Bunun adı tam kaos

Bulaşıcı Hastalıkları Üst komitesi, ülkeye girişlerle ilgili öyle kararlar açıkladı ki, iş adeta bilmeceye döndü. Kimse içinden çıkamıyor.

Bulaşıcı Hastalıkları Üst komitesi, ülkeye girişlerle ilgili öyle kararlar açıkladı ki, iş adeta bilmeceye döndü. Kimse içinden çıkamıyor.
Kararda, “7 Haziran 2021 tarihinden itibaren teknolojik altyapının tamamlanmasının ardından gelecek kişilerin ülkeye giriş kriterleri aşağıdaki tablolarda belirtilen şekilde olacaktır. Bu amaçla otomasyon kurulumu çalışmaları başlatılmıştır” diyor.
Ülkeler, yedi gündeki vaka sayıları doğrultusunda “kırmızı, turuncu, sarı, yeşil” diye kategorilere ayrılıyor.
Türkiye vaka sayılarında yüzde 4’e doğru geriliyor.
Eğer hükümet Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerini esas alarak, “vaka sayısında yüzde 5’i geçenler kırmızı kategoride yer alır” kuralını kabul edersek, Türkiye turuncu kategoride sayılacak.
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) verileri dikkate alınarak sınır yüzde 4 kabul edilirse ise Türkiye kırmızı kategoride olacak.
Çift aşı ve çift PCR ile ülkeye giriş ancak Türkiye turuncu kategoriye geçerse mümkün. Aşı olmayanın ise zaten karantinasız giriş imkanı yok.
Peki Haziran’da turizmde açılıma hazırlanan ülke, turisti nereden bulacak?
Uzaydan gelecek hali olmadığına göre, turist Türkiye’den gelmeyecekse nereden gelecek?
O yüzden Türkiye’den girişler turizm açısından kritik öneme sahip olacak.
Bir diğer konu dünyada sarı ya da kırmızı kategoride yer alan bir ülkenin pasaportuna sahip bir ülkenin vatandaşı Türkiye’de bir hafta kaldıktan sonra buraya gelmek isterse hangi kategoride sayılacak. Türkiye’nin kategorisi mi, yoksa mensubu olduğu ülkenin kategorisi mi temel alınacak?
Turizmin açılması için günler sayılırken, bu belirsizliklerle, bu soru işaretleriyle nasıl yol alınacak? Bunu anlamak mümkün değil. Tam bir kaos yaşıyoruz.
Aşılanmada belirsizliğin hüküm sürdüğü ülkede bir de ülkeye girişlerle ilgili kafa karıştırıcı kararlar, meseleyi daha da içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.
Hükümet, Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi’nin kafa karışıklığına yol açan bu kararlarını çok acil şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklamalı. Hatta bu kararlar başta Türkiye olmak üzere dünyada ilan edilmeli.
Aksi halde 10 güne kadar turizmin başlayacağını iddia edenlerin bu iddiaları boşa düşer. Yine her zaman olduğu gibi kendimiz çalar, kendimiz oynarız.
Kapalı Turizm diye kendi uydurduğumuz yeni modelle bütün sezonu geçirmek zorunda kalırız. Bizden söylemesi…Bu haber 8791 defa okunmuştur

:

:

:

: