Parayı veren yönetir!

İş insanı Ali Özmen Safa, geçen hafta Ada TV ekranlarında ortaya attığı ekonomiye 1 yılda 1 milyar dolar getirecek “Altın Tapu” fikriyle ilgi yeniden konuştu.

İş insanı Ali Özmen Safa, geçen hafta Ada TV ekranlarında ortaya attığı ekonomiye 1 yılda 1 milyar dolar getirecek “Altın Tapu” fikriyle ilgi yeniden konuştu.
Ada TV ekranlarında öneriyi ortaya attıktan sonra bir haftadır gözlemlediği gelişmeleri değerlendiren Safa, gereken duyarlılığı göstermeyen iş, siyaset ve medya dünyasına sitem etti.
Elbet de Safa’nın teşekkür ettikleri de vardı. “Altın Tapu” fikrine destek veren başta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, milletvekilleri Erkut Şahali, Fikri Toros, Tolga Atakan ve KTTO Başkanı Turgay Deniz bunlar arasındaydı.
Ancak yine de hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Safa, “Geçer hafta buyurun iktidar muhalefet bunu tartışın dedik. Ancak sonuç getirecek bu tartışmayı yeterince göremedik” dedi.
Safa sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ortaya attığım fikir geleceğimiz içindir. ‘12 ayda ekonomiye 1 milyar dolar girebilir’ dedim. Peki ekonomideki diğer örgütler nerede? Müteahhitler Birliği nerede? Emlakçılar Birliği nerede? Basın nerede? Başbakan, Maliye Bakanı, Ekonomi Bakanı’ndan ses yok. Çıkıp tenkit etsinler. Olur ya da olmaz desinler. Ana muhalefet liderinden ses yok. Büyük inşaat şirketlerinden ses yok. Her kriz fırsatlar yaratır. Yeter ki o fırsatları kullanabilelim. Ekonomideki krizden ancak böyle çıkabiliriz.”
Ali Özmen Safa’nın sözleri ciddi bir sitemdir.
Bunca yıl İngiltere’de kazandığını gelip bu topraklara yatırmış bir yurtseverin eleştirisidir.
Müteahhitler Birliği’nin verilerine göre şu anda satılmayı bekleyen 25 bin konut için büyük bir fırsattır. Yanlış anlaşılma olmasın. Sanmayın ki bu satılmayan 25 bin konut içerisinde Ali Özmen Safa’nın da konutları var. Hayır… Aksine Safa’nın şu anda bitmiş ve satılmayı bekleyen tek bir konutu bile yoktur. Dolayısıyla bu öneri, kendi çıkarı için değil, bu toplumun geleceği için yapılmıştır.
Maliye’nin her ay maaşları öderken nasıl boğuştuğuna şahit oluyoruz. Bir yanda sendikaların aidatlarından yüzde 5 kesinti yapmak, diğer yandan hayat pahalılığı ödeneğini durdurmakla bu işi yönetemezsiniz.
Bakın Serdar Denktaş’a. Pazartesi günü Meclis’te gündeme gelmesi beklenen tasarıyla ilgili açıkça hükümete rest çekiyor. O halde ne yapmalı?
Hükümet Safa’nın “250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık verelim. Gerekirse 20 yıl seçme seçilme hakkı olmasın” önerisini dikkate almalı.
Bu öneriyle satılacak 4 bin konuttan ekonomiye girecek 1 milyar dolar, az buz bir rakam değildir. 1 milyar doların ekonomide çarpan etkisi en az 3-4 milyar dolar olur.
Maliye, 4 bin konuttan sadece KDV ve stopaj geliri olarak 100 milyon dolara yakın bir kaynak sağlar. Her vatandaşlık için 10 bin dolar alınsa bu da 40 milyon dolara denk gelir.
Hesap ortada. Hala ağzımızı açıp Türkiye’den para bekleyeceğimize, bizim burada kendi kaynaklarımızla yapabileceklerimiz vardır.
Şunu unutmayın. Parayı veren yönetir… Madem irademize sahip çıkmak istiyoruz, ‘kendi kendimizi yönetmeliyiz’ diyoruz. Hayatta her özgürlüğün bir bedeli vardır. İrademize sahip çıkmak ve ayakları üzerinde duran bir ekonomi için gereğini yapalım. Aksi halde buradan çıkış yok. Bizden söylemesi…


Bu haber 8502 defa okunmuştur

:

:

:

: