Türkiye’de Milyarlık Dogecoin Vurgunu

DOGE’leri Alıp Kaçtı!

Thodex’in ardından Türk kripto para piyasası bu sefer de bir milyar liralık vurgunla gündemde. Turgut V. isimli şüpheli, 1.500 kişiden topladığı yaklaşık bir milyar lira değerinde Dogecoin (DOGE) ile kayıplara karıştı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma yürütüyor. Mağdurlardan Ecem Ashyrova “12 milyon TL zararım var şu an. Yüzde yüz kazanacağımız vaat edilmişti ama elimizdeki avucumuzdaki gitti” dedi.

Yerli Bitcoin ve kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer yaklaşık iki milyar dolarlık kripto para ile yurt dışına kaçması sonrası benzer bir olay daha gündemde. TV 100’den Hilal Yıldırım’ın haberine göre, Turgut V. 1.500 kişiden topladığı yaklaşık 1 milyar TL değerinde Dogecoin (DOGE) ile ortalıktan kayboldu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca vurgun iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı. Turgut V’nin yurt dışına çıkışı yasaklandı.

Habere göre, soruşturmanın bir numaralı şüphelisi Turgut V. birebir görüşmeler ve lüks mekanlarda tanıtımlar düzenleyerek yatırımcıları ikna etti. Yatırımcıları bir Telegram sayfasında toplayarak ellerindekilerini kendi sistemine aktarmalarını sağladı. Tam 1.500 kişi bu sisteme Dogecoin’lerini yatırdı.

Soruşturmada yer alan bilgilere göre, ilk üç aydan sonra piyasa değeri yaklaşık 1 milyar TL olan coinleri toplayan şüpheli sistemi erişime kapattı. Turgut V. de kayıplara karıştı. Dolandırıldıklarını anlayanlar savcılığa başvurdu. Turgut V. ve beraberindeki 11 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı. Tv100’e açıklamalarda bulunan Ecem Ashyrova “4 milyon Dogecoin yatırdım. 12 milyon TL zararım var. 40 günlük bir paketle yüzde yüz kazanacağımız vaat edilmişti ama elimizdeki avucumuzdaki gitti” ifadelerini kullandı.
Bu haber 6394 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER