“Sen de bir ateş böceği yak, karanlığı aydınlat”

Online Şiddetle Mücadele ve Farkındalık Atölyesi’nde verilen bilgiye göre; dijital şiddetle en etkili mekanizma şikayet olarak tespit edilmiştir. Kötüye kullanımların bildirilmesi ve engellenmesi büyük önem taşımaktadır.
Online Şiddetle Mücadele ve Farkındalık Atölyesi’nde verilen bilgiye göre; dijital şiddetle en etkili mekanizma şikayet olarak tespit edilmiştir. Kötüye kullanımların bildirilmesi ve engellenmesi büyük önem taşımaktadır. Başka kullanıcılara yönelik ayrımcı, cinsiyetçi yorumlar, nefret söylemi içeren paylaşımlar da sosyal medya platformlarına şikayet olarak bildirilebilmek mümkündür. Şiddet uygulayan sosyal medya hesabını engellemek tek başına yeterli çözüm olamamakta, şiddet uygulayan kişi mağdura diğer sosyal medya hesaplarından ulaşılabilmektedir.
Dijital şiddete ve siber zorbalığa uğranıldığı ise:
Ortada bir tehdit varsa hemen ekran görüntüsü alınarak, veri dosyaları, fotoğraf ve videolar, sunucu kayıt dosyaları, e-posta içerikleri, yazışma kayıtları, internet geçmişi gibi unsurlar elde edilerek delil olarak kullanılabilir.
Bunlara ek olarak yapılabilecek en etkili ve hızlı çözümlerden biri ise; sosyal medya platformlarının ‘bildir/şikayet et’ özelliğini kullanarak hesabının kapatılması sağlamaktır.
Ayrıca deliller sanal dünyada çok kolay ve hızlı bir şekilde yok edilebildiği için bu noktada polis veya jandarma karakolu, Cumhuriyet Savcılığı veya Aile Mahkemesi'ne bir dilekçe ile başvurmak büyük önem arz etmektedir. Zorbalık içeren paylaşımların/içeriklerin ekran görüntüsünün alınarak, saklanması da yukarıda bahsedildiği gibi delil niteliği taşıması açısından önemlidir.
Öte yandan alınabilecek birtakım önlemler de mevcuttur. Gizlilik ve güvenlik ayarlarından profilinizi kimlerin görebileceğini ayarlayabilirsiniz. Parolaların güvenliği de önemli olduğu için, belirli periyotlarla şifre değişikliği yapılması korunmak açısından önemlidir.
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 16 Günlük Aktivizm – Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası kapsamında bu sene kadınlara ve kız çocuklarına yönelik siber şiddete dur diyecek 1 milyon kişi arıyor. 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan kampanya, herkesi www.atesbocekleri.info sitesinde siber şiddet ile ilgili testi çözmeye ve arkadaşlarını meydan okumaya (challenge) davet ediyor.
Kadın ve kız çocuklarına yönelik siber şiddetin son bulması için farkındalık yaratmak amacıyla bu sene ateş böcekleri ekranları aydınlatıyor. “Sen de bir ateş böceği yak, karanlığı aydınlat” sloganı ile 1 milyon ateş böceği toplamayı hedefleyen kampanya, siber şiddet sebebiyle dijital dünyanın dışına itilen kadın ve kız çocuklarına dikkat çekerken, herkesi çevrimiçi dayanışma ağı oluşturmaya ve karanlığı aydınlatmaya davet ediyor.
Ziyaretçiler, sitedeki interaktif testi çözerek siber şiddet hakkındaki bilgisini ölçebilecek, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin geliştirdiği siber şiddetle ilgili mini bir kılavuzu kendi cihazına indirerek bilgi ve farkındalığını artıracak.
Test sonunda ise herkes arkadaşlarını “challenge” ederek testi çözmeye davet edebilecek.
Siteye yapılan her ziyaret, kampanyayı bir milyon hedefine yaklaştıracak. Kampanya kapsamında interaktif teste verilen anonim yanıtlar, BM Kadın Biriminin ortakları ile birlikte geliştireceği, toplumsal cinsiyet temelli siber şiddet ile mücadele planlarına veri sağlayacak ve bu yönde çalışmalar yapılarak dijital şiddetle mücadele daha etkinli bir şekilde sağlanacak. Siz de, BM Kadın Birimi herkesi 1 milyon ateş böceğinden biri olun ve toplumsal cinsiyete dayalı siber şiddete karşı dayanışma hareketine katılarak karanlığı aydınlatmak için bir ışık olun ki hep birlikte maruz kalınan bu dijital şiddete dur diyebilelim.


Bu haber 1293 defa okunmuştur

:

:

:

: