Güney’de yargıda reforma, yargıçlardan veto

Güney Kıbrıs’ta yargıda yapılması planlanan reformların, yargıçların vetosuna takıldığı bildirildi.

Güney Kıbrıs’ta yargıda yapılması planlanan reformların, yargıçların vetosuna takıldığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Yargıçlardan Reformlara Veto” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Salı akşamı Yüksek Mahkeme, Başsavcılık ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla geniş çaplı bir toplantı yaptığını; toplantıda yargıçların reformlarla ilgili itirazları olduğunu ve konunun “havada kaldığını” yazdı.

Gazete, Rum Meclisi Hukuk Komitesi üyelerinden Aristos Damianu’nun konuyla ilgili açıklama yaparak, yargıda reformlarla ilgili dikenlerden birinin, görülmesi gecikmiş yaklaşık 5 bin davanın, reformla birlikte oluşturulacak Temyiz Mahkemesi yerine, mevcut Yüksek Mahkeme tarafından görülmesi talebi olduğunu kaydetti.

Reformlardaki itirazlar nedeniyle zaman kaybedildiğini ifade eden Damianu, eğer bu mesele hemen halledilmezse, takvimlerle ilgili sıkıntılar yaşanacağını söyledi.
Haberde, yargıdaki reformlara ilişkin 7 maddelik paketin 2019 yılında sunulduğu ve en önemli değişiklikler arasında Yüksek Mahkeme’nin Anayasa Mahkemesi ve Üst Mahkeme olarak ikiye ayrılması ile Danışma Kurulu oluşturulmasının bulunduğu anımsatıldı.
Bu haber 3068 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER