Altın Tapu’nun tam zamanı!

Avrupa Birliği, Güney Kıbrıs’ın 'Altın Pasaport' programının tamamen iptalini istiyor AB Komisyonu Sözcüsü Christian Wigant, Güney Kıbrıs’ın “Altın Pasaport” olarak bilinen “yatırım karşılığı vatandaşlık verilmesi” programının tamamen sonlandırılmasını talep etti.

Avrupa Birliği, Güney Kıbrıs’ın 'Altın Pasaport' programının tamamen iptalini istiyor
AB Komisyonu Sözcüsü Christian Wigant, Güney Kıbrıs’ın “Altın Pasaport” olarak bilinen “yatırım karşılığı vatandaşlık verilmesi” programının tamamen sonlandırılmasını talep etti.
Wigant, program çerçevesinde hali hazırda yapılmış olan başvuruların Rum yetkili makamlarınca incelenmesine devam edildiğini ve bunun AB hukukuna aykırı olduğunu belirtti.
AB Komisyonu, Güney Kıbrıs’ı, AB hukukunu çiğnediği gerekçesiyle mahkemeye vermekte tehdit ediyor.
Peki bu Güney için ne ifade ediyor? Altın Pasaport, Rumların 2013 yılında ülkenin içinde bulunduğu ağır mali krizden aşmasına vesile olmuştu.
Kıbrıs'ta son 10 yılda çoğu Çin ve Rusya vatandaşı olmak üzere 3 bin 500 kişiye 'Altın Pasaport' da denilen vatandaşlık verildiği tahmin ediliyor.
Kıbrıs başvuru için ülkeye en az 2,5 milyon Euro yatırım yapılmasını şart koşuyor. Anastasiadis'in açıklamalarına göre bu şekilde şu ana dek toplanan yatırımların tutarı 9 milyar 700 milyon Euro’yu geçmiş durumda.
Anastasiadis meclis komisyonuna verdiği ifadede uygulamanın 2013 yılında ülkenin içinde bulunduğu ağır mali krizi aşmak bakımından gerekli olduğunu savunarak ortada yasa dışı bir işlem olmadığını belirtti.
Ancak Rumların büyük gelir sağladığı bu uygulamaya Avrupa Birliği artık tahammül edemiyor. Kısaca Altın Pasaport uygulamasının Güney’de bitmesi, iş insanı Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı Altın Tapu için bir fırsat olabilir.
Güney’de alacağı mülkün çok daha azına Kuzey’de mülk sahibi olabilecek yatırımcılar, bunu değerlendirebilirler. 250 bin dolara vatandaşlık verilmesi, KKTC’yi cazibe merkezi haline getirebilir. Yatırımcı da seçme seçilme hakkı olmayan bu vatandaşlıkla kendisini güvende hisseder.
Ali Özmen Safa’nın yaptığı hesaplamalar ve ortaya attığı fikir, 12 ayda bu şekilde ülkeye 1 milyar dolar gelebileceğini ortaya koyuyor.
Bu para KKTC’nin bir yıllık bütçesinin karşılığıdır.
Safa’nın dediği gibi… Her kriz kendi içinde bir fırsat barındırır. Umarız Kıbrıs Türk halkı da bu fırsatı değerlendirecek iradeyi ortaya koyar. Aksi halde Maliye önünde para beklemeye devam ederiz ki, çok yakında o musluğun da kuruyacağı aşikardır. Bizden söylemesi…


Bu haber 4708 defa okunmuştur

:

:

:

: