İnşaat sektörünü kurtaracak formül!

Aylardır devletten ihale alamayan, konut satamayan yerli inşaat firmaları hızla batma noktasına ulaştı. KKTC ekonomisinin en önemli sektörleri arasında yer alan inşaatın borç yükünün de giderek arttığı ortaya çıktı.

Aylardır devletten ihale alamayan, konut satamayan yerli inşaat firmaları hızla batma noktasına ulaştı. KKTC ekonomisinin en önemli sektörleri arasında yer alan inşaatın borç yükünün de giderek arttığı ortaya çıktı.
İnşaat sektörünün borcu 4.6 milyar TL’yi aştı. Mahkemeye düşen borç miktarı da 322.3 milyon TL oldu.
Salgının başladığı Şubat 2020 sonunda 3 milyar 275 milyon TL olan sektörün borcu, Nisan 2021 yılına kadar olan 14 aylık dönemde yüzde 41.75 arttı.
Sektörün Şubat 2020’de 237 milyon TL olan ödenemeyip mahkemelik olan borçlarında da yüzde 35.81 oranında yükseliş saptandı.
Tüm bu rakamlar bize bazı gerçekleri net olarak gösteriyor. İnşaat sektörü borç batağında adeta dibe doğru iniyor.
Sektörü bu dipten kurtaracak sihirli bir formüle ihtiyaç var.
İş insanı Ali Özmen Safa sihirbaz değil ama bugüne kadar yaşanan bütün ekonomik krizlerden şirketlerini başarıyla çıkarmış bir iş insanı.
Ekonomide yaşanan kriz ortamında ortaya attığı 1 milyar dolarlık öneri de batma noktasına gelen inşaat sektörüne adeta can simidi olacak türden.
Safa’nın önerisi neydi? Bir kez daha hatırlayalım.
“Ülkede 250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık verelim. Bu kişilerin gerekirse 20 yıl seçme ve seçilme hakkı da olmasın. Ama verilecek vatandaşlıkla ülkeye yatırım yapmak isteyen de güven duysun.
Müteahhitler Birliği, şu anda satılmayı bekleyen 25 bin konutluk stok olduğunu söylüyor.
Bu konutlardan 4 bin tanesini 250 bin dolardan satsak 1 milyar dolar eder. Bu parayı inşaatçı kazanacak. Bunun yüzde 5 KDV’si, yüzde 4 stopajı var. 1 milyar dolardan hesaplarsak devletin kasasına da 100 milyon dolara yakın bir para girer.
4 bin vatandaşlıklar için de kişi başına 10 bin dolar istesek bu da 40 milyon dolar eder. İşte size kaynak…”
Bu öneri, batağı saplanan inşaat sektörüne çare olabilir mi? Ya da daha iyi önerisi olan var mı? Hepsi tartışılabilir.
Ancak yapmamamız gereken tek şey var. O da üzerimize ölü toprağı serpilmiş gibi sessiz hareketsiz durmak.
Aslında öneri iş dünyasında yavaş yavaş bir kıpırdanmaya da vesile oldu. Cumhurbaşkanı Tatar ve bazı milletvekillerinin verdiği desteğin ardından KTTO Başkanı Turgay Deniz de öneriyi ayakta alkışladı.
Ülkede yaptığı yardım kampanyalarla tanınan Milli İradeye Saygı Platformu (MİSP) da Ali Özmen Safa’nın bu önerisi karşısında duyarsız kalamadı. MİSP Başkanı Talip Sancar, Safa’ya ortaya koyduğu 1 milyar dolarlık öneri başta olmak üzere ülkeye katkılarından ötürü ödül verdi.
Evet ülke zorda.
Ancak ah ile vah ile zaman geçirmek de bir işe yaramıyor. Safa’nın önerisi ülkenin çarklarını yeniden çalıştırmaya vesile olabilir. Aksi halde elimiz kolumu bağlı oturarak seçimi beklersek, zor günler bizi bekliyor. Bizden söylemesi…
Bu haber 7992 defa okunmuştur

:

:

:

: