800 MİLYON TL’LİK DEĞER YARATILIYOR

Ada TV’de konuşan Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu, 30 milyon TL harcanarak getirilen üniversite öğrencilerinin ekonomiye yapacağı katkıyı açıkladı:

Ada TV’de konuşan Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu, 30 milyon TL harcanarak getirilen üniversite öğrencilerinin ekonomiye yapacağı katkıyı açıkladı:

AKADEMİK TAKVİM YARIN

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, okullarla ilgili akademik takvimin en geç yarın açıklanacağını kaydetti. 271 okulda 53 bin öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Amcaoğlu, gelmesi planlanan aşılarla birlikte eğitimcilerin bir program dahilinde aşılanacağını, diğer sınıfların da kademeli olarak yüz yüze eğitime başlayacağını kaydetti.

YÜZ YÜZE EĞİTİM % 60’DA

12. sınıfların da şu an yüz yüze eğitimine devam ettiğini belirten Amcaoğlu, “Özel okullarda yüzde 80’lerde , devlet okullarındaki yüzde 60’lar civarında katılım var” dedi. Amcaoğlu, ülkeye gelen üniversite öğrencilerine bileklik uygulaması yapılabileceği yönündeki iddialara “Bu uygulamanın öğrenciler üzerinde uygulanması asla söz konusu değildir” dedi.

ÖĞRENCİLER GELMELİ

Öğrencilerin ülkenin ekonomisi ve finansmanı için çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Olgun Amcaoğlu, “Yapacağımız 30 milyonluk maksimum harcamayla yüksek öğretim için gelecek öğrencilerin buraya katacağı katma değerin toplamı 800 milyon TL’den aşağı değildir. Bu ekonomide çarkların dönmesi için çok önemlidir” diye konuştu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, okullarla ilgili akademik takvim çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu en geç cuma günü açıklanacağını kaydetti.Amcaoğlu öğrencilere uygulanacak bilekliklerle ilgili açıklamasında ise “Bu uygulamanın öğrenciler üzerinde uygulanması söz konusu bile değidir
“dedi.Amcaoğlu ayrıca, 12. sınıfların yüz yüze eğitimine devam ettiğini de belirtti.
Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu Ada Tv de Öğlen Ajansı programına konuk olarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı

Amcaoğlu , okullarla ilgili akademik takvim çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu en geç cuma günü açıklanacağını ve, yetkili sendikalarla görüşmelerini tamamladıktan sonra yapılması planlanan sınavların tarihlerinin de belirleneceğini belirtti.

Amcaoğlu gelmesi planlanan aşıların hemen akabinde ise eğitimcilerin programlanarak aşılanacağını ve diğer sınıfların da kademeli olarak yüz yüze eğitime başlayacağını kaydetti.

Amcaoğlu ülkemizdeki toplam okul ve öğrenci sayılarınıda verdiği açıklamasında, “271 okulumuz, 53 bin öğrencimiz 21 üniversitemiz ve 82 bin aktif öğrencimiz söz konusu olduğu ve toplamda çalışanları ile akademisyenleri ile idari personeli ile 155 bin 500 kişinin eğitim için canla başla çalıştığını bilerek ve öncelikle bu 155bin 500 kişinin yaklaşık sağlığını ön plana alarak,okul öncesinden tutunda meslek liselerine kadar ki süreçte bir sonrasında yüksek öğrenimdeki ihtiyaçları eğitimin kaliteli olup sürdürülebilir olabilmesi adına ne yapıyorsak sağlık bakanlığı yetkilileri ile görüşüp istişare ettikten sonra atacağımız adımları planlıyor ve hareket ediyoruz” dedi.

Amcaoğlu;12 sınıf öğrencilerinin okula katılımlarının, özel işletmelerde yüzde seksenlerde, devlet okullarındaki katılımın ise yüzde 60 civarında olduğunu belirttti.
Maliye Bakanı Amcaoğlu öğrencilere uygulanması planlanan bilekliklerle ilgilide açıklamada bulunarak;” öğrencilere böyle bir uygulama yapamazsınız.Kim söylemişse hata yapmıştır,ebetteki olabir okunuşulabir ama uygulama aşamasında sağlık bakanlığı’nın ve bulaşıcı hastalıklar üst komitesininde ifade ettiği gibi bu uygulamanın öğrencilere olması asla söz konusu bile değidir.Zaten bu saatten sonra nisanın 15’ine kadar gelecek olan öğrenci sayısı belli, böyle bir şeyede ihtiyaç olmayacaktır ”dedi.

Ülke finansmanı için öğrencilerin çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Amcaoğlu;”30 milyonluk maksimum harcamanız söz konusu olan yüksek eğitimdeki gelecek olan öğrencinin devamında buraya gelecek olan o öğrencinin ki 30 milyon asla olmayacaktır,size katacağı katma değerin toplamı 800 milyon tl aşağı değildir “dedi.
Bu haber 1456 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER