Bilenler bilmeyenlere öğretsin!..

Ülkeye giriş kriterleri ve Türkiye’ye gidiş şartları tam çorba oldu. Kime sorsanız öyle açıklama yapıyor ki, iş artık Nasrettin Hoca’nın hikayesi gibi…

Ülkeye giriş kriterleri ve Türkiye’ye gidiş şartları tam çorba oldu. Kime sorsanız öyle açıklama yapıyor ki, iş artık Nasrettin Hoca’nın hikayesi gibi…
Nasreddin hoca bir gün camide vaaz vermek için kürsüye çıkıp, “Ey cemaat bugün size ne söyleyeceğimi biliyor musunuz” diye sormuş. Camideki topluluk, “Bilmeyiz” demiş. Bunun üzerine hoca, “Siz bilmeyince ben size ne söyleyeyim” diyerek kürsüden inmiş ve camide kendisini dinlemeye hazırlanan topluluğu yüz üstü bırakarak cübbesini giydiği gibi camiyi terk etmiş.
Hoca ertesi günü yine vaaz etmek için yine aynı kürsüye çıkmış bu sefer yine topluluğa aynı soruyu sormuş. Cemaat bu sefer hocayı kaçırmamak için, “biliriz” cevabını vermiş. Hoca bu sefer de onlara “Madem ki biliyorsunuz o halde benim söylememe ne lüzum var” demiş ve yine onlara küserek cübbesini giydiği gibi camiyi terk etmiş.
Ertesi gün camideki topluluk hocayı vaazdan kaçırmamak için “kimisi biliriz, kimisi bilmeyiz” demeyi kararlaştırmışlar. Hoca kürsüye çıktığında topluluğa yine aynı soruyu sormuş. Cemaat daha evvelden kararlaştırdığı gibi “bazıları biliriz bazıları da bilmeyiz” diye karşılık vermiş. Bu sefer hoca büyük bir ciddiyetle onlara, “Ne âla öyleyse bilenleriniz bilmeyenlerinize öğretsin” cevabını vererek yine kürsüden inmiş.
Bizde de durum tam öyle. Her kafadan bir ses çıkıyor. Sonunda “bilenler bilmeyenlere anlatsın” noktasına geliyoruz.
Mesela Türkiye’ye gidişler de bazıları test yaptırıyor. Bazıları yaptırmıyor. İşin doğrusu şu. Eğer hastalığı geçirdiyseniz veya çift aşınız varsa KKTC’den Türkiye’ye girişlerde test istenmiyor. Elbette hastalığı geçirdiğinizi ya da aşı olduğunuzu belgelemeniz kaydıyla. Eğer bunlar yoksa test yaptırmanız zorunlu.
Türkiye’den KKTC’ye gelişlerde ise son 72 saat içinde PCR testi yaptırmak, aşılı veya hastalığı geçirenler için yeterli. Bu kişiler karantinaya alınmıyor. Girişte test de yaptırmıyor.
Ancak delta varyantı olan İtalya, Belçika, Lüksemburg, Portekiz, İngiltere, Almanya, İsviçre, Rusya, Norveç, Avusturya ve Ürdün’den gelen kişilere aşılı olup olmadığına bakılmaksızın ülkeye girişlerde PCR testleri de uygulanıyor. Bu da dün alınan kararlar arasında yer aldı.
Bu iş öyle bir noktaya geldi ki artık her hafta değişen kararlarla hepimizin aklı, allak bullak oldu. Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Adakod ile Türkiye’deki HES kodunu birleştireceklerini belirterek, ülkeye girişin kolaylaşacağını söyledi.
Üstel, 'Hem deniz hem kara hem de havadan gelenler QR kodunu okutarak adaya girebilecek. Bu projeyi de Temmuz başına yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.
Ancak yeterli değil.
Kamuoyu daha anlaşılabilir ve sade bir dille aydınlatılmalı. Aksi halde Nasrettin Hoca’nın deyimiyle “Bilenler bilmeyenlere öğretsin” deriz. O halde size de sorarlar. Madem bilenler bilmeyenlere öğretecek. Size ne gerek var? Halk bu soruyu sormaya başladı. Bizden söylemesi…


Bu haber 4586 defa okunmuştur

:

:

:

: