gerekli desteği veririz. En geç Mayıs ayına kadar seçim yapılmalı' diye konuştu.

Yemek öncesi basına kısa bir açıklama yapan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 4’lü koalisyon ihtimalini yüksek gördüğünü belirterek, YDP için erken seçim tarihinin verilmesinin önemli olduğunu, böylece gerekli desteği vereceklerini belirtti.

Arıklı yemek öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Keşke aramıza Ersan Saner de olsaydı. Ülke sorunlarını ve içinde yaşadığımız sıkıntılardan çıkış yolunu bir konsensusla aşma yollarını arasaydık. YDP olarak tüm siyasi partilerin içinde olacağı milli mutabakat hükümetini önermiştik. O da olamıyorsa herhangi bir hükümet modeliyle ülkedeki boşluğu ortadan kaldırmak gereklidir.

'EN GEÇ MAYIS AYINA KADAR ERKEN SEÇİM OLMALI'

Bu yemekte ne tür bir formül düşündüğünü Erhürman’dan öğrenmiş olacağız. Umarım yarına kadar bir hükümet seçeneği ortaya çıkar. Hükümet için bize ihtiyaçlarını olacağını sanmıyorum. 4’lü koalisyon yüksek ihtimalle kurulur. Bir sıkıntı olmaz. Önemli olan bir erken seçim tarihi verilmesidir, biz gerekli desteği veririz. En geç Mayıs ayına kadar erken seçim yapılmalıdır.

Cemal Özyiğit bizle hükümete girmek istemeyebilir. Saygı duyuyoruz. Biz de istemeyebiliriz. Kıbrıs konusu dahil birçok noktada farklı düşünüyoruz. İki partinin bir araya gelmesi zor. Son derece anlayışla karşılıyorum.”

ARIKLI ‘TEKNOKRAT KABİNEDEN NEDEN VAZGEÇTİKLERİNİ’ AÇIKLADI

UBP Genel Başkan vekili “Ersan Saner’in hükümetin kurulamamasından ötürü YDP’yi ve milletvekili Bertan Zaroğlu’nu işaret ettiği” yönündeki soru üzerine Erhan Arıklı, “Zaroğlu görüşmelerde yoktu, görüşmeleri yürüten bendim, bizden kaynaklı bir sıkıntı olmadı. Çağman'ın çıkışı sonrası teknokrat kabineye (bu kez) 'evet' dersek adeta DP tarafından veto yemiş vekiller pozisyonuna düşeriz dedik” yanıtını verdi.
Hükümeti kurma görevi Tufan Erhürman’da. Ancak geriye dönük yaşanan senaryolar değerlendirilmeye devam ediyor.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı “2022 Haziran tarihinde önce erken seçim kaçınılmaz görünüyor… Bu sebeple hangi model olursa olsun tarih belirlenmeli…” dedi.

“Ersan Saner’in hükümetin kurulamamasından ötürü YDP’yi ve milletvekili Bertan Zaroğlu’nu işaret ettiği” yönündeki soru üzerine ise Erhan Arıklı katıldığı tv programında şöyle konuştu;

“ZAROĞLU GÖRÜŞMELERDE YOKTU”

“Asla böyle bir şey söz konusu olmadı. Zaroğlu kardeşim özelikle bu dönemde PM kararı doğrultusunda kararların arkasında oldu. Zaroğlu görüşmelerde yoktu ayrıca… Görüşmeleri yürüten bendim, bizden kaynaklı bir sıkıntı olmadı. Teknokrat kabineye de evet diyebileceğimizi söylemiştik. Ama DP’li Koral Çağman’nın açıklaması ortaya bomba gibi düştü. Sonra biz dedik ki teknokrat kabineye (bu kez) evet dersek adeta DP tarafından ya da Serdar Denktaş tarafından veto yemiş vekiller pozisyonuna düşeriz dedik ve kabullenmemiz mümkün değil dedik”.

Bu haber 2571 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER