Yarın 47. yıl

Yarın 47 yıl doluyor !

Yarın 47 yıl doluyor !
15 Temmuz 1974 , Adayı Yunanistan’a bağlamak için Yunan cuntasının sözde GKRY’ne karşı giriştiği ve esas amacın ENOSİS olduğu darbenin 47. yıl dönümü .
Türkiye’de Kıbrıs olayları karşısında gelişen milliyetçi akımların lokomotifi olan Kıbrıs Yüksek Öğrenim gençliği . Ateşlemiş oldukları fitilin ateşine , Türkiye Yüksek Öğrenim gençliğini de arkasına alarak . Kıbrıs Türk Halkına karşı yapılmakta olan ve soykırıma varan katliamlar karşısında batının ve Amerika’nın olaya seyirci kalmasından dolayı . Bu gençlik hareketinin hedefinde Amerika ve batı olmuştu.
O yıllar , sinema filmi gibi her aklıma geldiğinde gözümün önünden eskiyi canlandırarak geçmektedir .
O yıllardan biraz bahsetmek istiyorum .
Niye Kıbrıslı ve Türkiyeli öğrenciler Amerika’yı kendilerine hedef seçtiler ?
Kıbrıs Türk Halkı adada katledilirken , zamanın Başbakanı Rahmetli İnönü . Adaya Kıbrıs Türklerini katliamlardan kurtarmak için TC’nin müdahale kararını bildirmesi karşısında . ABD Başkanı Jhonson’dan İnönü’ye yazılmış olan çok aşağılayıcı mektubun içeriği . ABD ‘nin hedef alınmasında birinci etmen oldu .
Mektup 1964 ‘te yazıldı . Basına 1966 da düştü .
İnönü Hükümeti gitmiş , Demirel Hükümeti gelmişti . İki yıl kamuoyundan mektup saklandı .
Mektup yeni Hükümetin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil tarafından , dönemin Hürriyet Gazetesi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek’e sızdırılmış . O da Hürriyette manşetten kamuoyuna duyurmuştu .
İşte o zaman Türkiye’de yer yerinden oynadı .
ABD’ne karşı Türkiye’nin her yerinde , eylemler ve gösteriler başladı .
Başta ABD ve Batı , uykudan uyanan Türk gençliği ve Türk Halkından büyük kuşku duyarak , düğmeye bastı ve Amerika patentli askerler tarafından hükümete muhtıra verildi . Demirel Hükümetini alaşağı edip “Teknokrat hükümeti “ kuruldu .
Başına , bağımsızlaşan Rahmetli Nihat Erim getirildi .
Sıkıyönetim ilan edilerek , balyoz gibi halkın üzerine inildi . “Balyoz harekatı” başladı .
İlk icraat olarak , ABD’nin isteği olan haşhaş ekimine son verildi . Hükümetin mili çıkarları koruyamaması ve tamamen Amerika güdümlü olmasından dolayı , başarısız olan hükümet . Erken seçim kararı aldı .
Ecevit’in CHP ‘si erken seçimden birinci parti çıktı ve MSP ile ikili ortaklık kurarak , koalisyonun büyük ortağı oldu .
Ecevit seçim kampanyasında , hep milli çıkarları koruyacağı konusunda halka söz verdi ve güvenini aldı .
Bunun bir ispatı da , verdiği sözde durarak haşhaş ekim yasağını kaldırdı . İlk kez Türkiye’nin ali menfaatlerini denizlerde aramaya başladı . Kıta sahanlığı icraatına girişti .
Ege’de sismik aramalara başladı .
Kıbrıs konusunda ilkeli ve kararlı duruş sergiledi .
Bütün bu gelişmeler , Batıyı ve Amerika’yı tedirgin etti . Bölgede şimdiki gibi Batı ve ABD kendi çıkarları için Türkiye’nin çıkarlarını heba etme politikaları uygulamaya çalıştı .
Bu hükümetle uzlaşmak ve anlaşmak olasılık dışında olduğu için , ortadan kaldırılmalıydı .
Bunun için Amerikan patentli Yunan cuntası devreye sokuldu . Dandik bir gerekçe olarak da papaz SSCB’ne sığınıyor , Sovyetler Orta Doğuya inecek safsatası ile adanın cunta kanalı ile Yunanistan’a bağlanma harekatı başlatıldı .
Yarınki gibi 47 yıl önce , Ecevit Bakanlar Kurulunun büyük bir kesimi ile Afyon’a haşhaş ekimini başlatmak için uçağa bindi . Ankara Esenboğa Hava Alanında uçak hareket etmeye hazırlandığı sırada . Kıbrıs Masası Şefi Ecmel Barutçu uçağı durdurarak , Kıbrıs’taki Yunan
cuntasının Enosis darbesini bildirdi . Kısa bir aradan sonra uçak Afyon’a havalandı .
Afyon’un merkezinde çok güzel bir Atatürk heykeli var . Onun altında haşhaş ekimini kısa bir konuşma ile başlattı .
Adadaki durum için de sert konuşarak , bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını , tüm dünyaya ilan etti .
Beş gün sonra da adaya çıkarma harekatı başlattı .
15 Temmuz darbesi , Amerika’nın bir taşla iki kuş tümcesini göz önüne tutarak . Bu darbeyle hem Bülent Ecevit’in siyasi ve dolayısı ile gerçek hayatı sona erecek ve Türkiye’de Amerika’nın önündeki engel kalkmış olacak . Hem de ada Enosis olacaktı .
Amerika bu hayali nasıl kurdu ?
Türk Silahlı Kuvvetleri adaya çıkmak için yeterli donanımdan yoksun . Ayrıca yapılacak baskılar karşısında “karınca ezmez Ecevit” buna tevessül edemeyecek ve Türkiye’de hayatı bitecekti .
Darbede , bu senaryoyla yola çıkıldı .
Fakat göle maya çalınamadı .
Yarın Amerika destekli Yunanistan’ın ve güneyin gölde mayalarının tutmadığı günün 47. yılı .


Bu haber 3691 defa okunmuştur

:

:

:

: