Pandemi gölgesinde oscar töreni

Yirmi beş Nisan 2021 tarihinde sinemaseverlerin heyecanla bekledikleri etkinlik iki aylık ertelemenin ardından gerçekleşti.

Yirmi beş Nisan 2021 tarihinde sinemaseverlerin heyecanla bekledikleri etkinlik iki aylık ertelemenin ardından gerçekleşti. Türkiye saatiyle 26 Nisan 01.30’ da başlayan Oscar Törenini Türkiye’deki izleyiciler TRT 2 ekranlarından takip ettiler. Doksan üçüncü Oscar Töreni seyircisiz ama yüzyüze olarak gerçekleştirildi. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929'dan bu yana verilen Akademi Ödülleri Kırmızı halı geçidinin ardından açıklandı.
Oscar'da ödülleri Nomadland ve Mank topladı. 6 dalda aday olan Nomadland En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam 3 Oscar kazandı.
İki bin yirmi bir yılının ödül töreni ilgi çeken sonuçlar getirdi; En iyi film ödülünü kazanan, Nomadland filminin yönetmeni Chloe Zhao en iyi yönetmen ödülüne layık görülerek, Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ikinci kadın yönetmen oldu. Daha önce 2010'da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow kadın yönetmen olarak bu ödülü almıştı.
Anthony Hopkins ise, Kuzuların Sessizliği'nden sonra ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanarak, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak (seksen üç yaşında) tarihe geçti.
Bu sene ödül töreninin yapıldığı mekân alışıldığı gibi Los Angeles Dolby Theatre binası olmadı. Dolby binası daha çok törenin yan etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Ana Ödül töreni ise şehrin merkezinde, Tren İstasyonu’nda (Union Station) gerçekleşti.

Ödüle layık görülenler:
En İyi Film: Nomadland
En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
En İyi Uyarlama Senaryo: The Father
En İyi Uluslararası Film: Another Round
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-Jung (Minari)
En İyi Özgün Senaryo: Emerald Fennell (Promising Young Woman)
En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Ma Rainey's Black Bottom
En İyi Kostüm Tasarımı: Ma Rainey's Black Bottom
En İyi Ses: Sound of Metal
En İyi Film Kurgusu: Sound of Metal
En İyi Görsel Efekt: Tenet
En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers
En İyi Kısa Animasyon: If Anything Happens I Love You
En İyi Animasyon: Soul
En İyi Özgün Müzik: Soul
En İyi Özgün Şarkı: 'Fight For You' (Judas And The Black Messiah)
En İyi Belgesel: My Octopus Teacher
En İyi Kısa Belgesel: Colette
En İyi Sinematografi: Mank
En İyi Yapım Tasarımı: Mank

Geçmiş yıllarda olduğu gibi gözler kırmızı halı geçidindeydi. Guliana Rancic’in sunuculuğunu yaptığı tören kovid önlemleri doğrultusunda mesafeli olarak gerçekleşti. Kırmızı halıda; Vanessa Kirby, Leura Dern, Halle Berry, Regina King, Zendaya, Margot Robbie, Sacha Baron Cohen, Glenn Close, Carey Mulligan, Brad Pitt ve Chloé Zhao, Emerald Fennell, Steven Yeun, Leslie Odom Jr., Lee Isaac Chung, Maria Bakalova, Andra Day, Amanda Seyfried, Angela Bassett, Riz Ahmed, Viola Davis gibi pek çok ünlü birbirinden şık kıyafetleriyle yer aldılar.
İki bin yirmi bir yılının Oscar Töreni, pandemi koşullarında gerçekleştirilmesine rağmen sinemaseverlerin ilgiyle izlediği bir tören oldu.
Bu haber 1064 defa okunmuştur

:

:

:

: