Nvidia Kripto Madencilerin Saldırısına Uğradı!

Madencileri Kimse Durduramıyor!

Hatırlarsanız ekran kartlarına artan talep ve aniden yükselen fiyatlar Nvidia yetkililerine önemli bir adım attırmıştı. Oyuncuların gazabından kurtulmak isteyen ekran kartı üreticisi şirket bazı modellerde madenciliği kısıtlayacağını duyurmuş ve talebin dengelenmesini hedeflemişti. Satışlardan son derece memnun olan Nvidia zoraki olarak bu adımı atmış ve oyuncuları sakinleştirmişti. Ancak unuttuğu bir şey vardı.

Nvidia Kısıtlamaları Aşıldı

Tersine mühendislik konusunda uzman kripto madenciler, evet Nvidia tarafından atlanan ufak detay tam olarak buydu. Madencilik yazılımı NBMiner’in arkasındaki ekip kısa süre önce Nvidia tarafından ekran kartlarına konulan kısıtlamaları büyük ölçüde aştıklarını duyurdu. Yani Nvidia madencilik kısıtlama sistemleri saldırıya uğradı.

Şirket RTX 30 serisindeki tüm grafik kartlarına Lite Hash Rate veya LHR adlı bir algoritma uyguladı. Haziran ayından itibaren devreye alınan bu yenilik ilgili modellerin kripto para madencileri tarafından kullanılmasını engelleyecekti. Bir süre beklenen performansı gösterdi ancak daha fazla dayanamadı.

Yeni algoritma hem BIOS hem de sürücü düzeyinde çalıyor ve madencilik algoritmalarını tespit ederek güç kısıtlamasına gidiyordu. Ekran kartı, kapasitesinin maksimum %50’si kadar çalışarak madencileri bu seriden vazgeçirmeyi hedefledi.

Ekran Kartına Talep Patlaması

Şirkete bu adımı attıran elbette yaşanan talep patlamasıydı. Hatırlarsanız bir dönem bu kartlar kara borsaya düştü ve fiyatı inanılmaz derece de arttı. Tıpkı hali hazırda Chia Network çılgınlığı sebebiyle azalan SSD ve HDD disk stokları gibi, bozulan tedarik zinciri küresel bir problem haline geldi.

Özellikle video üreticileri, oyuncular tarafından arz kıtlığı tepkiyle karşılanmıştı. Şirket yaptığı açıklamada “kripto madencilerin çılgın ekran kartı talebi” sebebiyle tedarik zincirinin bozulduğunu duyurdu. Nihayet madencilere karşı bir algoritma geliştirildi ancak bu da bugün başarısızlığını ispat etti.

NBMiner son sürüm yazılımı sayesinde Nvidia tarafından koyulan kısıtlamanın %70 oranında aşılabildiğini savunuyor. Hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde bu bypass çalışıyor. Madenciler gelirlerinin %1 ile %3’ü arasında değişen miktarını NBMiner’a bağışlayarak bu avantajdan yararlanabilir.

Madencilik yazılımı üreten şirket mining işini daha karlı hale getirmek için yıllardır çaba harcıyor. Aynı donanımlarla daha fazla üretim için çalışan NBMiner habere konu olan tarzda kısıtlamaları da aşabiliyor.

Elbette Proof-of-Work algoritması eski popülerliğini kaybediyor. Ethereum (ETH)’un da PoS algoritmasına tamamen geçmesiyle NBMiner tarzı şirketlerin işleri azalacaktır.
Bu haber 6046 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER