Hayatımızı değiştirmeliyiz!

Ekonomide çarkların dönmesi için anahtar aşı. Biz de nihayet o anahtarı ele geçirmek üzereyiz. Türkiye temaslarının ardından ülkeye dönüş yolunda açıklama yapan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, “Aşı seferberliğine başladık” açıklaması yaptı.

Ekonomide çarkların dönmesi için anahtar aşı. Biz de nihayet o anahtarı ele geçirmek üzereyiz. Türkiye temaslarının ardından ülkeye dönüş yolunda açıklama yapan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, “Aşı seferberliğine başladık” açıklaması yaptı.
Türkiye’den her hafta düzenli olarak aşı geleceğini açıklayan Sağlık Bakanı Üstel, toplumun yüzde 70’inin Temmuz ayı sonuna kadar aşılanmasını hedeflediklerini açıkladı.
Dün de adaya gelişinde önemli bir miktar aşı getiren Üstel, “Süreç boyunca her hafta düzenli olarak Türkiye’den KKTC’ye Sinovac aşısı gelecek. Haftada en az 40 ile 45 bin kişinin aşılanmasını hedefliyoruz” dedi.
Özel hastanelerle de iş birliğine gidip aşılamaya hız katacaklarını açıklayan Üstel, şu ana kadar 80 bin kişinin aşılandığını söyledi.
Başlatılan bu seferberlikle 150 bin kişi daha aşılanacak. Toplam 230 bin kişinin aşılanmasıyla bu konuda önemli bir adım atmış olacağız.
Peki bundan sonra ne olacak?
Her şeyin başı sağlık ama ekonomi de o sağlığın bir parçası. Pandemi döneminde işsiz kalan 50 bin kişiye, kapanan 5 bin işletmeye bir merhem bulmamız lazım.
Ülkenin lokomotifi denen turizm için aşı önemli bir hamleydi. Peki diğer lokomotif inşaat için ne yapılacak?
İnşaat sektörünün borcu 4.6 milyar TL’yi aştı. Mahkemeye düşen borç miktarı da 322.3 milyon TL oldu.
Salgının başladığı Şubat 2020 sonunda 3 milyar 275 milyon TL olan sektörün borcu, Nisan 2021 yılına kadar olan 14 aylık dönemde yüzde 41.75 arttı.
Sektörün Şubat 2020’de 237 milyon TL olan ödenemeyip mahkemelik olan borçlarında da yüzde 35.81 oranında yükseliş saptandı.
Bu rakamlar nasıl düzeltilebilir?
Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı Altın Tapu ve buna bağlı ileri sürülen Altın Konut önerileri önemli bir fırsat olabilir.
Neydi bu öneri hatırlatalım?
Vatandaşlık karşılığı 250 bin dolara satılacak her konut için inşaat şirketi de devlete bir katkı koyacak. Devlet arazi verecek. Üzerine 2 oda 1 salon sosyal konut yapılacak. Maliyeti diyelim ki 30 bin dolar. Bunun yarısını Altın Konut projesinde sattığı her konut için inşaatçı karşılayacak.
Kalan 15 bin doları da banka kredisi olarak kullanılabilecek. Tabi ki, bu evler hiç evi olmayan ve belirli şartları taşıyan Kıbrıs Türk gençleri sahip olacak.
Bu Ali Özmen Safa’nın önerisi. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Peki sizin öneriniz ne? Sadece Türkiye’den gelecek kaynağa bel bağladıysanız işimiz zor. Hani kendi ayakları üzerinde duran bir KKTC istiyorduk? Parayı veren yönetir. Kimse de şikayet edemez. Kendi kendini yöneten bir ülke için Türkiye’den kaynak beklemekle geçen hayatımızı değiştirmemiz gerekir. Aksi halde işimiz zor. Bizden söylemesi…Bu haber 4503 defa okunmuştur

:

:

:

: