GENEL GREV BUGÜN HAYATI DURDURACAK

Kamuda örgütlü 6 sendika, hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasını protesto etmek amacıyla Başbakanlık önünde eylem yaptı.

Kamuda örgütlü 6 sendika, hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasını protesto etmek amacıyla Başbakanlık önünde eylem yaptı. Eylemde 'yoksullaştırmaya hayır' sloganları atıldı. Sadece yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştirilen eylem bugün üyelerin de katılımıyla genel greve çevrilerek büyütülecek.

Altı sendika adına açıklama yapan KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, “Hayatı ucuzlatmadan ve alım gücünün korunmasına yönelik politikalar geliştirmeden 100 bine yakın insanı enflasyona karşı koruyacak hayat pahalılığı ödeneğini geri alana kadar grev ve eylemler aynı kararlılıkla devam edecek. Hükümet aklını başına alsın” dedi.

Kamuda örgütlü 6 sendika, hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasını protesto etti… Sendikaların Başbakanlık önünde yaptığı eylemde 'yoksullaştırmaya hayır' sloganları atıldı.

Kamuda örgütlü 6 sendika, hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasını protesto etmek için dün Başbakanlık önünde eylem yaptı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN), KKTC Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), Hemşire ve Ebeler Sendikası ve Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası’nın (Vergi Sen) yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştireceği eylem saat 11.00’de başladı.

Sendikalar, ‘yoksullaştırmaya hayır’ sloganları atarak, tepkilerini gösterdi.

BENGİHAN: “BİZİM KAVGAMIZ EKMEK KAVGASI, KOLTUK DEĞİL!”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparak, hayat pahalılığı ödeneğinin durdurulmasını sert bir dille eleştirdi.

Bengihan, “Türkiye’de zam yapılıyor, bizde çalışanların hayat pahalılığını durdurmak için yasa gücünde kararname çıkarılıyor. Hayat ucuzladı mı ki hayat pahalılığını durduruyorsunuz?” diye sordu.

Hayat ucuzlatılmadan hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasına müsaade etmeyeceklerine vurgu yapan Bengihan, bu kesintiden etkilenecek olan 100 bine yakın çalışan olduğuna dikkat çekti.

Grevlerinin yarından itibaren devam edeceğini de söyleyen KTAMS Başkanı Bengihan, eylemlerine karar geri çekilene kadar devam edeceklerini ifade ederek, “Bizim kavgamız ekmek kavgasıdır, koltuk değil. Bu ülkedeki açlık sınırının altında olan yüzlerce insanın yoksullaştırılmasına izin vermeyeceğiz!” dedi.

“TASARRUF YUKARIDAN BAŞLAR, ÇALIŞADAN DEĞİL”

Bengihan, hükümete, çalışanların hayat pahalılığı ödeneği kesintisine gelene kadar yukarıdan kesinti yapılması gerektiği eleştirisinde bulunarak, “Tasarruf yukardan başlar, çalışandan değil” dedi.

Sermayeden vergi alınmazken çalışandan kesinti yapıldığını ifade eden Bengihan, ülkede devletten zengin insanlar olduğunu ancak yine de çalışanların birbirine düşürülmeye çalışıldığını savundu.

Kamuda çalışanların yasal haklara göre emeğinin karşılığını aldığını vurgulayan Bengihan, özel sektör emekçilerinin ise işvereni tarafından korunması gerektiğini; emekçinin, çalışanın daha fazla tasarruf adı altında yoksullaştırılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

“Yoksullaştırmaya hayır” diyen Bengihan, çalışanların haklarını korumaya devam edeceklerini, bu süreçte iş birliği ve diyaloğa da hazır olduklarını söyledi.

SENDİKALAR TAM GÜN GREVE GIDIYOR

6 sendika bugün tam gün grevde olacak... Sendikalar örgütlü oldukları hastanelerde 112 hızır, diyaliz, yoğun bakım ve acil servisler hariç tüm iş yerlerinde greve gidecek.

Kamuda örgütlü 6 sendika, hastanelerdeki bazı servisler dışında örgütlü oldukları tüm iş yerlerinde tam gün greve gidiyor.

KTAMS, KAMUSEN KAMU-İŞ, GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN ve Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın yapacağı grevden, 112 Hızır Acil, Diyaliz, Yoğun Bakım ve Acil Servislerde çalışanlar hariç tutuldu.

Grev, “Türk Lirası’nın döviz karşısında eridiği, çalışanların alım gücünün korkunç derecede düştüğü bir dönemde UBP-DP-YDP hükümetinin gayriyasal şekilde yasa gücünde kararname ile hayat pahalılığı ödeneğini geri ödememek koşulu ile 4 aylığına durdurduğu” gerekçesiyle yapılacak.

Sendikalar adına yazılı açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, KTAMS, KAMUSEN KAMU-İŞ, GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN ve Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın
yarın 112 Hızır Acil, Diyaliz, Yoğun Bakım ve Acil Servisler hariç tüm işyerlerinde tam gün grev uygulayacağını bildirdi.

Bengihan, sendikaların genel merkezlerinde saat 09.30’da toplanacak üyelerin, kortej şeklinde Meclis önüne yürüyeceğini bildirdi.

Bazı sendikalar ve örgütler bugün yapılacak sendikaya destek belirtmişti.
Bu haber 1061 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER