Bu da Ali Özmen Safa’dan matematik dersi!

Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı dün ekonominin içinde bulunduğu durumu anlatırken, “ Pandemi ülkeyi sorunlarla yüzleştirdi. Kişi başına düşen milli gelire bakıldığında ülkenin 3 bin 500 dolar civarında fakirleştiğini görüyoruz” diyordu. Peki bu girdabın içinden nasıl kurtulacağız? Ekonomide hangi gelir getiren fikirleri ortaya koyacağız?

Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı dün ekonominin içinde bulunduğu durumu anlatırken, “ Pandemi ülkeyi sorunlarla yüzleştirdi. Kişi başına düşen milli gelire bakıldığında ülkenin 3 bin 500 dolar civarında fakirleştiğini görüyoruz” diyordu.
Peki bu girdabın içinden nasıl kurtulacağız? Ekonomide hangi gelir getiren fikirleri ortaya koyacağız?
Beğenirsiniz, beğenmezsiniz… Ancak iş İnsanı Ali Özmen Safa, ekonomiye 1 yılda 1 milyar dolar sokacak bir öneri ortaya koydu.
“Ülkede 250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık verelim. Seçme ve seçilme hakkı da olmasın. Bu şekilde 4 bin konut satsak ekonomiye bir yılda 1 milyar dolar girer” diyen Ali Özmen Safa’nın önerisine CTP milletvekili Asım Akansoy da destek verdi.
Ada TV’de konuşan Mağusa Milletvekili Akansoy, “Bizim de hazırladığımız yeni vatandaşlık yasasında belli bir yatırımı olan kişilere vatandaşlık verilmesi var. Ama seçme ve seçilme hakkının olmadığı kimlik, beyaz kimliktir. Buna daimi ikamet belgesi de deniyor. Bu çok cazip bir tekliftir. Geliştirilebilir. Yürürlüğe konacak bir fikirdir. Geçmişte CTP-UBP hükümeti döneminde seçme ve seçilme hakkı hariç beyaz kimlik belgesiyle ilgili yasa hazırlamıştık. Nisan ayında hükümet düştü. Aralık ayına kadar devam edebilseydik yasayı geçirmeyi öngörüyorduk” dedi.
Destek olumluydu ama bir eksik vardı. Beyaz kimlik yerine biz kırmızı kimlik versek, ancak buna rağmen seçme ve seçilme hakkı da vermesek ne kaybederiz?
Üstelik bu kimlik için kişi başına 10 bin dolar alsak 4 bin vatandaş için 40 milyon dolar gelir de elde edilebilir.
Kimlik beyaz olmuş, kırmızı olmuş bununla uğraşmak abesle iştigaldir.
Ali Özmen Safa’nın önerilerini dün Ada TV’de değerlendiren Devlet Planlama Örgütü Eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu da “Altın Tapu” diye özetlenecek düşüncenin ekonomiye büyük faydalar sağlayabileceğini söyledi.
Muhtaroğlu, “Hükümet konuyu derhal değerlendirmeye almalı. Bununla ilgili adım atılmalı” dedi.
Aklın yolu bir… Ancak konu günlerdir Meclis’in dikkatini çekemiyordu.
Meclis’te erken seçim tarihiyle ilgili UBP’nin “Ad-Hoc Komite” önerisi karşısında muhalefetin eleştirilerini yanıtlayan Başbakan Saner, adeta matematik dersi verdi. Saner, “Temsiliyet oranlarının nasıl hesaplandığını bilimsel yöntemlerle öğretiriz. Sandalyelerin yüzde 40’ı UBP’ye aittir mecliste, nokta. Çarpım tablosu öğrenin, matematik öğrenin” dedi. Haklıydı da…
Ancak Sayın Başbakan aynı matematik bilgisini Ali Özmen Safa’nın ekonomiye 1 milyar dolar gelir getirecek önerisi için de kullanmalı. Hesap ortada.
Satılmamış 25 bin konuttan 4 bin tanesini vatandaşlık karşılığı 250 bin dolardan satarsak 1 yılda 1 milyar dolar getirebiliriz. Bu para KKTC’nin bir yıllık bütçesine denk.
KDV ve Stopaj gelirlerinin de 100 milyon dolar olduğunu hesaplarsak Maliye Bakanlığı’nın da bu hesabı yapması gerektiği ortaya çıkar. Aksi halde Sayın Arıklı’nın da dediği gibi fakirleşmeye devam ederiz. Bizden söylemesi…
Bu haber 7300 defa okunmuştur

:

:

:

: