SANER YETKİYİ ALDI

UBP MYK toplandı, Başbakan Saner’e erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verdi. Yapılan açıklamada, Saner’a izlediği politikada destek belirtildiği, Genel Başkan’a, hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verildiği kaydedildi.
UBP MYK toplandı, Başbakan Saner’e erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verdi. Yapılan açıklamada, Saner’a izlediği politikada destek belirtildiği, Genel Başkan’a, hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verildiği kaydedildi.

Saner'e 'erken seçim tarihi belirlemek' için tam yetki

Başbakan Ersan Saner'in, Resmiye Canaltay'ın meclis başkanlığının reddedilmesinin ardından yaptığı 'erken seçim' önerisi ve son siyasal gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanan UBP MYK toplantısına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, UBP Merkez Yönetim Kurulu'nun hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için Başbakan Ersan Saner'e yetki verildiği kaydedildi.

UBP Merkez Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısıyla ilgili açıklama şöyle:

“Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan, Başbakan Ersan Saner’in başkanlığındaki toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanlık seçim sürecinde yaşananları, hükümet ve ülkedeki gidişatı değerlendirmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Genel Başkan Ersan Saner’a izlediği politikada destek belirtilmiş Genel Başkan’a, hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki vermiştir.

Merkez Yönetim Kurulu’nda ayrıca salgın sürecinin devam ettiğine dikkat çekilerek hükümetin gerek hastalıkla mücadele ve aşılama gerekse halkın ekonomik sıkıntılarının aşılması için yapacağı çalışmalara destek verileceğinin altı çizilmiştir.”


'RAUF DENKTAŞ’IN BİZLERE ÖĞÜTLEDİĞİ GİBİ EGEMENLİĞİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEMELİYİZ'

Başbakan Ersan Saner, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, 'Kıbrıs konusunda, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bizlere öğütlediği gibi egemenliğimizden, devletimizden asla taviz vermemeliyiz' ifadelerine yer vererek, Anavatan Türkiye ile birlikte milli dava yolunda yürümeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 9’uncu ölüm yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.
Saner mesajında, 'Kıbrıs konusunda, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bizlere öğütlediği gibi egemenliğimizden, devletimizden asla taviz vermemeli, Anavatan Türkiye ile birlikte milli dava yolunda yürümeye devam etmeliyiz' ifadelerine yer verdi.

Başbakan Saner, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı özlem ve rahmetle andığını belirtti.

Saner'in mesajı şöyle:

'Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş Kıbrıs Türk tarihine damgasını vurmuş bir lider, eşi az bulunan bir Devlet ve dava adamıdır.

Rauf Denktaş milli mücadelenin her aşamasında önemli görevler üstlenen, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya itilen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk olgusuna taşıyan yaptığı değerli hizmetler çok iyi bilinmesi gereken kıymetli bir şahsiyettir.

Devletimizin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş hizmetleri Kıbrıs Türk Halkı var oldukça unutulmamalı, yaptıkları iyi araştırılarak öğrenilmeli, onun mücadeleci yapısı, araştırmacılığı, bilgiye ve çalışkanlığa verdiği değer, yüksek tarih şuuru ve kararlılığı gelecek nesiller için yol gösterici olmalıdır.

Rum tarafının bizimle siyasi eşitlik temelinde, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği yeni bir ortaklık devleti kurma niyeti asla yoktur.

Özellikle gençlerimiz iyi bilsin ki, kimse bize altın tepsi içinde özgürlük ve devlet yönetimi sunmadı. Kıbrıs Türk Halkı, Türkiye’ye, Anadolu’daki kardeşlerine güvenerek özgürlük mücadelesini sürdürdü, onun maddi ve manevi desteği, Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 sabahı başlattığı Barış Harekatı ile üzerinde devlet kurduğu, güven içinde yaşadığı coğrafyaya kavuştu.

Ama bütün bunlara rağmen, eğer bazı aldatmacalara uyar can alıcı noktaları göz ardı eder, tavizler verirsek gelecek nesiller bunun bedelini çok ağır ödeyecektir.
Kıbrıs konusunda, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bizlere öğütlediği gibi egemenliğimizden, Devletimizden asla taviz vermemeli, Anavatan Türkiye ile birlikte milli dava yolunda yürümeye devam etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı bir kez daha özlem ve rahmetle anarız.”

UBP'DE HÜKÜMETE DEVAM FORMÜLÜ ARANIYOR

UBP'de hareketli saatler yaşandı...Başbakanın erken seçim çağrısı sonrası dün gün boyu toplantılar yapılan UBP'de hükümete devam formülü için yeni bir meclis başkanı adayı düşünülüyor. Kulislerde dolaşan isim ise Önder Sennaroğlu...

UBP'nin meclis başkanlığına aday olması için düşündüğü ismin İskele Milletvekili, eski bakanlardan Önder Sennaroğlu olduğu öğrenildi.

Öte yandan gün boyu UBP kulislerinde Başbakanın ifadeleri sonrası ortaya çıkan gerginliğin giderek azalacağı ve ortalık durulunca yeni bir başkan adayının ortaya çıkacağı düşünülürken, hükümetin devamı noktasında yetkinin genel başkanda olduğu belirtildi…

Bu haber 1210 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER