GİRNE VE LEFKOŞA’DA TAM KAPANMA TALEBİ

Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi Girne ve Lefkoşa’da bu gece yarısından itibaren 10 Şubat’a kadar “tam kapanma” istedi
Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi Girne ve Lefkoşa’da bu gece yarısından itibaren 10 Şubat’a kadar “tam kapanma” istedi

HÜKÜMET DEĞERLENDİRİYOR
Girne ve Lefkoşa’da patlayan vakalar üzerine Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi hem Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hem de Başbakan Ersan Saner ile ayrı ayrı toplandı. Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin de yer aldığı görüşmede komite bu gece yarısından itibaren 10 Şubat’a kadar tam kapanma talep etti. Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi’nin talepleri dün akşam toplanan Bakanlar Kurulu’nda da ele alındı.

HARMANCI KAPANMA İSTEDİ

LTB Başkanı Mehmet Harmancı; plansız, programsız, seçim odaklı yapılan icraatlar sebebiyle halkın idareye güveninin sıfırlandığını belirtti. Harmancı, “Artık somut adımlar atılmalı. Tam kapanma karara bağlanmalı” dedi. Bu arada Girne Akçiçek Hastanesi’nde görevli olan Doktor Hüseyin Kalgay’ın koronavirüs testinin pozitif çıkması endişe yarattı. Çok sayıda temaslı olduğu öğrenildi.

Girne ve Lefkoşa’da patlayan vakalar üzerine Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi hem Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hem de Başbakan Ersan Saner ile ayrı ayrı toplandı. Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin de yer aldığı görüşmede komite Girne’de 15 gün, Lefkoşa’da da bir hafta tam kapanma talep etti. Komitenin önerileri hükümet tarafından değerlendirmeye alındı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nu toplantıya çağırarak bilgi aldı.

GİRNE İÇİN ‘TAM KAPANMA’ GÜNDEMDE

Girne’de artan koronavirüs vakaları nedeniyle Bakanlar Kurulunda Girne bölgesi için kapanma kararı alınması bekleniyor. Öte yandan iddialar, Lefkoşa’da da vakaların artması nedeniyle tam kapanmanın gündeme geleceği yönünde…

Girne bölgesinde artan vaka sayısı üzerine Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin şu sıralar Cumhuriyet Meclisi’nde, “konunun muhataplarıyla” bir toplantı gerçekleştirdiği öğrenildi.

Elde edilen bilgilere göre, Ali Pilli’nin yapacağı toplantıdan çıkacak sonuçlar, gün içerisinde toplanması beklenen Bakanlar Kurulu’na sunulacak.

Bakanlar Kurulu’nun, Cumartesi günü alınan karar doğrultusunda ‘kısmi’ olarak kapanan Girne bölgesi için ‘tam kapanma’ kararı alması bekleniyor.


TATAR: HÜKÜMETİN KARAR ALIRKEN GÜNLÜK GELİŞMELERİ DÜNYA İLE PARALEL TAKİP EDEREK DEĞERLENDİRMESİ ÖNEMLİDİR


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, karantina ve bölgesel kapanma gibi gerekli tedbirler alınırken hükümet yetkililerinin günlük gelişmeleri dünya ile paralel takip ederek değerlendirmesi ve ihtiyaç duyulan ek tedbirler ile denetimleri uygulamasının KKTC'nin koronavirüs salgınına karşı başarısının devamlılığı açısından önem arz ettiğini vurguladı.


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı açıklamada, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Mehmet Ali Kahvecioğlu ve Salih Çarka için başsağlığı diledi.

Tatar, karantina ve bölgesel kapanma gibi gerekli tedbirler alınırken hükümet yetkililerinin günlük gelişmeleri dünya ile paralel takip ederek değerlendirmesi ve ihtiyaç duyulan ek tedbirler ile denetimleri uygulamasının ülkemizin Koronavirüs salgınına karşı başarısının devamlılığı açısından önem arz ettiğini vurgulayarak, 'Hükümetimizin aldığı ve alacağı tedbirler, doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın büyük gayretleri ve halkımızın gösterdiği anlayış ve fedakarlıkla bu salgına karşı başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar'ın açıklamasının tamamı şöyle:

'KORONAVİRÜS NEDENİYLE CAN KAYIPLARI HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZDÜ'

'Dünyada Koronavirüs salgınına karşı alınan tüm önlemlere ve tedbirlere rağmen son günlerde vaka sayısında artış gözlemlenirken Mehmet Ali Kahvecioğlu ve Salih Çarka adlı vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmeleri; hepimizi derinden üzmüştür. Hayatlarını kaybeden iki vatandaşımıza Tanrı’dan rahmet, yaslı ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

Koronavirüs nedeniyle ülkemizde yaşanan bu gelişmeler bir kez daha bu hastalığın ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir. KKTC olarak bu güne dek gösterdiğimiz başarıyı devam ettirmek için ulusal aşı programı çerçevesinde aşılama tamamlanıncaya ve hatta aşı olan kişilerin de hiç aşı olmamış gibi kişisel tedbirler, maske, sosyal mesafe, hijyen ve havalandırmaya hiç taviz vermeden uyulmasının çok önemli olduğunu yeniden hatırlatmak isterim.

'TEMASLILAR GİZLENMESİN'

Bu arada temaslıların ve semptom gösteren kişilerin, bunu gizlememeleri ve durumlarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimlerini bilgilendirmeleri yasa gereği olurken, bunu yapmak da bir vatandaşlık görevidir. Vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermeleri ülke sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Karantina ve bölgesel kapanma gibi gerekli tedbirler alınırken hükümet yetkililerinin günlük gelişmeleri dünya ile paralel takip ederek değerlendirmesi ve ihtiyaç duyulan ek tedbirler ile denetimleri uygulaması da ülkemizin Koronavirüs salgınına karşı başarısının devamlılığı açısından önem arz etmektedir.

'SALGINA KARŞI BAŞARILI OLACAĞIMIZA YÜREKTEN İNANIYORUM'

Hükümetimizin aldığı ve alacağı tedbirler, doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın büyük gayretleri ve halkımızın gösterdiği anlayış ve fedakarlıkla bu salgına karşı başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum.'


Bu haber 1814 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER