Yeni dönemin işaretleri

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri dün Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’yı ziyaret etti.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri dün Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’yı ziyaret etti.
Bu ziyaret sırasında Arıklı’nın verdiği mesajlar adeta yeni dönemin işareti gibiydi.
Ne dedi Arıklı?
Çok yakın bir zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Başbakan Yardımcısı, bu ziyarette ülkenin ihtiyaçlarını konuşulurken, aynı zamanda ekonomik protokolün de görüşülerek imzaya hazırlanacağını ifade etti.
Ve en önemlisi bu ekonomik protokolün bundan öncekiler gibi olmayacağının da altını çizdi.
Yani ne demek istedi?
Protokol, bir kenara koymak için imzalanmayacak.
Söz verdikleri ve imzalanan konular neyse hayata geçirilmesi için gayret gösterecek.
Kısaca koca koca adamlar birbirlerinin gözlerinin içine bakarak, yalan söylemeyecek.
Ne yapılacağı ya da neyin yapılamayacağı, ya da hangi sürede yapılabileceği Ankara’ya kararlı bir şekilde aktarılacak.
10 aylık bir hükümet için fazlasıyla iddialı sözler de olsa Arıklı kararlı.
Yapılması gerekenleri öteleyerek veya sorunları halının altına süpürerek süreci mümkün olduğu kadar zamana yayan bir hükümet dönemi geçirmeyi düşünmediklerini ifade ediyor Başbakan Yardımcısı…
“Çok radikal çalışmalar yapacağız” diyen Arıklı’nın önünde şüphesiz bu atılımları yaparken, yerleşik statükonun bekçileri dikilecektir.
Hata bu ülkeyi ona dar etmek için de ne gerekiyorsa yapılacaktır.
Ancak artık mızrak çuvala sığmıyor. Gerçekler ortaya çıkmıştır. Kimse artık parmağının arkasına saklanamaz.
Bu toplum bir bedel ödenecekse onu ödemeye hazırdır. Ancak o bedelin sonunda yine aynı sorunlarla karşı karşıya kalmayacaklarını onlara taahhüt edecek dürüst siyasetçilere ihtiyaç duymaktadır.
Bunca yıldır var olan düzenden nemalanan çıkar grupları, bu düzenden beslenen kim varsa, elbette bu değişim olurken ayağa kalkıp itiraz edecektir.
Ancak bu itirazları göğüsleyebilecek cesur siyasetçiler olmazsa bu ülkenin düze çıkması da mümkün değildir.
Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı, bırakın hükümetin tamamını sadece kendisine ait Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda bu konuda gerekli adımları korkmadan cesaretle atarsa taşlar yerinden oynar.
Uzun zamandır gelen ağam giden paşam anlayışı içinde var olan statüko ile işbirliği yapan bürokrasinin de bu manada sarsılmaya ihtiyacı vardır.
Daha ilk açıklamalarında ülkede yeni bir dönemin işaretlerini veren Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı, bunu başarabilirse 10 ay sonraki seçimin ardından önümüze çok daha farklı bir siyasi manzara çıkar.
Bu toplum hak edene hak ettiğini hep verir. Tarihimiz bunun sayısız örnekleriyle doludur. Bizden söylemesi…
Bu haber 6450 defa okunmuştur

:

:

:

: