Kapılar esnafın yüzüne kapanmasın!

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, “Kapılar derhal açılsın” talebiyle dün Lefke Hanı’nda toplanarak, eylem yaptı.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, “Kapılar derhal açılsın” talebiyle dün Lefke Hanı’nda toplanarak, eylem yaptı.
Esnaf tepkili, “15 ayı geçtik, hesap ortada. 15 ayda duyan da olmadı, hisseden de olmadı, kapımızı çalan da olmadı” diyor.
“Bütün faturaları biz ödedik, ödemeye de devam ediyoruz” diyen esnafın artık sabır taşı çatladı. Geçiş kapılarının açılmasının zamanının geldiğini söyleyen esnaf temsilcileri hükümetin bir an önce adım atmasını istiyor.
Ancak anlaşılan hükümetin esnaf kadar acelesi yok.
Başbakan Ersan Saner, mecliste yaptığı konuşmada, kapıların açılması konusunda, geçtiğimiz hafta Perşembe günü yaptığı açıklamaların arkasında olduğunu belirtti.
Saner, eş zamanlı tüm kapılar açılacaksa Güney Kıbrıs’ın turuncu seviyesine inmesi gerektiğini söyledi.
Peki Güney Kıbrıs’ta bir günde yapılan 60 bine yakın testte sadece 75 vaka çıkıyorsa ve ülkenin yarısı aşılanmışsa nasıl kırmızı listede yer alıyor?
Star Kıbrıs’ta dün bu konuyu “Bunun adı tam kaos” başlığıyla işlemiştik.
Bulaşıcı Hastalıkları Üst komitesi, ülkeye girişlerle ilgili öyle kararlar açıkladı ki, iş adeta bilmeceye döndü. Kimse içinden çıkamıyor.
Kararda, ülkeler son yedi gündeki vaka sayıları doğrultusunda “kırmızı, turuncu, sarı, yeşil” diye kategorilere ayrılıyor.
Türkiye vaka sayılarında yüzde 4’e doğru geriliyor.
Eğer hükümet Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerini esas alarak, “vaka sayısında yüzde 5’i geçenler kırmızı kategoride yer alır” kuralını kabul ederse, Türkiye turuncu kategoride sayılacak.
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) verileri dikkate alınarak sınır yüzde 4 kabul edilirse ise Türkiye kırmızı kategoride olacak.
Yani mesele çok teknik.
Ancak bir de görünen manzara var. Dünde de sorduğumuz gibi Haziran’da turizmde açılıma hazırlanan ülke, turisti nereden bulacak? Uzaydan gelecek hali olmadığına göre, turist Türkiye’den gelmeyecekse nereden gelecek?
Başbakan Saner, vaka sayısına göre, “turuncu, sarı, kırmızı ve yeşil” gibi çeşitli gruplara ayrılan sistemle ilgili KKTC’nin bu sisteme Türkiye üzerinden dahil olacağını ifade etti. Peki o zaman nasıl olacak? Biz otomatikman Türkiye ile aynı renkte mi olacağız. Bizdeki vaka sayıları Türkiye’deki vaka sayılarının çok altına değil mi?
Dün de dediğimiz gibi kaos giderek büyüyor.
Artık sabır taşı çatlamak üzere. Çarşı Pazar perişan. İn cin top oynayan Arasta Çarşısı, kapıların açılmasıyla biraz nefes alsa ne olur? Esnaf kızgın. Bu konu hakkında cesur kararlar üretemeyen siyaseti “Onların tuzu kuru, olan bize oluyor” diye eleştiriyor. Bizden söylemesi…


Bu haber 4706 defa okunmuştur

:

:

:

: