Konfederasyon in federasyon out

Pazartesi hem Adada, hem de Türkiye’de çok önemli gelişmeler oldu.
Pazartesi hem Adada, hem de Türkiye’de çok önemli gelişmeler oldu.
Pazartesi öğleye doğru toplanan Meclisimizde yapılan Başkanlık seçimlerinin ikinci oylamasından da sonuç çıkmadı. Başbakan kürsüye çıkarak erken seçim için partilere çağrı yaptı.
İkinci gelişme ise, Cumhurbaşkanlığında, BM GS’nin özel danışmanı bayan Lute’un. Cumhurbaşkanımız Sn. Tatar’la yaptığı gayri resmi olası 5+1 konferansın oluşumu ile ilgili yapılan görüşme.
Üçüncüsü ise, Ankara’da KKTC Dışişleri Bakanımız Ertuğruloğlu’nun. TC Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, TC Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Sn.Akar’la yaptığı görüşme.
Dilerseniz Meclisteki görüşmelere bir göz atalım.
Bilindiği üzere, Meclisimizde, dönem sonuna geldiği için Meclis Başkanı seçimlerinin yenilenmesi gerek. Bu gereklilik nereden doğuyor ? Anayasa ve Meclis İç Tüzüğünden. Beş yıllık yasama döneminin ilk üç yılına kadar, üçüncü yılın sonundan da iki yıllık bir süre için ikinci bir seçim yapılır.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin altı ay ertelenmesi ve araya giren Cumhurbaşkanı seçimi nedeni ile yapılması gereken seçim üç ay erteleme ile yapılmaya başlanmıştır. İki oturumda yapılan oylamada UBP’nin adayı Sn. Canaltay yeterli oyu alamadı. Bunun nedeni de parti içerisinde Resmiye Hanım için bir konsensüs sağlanmadı. Meclis grup kararı oy çokluğu ile Canaltay dedi ise de bu tüm grup içerisinde bağlayıcı olmadı ki ortaya bu sonuç çıktı.
UBP 4 fire verdi. Koalisyon partilerinin olumlu oy vermesine karşın. Kendi partisinden 4 vekilden oy alamadı.
Bu sonuç başta Sn. Başbakan Saner ve Canaltay’a oy veren UBP vekillerinde rahatsızlık yarattı.
Başbakan kürsüye gelerek. Muhalefete erken seçim ve tarih için çağrıda bulundu.
Seçim tarihi olarak da Nisan ayı gösteriliyor.
Zaten bu hükümet seçim hükümeti olarak oluşmuş. Kasım 2021 olarak prensipte anlaşılmıştı.
Yani 5 ay önce, erken bir seçim sathı mahalline girer gibiyiz.
Bu konuda en yetkili parti UBP.
Yetkili kurullarının alacağı kararla, bu iş netleşecek.
Seçim, UBP içerisindeki kişisel çekişmeleri ortadan kaldıracak mı ? Yoksa daha da keskinleştirecek mi ?
Bunu olası bir seçim sonrası göreceğiz.
Gelelim Kıbrıs Türk Halkının kaderini belirleyecek olan diğer iki olaya.
Sn. Tatar ve Lute görüşmesine.
Türk tarafı, 5+1 konferansına gitmeye şu şartlarda hazır. Kıbrıs Türk tarafı egemen eşitliğe, eşit uluslararası statüsüne saygı gösterilmesi ile başlama gerekliliğine vurgu yaptı.
İki taraf arasında taraflardan birine sağlanacak siyasi üstünlük. Çözümü değil çözümsüzlüğü tetikleyeceğinin altı çizildi.
Gerçekçi ve sürdürülebilir bir uzlaşıya. Ancak adada iki asli halkı temsil eden mevcut iki devletin egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statüleri zemininde bulunacağına, parmak basıldı.
Üçüncü olay ise Ertuğruloğlu’nun Ankara’da yaptığı görüşmeler oldu.
Sonrasında yaptığı basın açıklamasında sorulan bir soru üzerine.
Toplumlararası görüşmelerin bittiğini. Federasyonun görüşülmesinin söz konusu olmadığını. Egemen halklar, egemen devlet sahibi olarak bir ortaklık kuracaksa, Konfederasyon olacağını.
Maraş’la ilgili olarak da Maraş’ın eski sakinleri kavramına Vakıf mallarının da girdiğini. Vakıflar idaresinin de sakin olarak Maraş’taki mallarına müracaat edebileceğinin altını çizdi.
Bu açıklamalardan benim anladığım :
5+1 konferansına, Rum tarafının uluslararası statüsü neyse ve nasıl tanınırsa, saygı ve itibar görürse. KKTC de ayni eşit statüde tanınacak. Saygı duyulacak ve itibarı sağlanarak 5+1 konferansındaki konferans masasındaki yerini alacak.
İkincisi ise oluşturulacak olası konferansta “Federasyon out. Konfederasyon in” olduğuna göre. Resmi konferansın zemini Konfederasyona dayanacak. GAÖ ise Egemen eşit statüsünde KKTC tarafından değerlendirilecek.
Bugün, Kurucu Cumhurbaşkanı rahmetli Denktaş’ın 9 ‘cu ölüm yıldönümü. Hayatının hemen hemen her saniyesini Kıbrıs Türk Halkının egemenliği için mücadele etmekle geçirdi. KKTC ve TC’nin Kıbrıs görüşmelerinde Egemen, Eşit ve eşit uluslararası statüde kabul görme talebi ve kararlılığı karşısında. Eminim ki mezarında kemikleri rahatlamış ve huzur bulmuştur.
Tabii bu atılan ilk adım. İleride atılması gereken çok adımlar olacaktır.Bu haber 2345 defa okunmuştur

:

:

:

: