1 Milyar dolarlık önerinin ismi de hazır: Altın Tapu

İş İnsanı Ali Özmen Safa’nın ülke ekonomisine 1 milyar dolarlık kaynak yaratacak önerisi büyük yankı uyandırdı.

İş İnsanı Ali Özmen Safa’nın ülke ekonomisine 1 milyar dolarlık kaynak yaratacak önerisi büyük yankı uyandırdı.
Ada TV’ye bağlanan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, öneriye tam destek vererek, hükümetin bu konuda cesur adımlar atması gerektiğini söyledi.
Neydi Safa’nın önerisi?
Ülkede 250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık verilmesini öneren Safa, bu insanların gerekirse 20 yıl seçme seçilme hakkından muaf da olabileceğini söyledi.
Müteahhitler Birliği verilerine göre ülkede şu an 25 bin konut stoğu olduğunu ifade eden Safa, bu konutlardan 4 bin tanesinin satılması halinde 250 bin dolardan 1 milyar dolarlık bir kaynağın bir yıl içinde ülkeye gireceğini kaydetti.
KDV ve stopajla Maliye’nin de buradan 100 milyon dolara yakın bir gelir elde edeceğini ifade eden Safa, “4 bin vatandaşlıklar için de kişi başına 10 bin dolar istesek bu da 40 milyon dolar eder” diyerek, kaynak sıkıntısı çeken hükümete yol gösterdi.
Cumhurbaşkanı Tatar da dün Ada TV’ye bağlanarak Ali Özmen Safa’nın önerisini yürekten desteklediğini söyledi. Tatar, “İnşallah görevde olan İçişleri Bakanı, hükümetin başı Başbakan bizlerin de desteğiyle bu konuda cesur adımlar atabilir. Benim başbakanlığım döneminde bu yönde hazırlıklar yapılmıştı. Ancak ne yazık ki hükümetin ömrü bu yasayı geçirmeye yetmedi” dedi.
Bu önerinin getireceği faydanın 1 milyar dolarla kalmayacağını belirten Tatar, “Ekonomiye katkısı sürekli artar. Özellikle ikamet izni ve oturma izninde kolaylık sağlanmalı. Vatandaşlık da elbette değerlendirilmeli. Bunların iyice etüd edilmesi lazım. Bu insanların buraya getirilmesi ekonomiye büyük katkı demektir. KKTC’de şu anda 20 bin yabancı var. Bu sayı artmalı” diye konuştu.
Güney’de gündeme gelen altın pasaport uygulamasının büyük tartışma yarattığını belirten Tatar, “Safa Bey’in önerisinde pasaport satımı yoktur. Para getirene de verilmeyecektir. Para bugün gelir yarın gider. Ali Özmen Safa beyin önerisi 250 bin dolar ve üzeri mal alana, yatırım yapan vatandaşlık verilmesidir. Vatandaş olsalar da oy kullanamayacaklardır. Bu da kaygıları giderebilir” ifadelerini kullandı.
Safa’nın önerisi dün Cumhuriyeti Meclisi’nde de gündeme geldi.
Halkın Partisi Milletvekili Tolga Atakan, hükümetin bu öneriyi ciddiyetle takip etmesi gerektiğini söyledi. Atakan, “Şu anda ülkede ciddi bir konut stoğu var. Bu sayede atıl durumda olan konutlar ekonomiye önemli bir katkı sağlar. Sizler yapamıyorsanız sektör temsilcileriyle bir araya gelin, görüş alın” diye tavsiyede bulundu.
Öneri anamuhalef CTP’nin milletvekili Fikri Toros tarafından da destek gördü. Hatta bu öneriye “Altın Tapu” gibi bir isim de verilebileceğini kaydetti.
İsmi de hazır olduğuna göre iktidarıyla muhalefetiyle meselenin ciddi bir şekilde masaya yatırılmasına ihtiyaç var. Aksi halde ekonominin komadan çıkarılmasına imkan yok. Bizden söylemesi…Bu haber 4773 defa okunmuştur

:

:

:

: