İsfendiyar Açıksöz

İsfendiyar Açıksöz’ü yetmiş dört sonrası kuşak, Belediye Başkanı olarak tanıdı ve Belediyede yaptığı işleri biliyor sadece .

İsfendiyar Açıksöz’ü yetmiş dört sonrası kuşak, Belediye Başkanı olarak tanıdı ve Belediyede yaptığı işleri biliyor sadece .
Halbuki İsfendiyar Açıksöz’ü iyice tanımak için O’nun öğretmenlik yıllarına ve TMT ‘deki görevlerine bakmak gerek .
Hayata öğretmen olarak atılan Açıksöz . 1963 yılında Kalkanlı köyünde öğretmen olarak bulunduğu yıllarda , Türk Halkına karşı Rum ve Yunanlıların başlattıkları soy kırım hareketi karşısında . Teşkilat tarafından tabur komutan yardımcısı olarak yetkilendirilerek , Poli kentine gitmesi istendi . Açıksöz işlerin çok ciddi ve tehlikeli boyutlarda olduğunu düşünerek , derhal Poli kentine gitti.
Oradaki tüm Türkler Ortaokul binası içerisine sığınmış , sınıflar barınak yerlerine ve yatakhanelere dönüşmüş . Poli’deki Türkler bir nebze okul binasında emniyet altına alınmışlardı .
Civar köylerden gelen Türkler de okul binasına sığınmıştı . Yoğunluk bir hayli kabarmış durumda idi .
Çok ciddi şekilde beslenme sorunu ortaya çıkmıştı .
Açıksöz bu durumu ve Türklerin içinde bulunduğu kötü şartları “Yalçın Cemal ile söyleşi “ programında anlatırken göz yaşlarını tutamamış ağlamıştı .
Rumlar tarafından zırhlı dozerin Türklerin bulunduğu okula girme teşebbüsü karşısında . Kendisi gibi iki cesur ve kahraman mücahitle dozerin karşısında mevzilenerek . Silahlı dozerin Türk okuluna girmesini engellemişler ve dozerin geldiği yöndeki iniş, aşağıya devrilmesine yol açarak , büyük bir trajedinin oluşmasının önüne geçilmişti .
Sn. Açıksöz o mülakatımızda , Cengiz Ratip’in nasıl kahpece alınıp yok edilişini de anlatmıştı .
Cemaat Meclisi Üyesi Cengiz Ratip İki halk arasındaki sorunları görüşmek için iyi niyetli olarak Rum temsilcilerle silahsız olarak yardımcısı ile görüşmeye gidince . Rumlar tarafından tutuklandığını ve ortadan kaybettirildiğini de anlatmıştı . Cengiz Ratip bir temsilci idi ve dokunulmazlığı vardı . Babasına , oğlunun tutsak olduğu yollu haberlerle bazı Rumlar para sızdırmaya başlamışlardı .
Cengiz Ratip’in Rum arkadaşı , İsfendiyar Açıksöz’e bir pundunu bularak .
“Babasına söyle para harcamasın . Cengiz ve arkadaşını öldürdüler ve cesetlerini kuyuya attılar ” demişti .
İsfendiyar Açıksöz , Poli Türklerinin ve civar köylerdeki Türklerin tüm sorunları ile ilgilenmiş . Bilhassa Kızılay yardımları gelene kadar beslenmeleri için her türlü çareye başvurmuştu .
1974 ‘ten sonra ailesi ile birlikte Güzelyurt kentine yerleşen Açıksöz . İlk yerel seçimlerde Güzelyurt’tan Belediye Başkanı olarak seçildi .
Ülkede yoklukların olduğu bir dönemde , Belediye Başkanı olan Açıksöz . Poli halkının beslenme sorunları üzerine gittiği gibi metropol durumundaki Güzelyurt halkının da beslenme sorununa el atarak . Ecevit’in Türkiye’de oluşturduğu “Halk ekmek fırınları “ gibi
Güzelyurt’ta da insanların ucuz ekmek almalarını ve yemelerini sağlamak için şimdiki Güzelyurt Otel’in olduğu mahalde . Halk ekmek fırını yaptırmıştı .
Yıllarca halk bu ucuz ekmeklerden alarak karnını doyurdu .
Daha sonra halkın yararı için geldiğini söyleyen bir halk düşmanı Belediye Başkanı . Bu halk ekmek fırınını kapatma yoluna gitmiş ve kapatmıştır .
Şimdilerde , ekmeğin en önemli besin maddesi olduğunu düşünürsek . Bu hareketin ne denli bir halk düşmanlığı olduğunu daha iyi anlarız .
Dün cenazesi , Güzelyurt Fatih Camiinde kılınan öğle namazına müteakip Yuvacık Kabristanlığına defnedildi .
Cenaze namazı ismine layık bir kalabalık topluluk tarafından kılındı.
Mücahit komutanı olan İsfendiyar Açıksöz’e . Halk adamı olması hasebi ile çok sevdiği halkı , siyasiler ve asker sahip çıktı .
Askeri merasimle son yolculuğuna uğurlandı .
Güzelyurt Halkı ve tüm mücahitlerin başı sağ olsun .
Sevgili Açıksöz . Rahmetin bol . Işıkların eksik olmasın .
Güle güle sevgili Reis . Rahat uyu .
Bu haber 3455 defa okunmuştur

:

:

:

: