Hala yanlı davranmaya devam ediyorlar

Dün BM GS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Bn. Lute’un KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Tatar’la yapmış olduğu görüşmesinin ayrıntılarını. Sn. Tatar yaptığı açıklama ile hem iç hem de dış kamuoyuna duyurdu.

Dün BM GS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Bn. Lute’un KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Tatar’la yapmış olduğu görüşmesinin ayrıntılarını. Sn. Tatar yaptığı açıklama ile hem iç hem de dış kamuoyuna duyurdu.
Sn. Tatar açıklamasında , Lute’nin getirdiği teklifi de kamuoyuna bildirdi .
Tabii Lute , emir kulu . Beşibiryerde’nin talimatı ile hareket eden bir genel sekreterin emir eri gibi .
Getirdiği teklif , BM GK ve AB’nin savunduğu tezin aynısının tıpkısı .
Crant Montana’da devrilen ve ayakları kırılan masayı tekrardan eski hale getirerek , eski hamam eski tas oyununu bir elli yıl daha devam ettirmek .
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell . Lüksemburg’ta yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra , Kıbrıs’la ilgili sorulan soruya verdiği yanıtta şunları söyledi .
“Kıbrıs’taki durumu dikkatle inceleyeceğiz . Cenevre’de yapılan görüşmelerin sürmesi için ısrar edeceğiz . “
Sn. Borrell’in bu açıklaması biraz müphem biraz da kafa karıştırıcı . Hangi Cenevre’yi kastettiği ilk bakışta biraz bulanık geldi . AB , masanın devrildiği Cenevre hayali içinde olduğundan. Cenevre’den kasıt . Crant Montana toplantısı hayali ve özleminden dem vurdu .
Sn. Lute’nin Sn. Tatar’a önerdiği teklif de tamamen Borrell efendinin söyledikleri ile taban tabana örtüşüyor .
Bu örtüşmeye bir bakalım .
Lute’nin Sn. Tatar’a getirdiği teklif . Crant Montana’da yıkılan masa ile birlikte , BM GS’nin önerdiği ve Kıbrıs görüşmelerinin tarihinde Guterres Çerçevesi ile anılan 6 md. 4 ‘e düşürülerek . Crant Montana’da kalınan yerden devam edilmesi teklifidir .
AB Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell Efendi, iki gün önce böyle bir teklifin geleceğinin sinyalini Lüksenburg’tan vermişti .
Dünyaya şekil vermekte ısrarcı olan BM beşlisi ile AB öyle görülmektedir ki yansız olması gerekirken . Hala daha güney ve Yunanistan’dan yana dümen kırmakta ve Kıbrıs’ta bu dümen suyunda bir anlaşma empoze etmeye çalışmaktadır .
Yazımı yazarken , sosyal medyaya Anastasiadis’in açıklaması düştü.
Rum hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre Anastasiadis . Lute’ye BM kararları doğrultusunda özlü müzakerelere ve yeni bir gayri resmi toplantıya katılmaya hazır olduğunu söyledi . Cuma günü Brüksel’de AB çerçevesinde yapılacak zirvede . Kıbrıs sorununun tüm boyutlarının Kıbrıs Rum tarafının tutumuna odaklanacağını da belirtti.
Bunlar Rum ve Rum yanlılarının pişirip kotarmaya çalıştığı gelişmeler .
Bir de bizim tarafa bakalım !
Genel Sekreter ve Borrell’in Lute aracılığı ile getirilen önerilerini . KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Tatar’ın açıklamasından öyle anlıyoruz ki , anında reddetti . Çok da iyi etti .
Resmi toplantıya geçilmesi için Türk tezi olarak önerilen 6 Md.nin Sadece birinci maddesinin görüşmeler için şart koşulması bana göre biraz manidar geldi .
Gerçi diplomaside katılık yok . Esneklik de bir çıkış noktası olabilir. Yeter ki amaca ulaşılabilsin .
Öyle görülüyor ki , gelişmelerden güneyin paçaları tutuştu . Bu da neyi göstermektedir ? Türk tarafının girdiği yeni minvalde haklılığını ve ilkeliğini göstermesi bakımından güvenilir olduğudur .
Öyle görülüyor ki gayri resmi de olsa ortak bir görüşme zemini yok.
Anastasiadis tüm umudunu Brüksel’deki AB zirvesine bağladı .
Nereye bağlarsa bağlasın .
O umut bağladıkları , hala daha .
Karşılarında ne eski Türkiye’nin . Ne de eski KKTC’nin olduğunu .
İdrak edemiyorlar .
Bu haber 3764 defa okunmuştur

:

:

:

: