Aviscahi Cohen’in CSO Ada Ankara Konseri

Caz kontrabasçısı, şarkıcı, aranjör ve besteci Avishai Cohen daha önce de Türkiye’de konserler vermişti. İki bin on bir yılında Cemal Reşit Rey Salonunda, iki bin on beş yılında ODTÜ KKM’ de, iki bin on sekiz yılında 28. Akbank Caz Festivali’nde dinleyicilerine avangard çok kültürlü müziğini sunan besteci bu kez 7 ve 8 Ekim’de CSO ADA’ da konser verdi.

Caz kontrabasçısı, şarkıcı, aranjör ve besteci Avishai Cohen daha önce de Türkiye’de konserler vermişti. İki bin on bir yılında Cemal Reşit Rey Salonunda, iki bin on beş yılında ODTÜ KKM’ de, iki bin on sekiz yılında 28. Akbank Caz Festivali’nde dinleyicilerine avangard çok kültürlü müziğini sunan besteci bu kez 7 ve 8 Ekim’de CSO ADA’ da konser verdi.
Bin dokuz yüz yetmiş Kabri doğumlu İsrailli sanatçı dokuz yaşındayken piyano çalmaya başlıyor. Kökleri İspanya, Yunanistan ve Polonya’ya dayanan müzisyen yaşadığı coğrafyanın da etkisiyle çok kültürlü olarak yetişiyor. On dört yaşında Missouri’ye taşındıktan sonra bas gitara başlıyor. İsrail’e dönüp Müzik ve Sanat Akademisine başlıyor. İki yıl Askeri Bandoda çalışmasının ardından yirmi iki yaşında caz öğrenmek için New York’a gidiyor. Trompetçi ve besteci Avishai Cohen yirmi yedi yaşında Berklee College of Music’e kabul ediliyor. Theolonius Monk Caz Trompet Yarışmasına katılıyor ve üçüncülük alıyor. Müziğin farklı yelpazelerini deneyen sanatçı, kardeşleri Anat ve Yuvan’la birlikte Üç Cohenler projesini gerçekleştiriyor.
Aviashi Cohen’in ilk dört albümü Adama (1998), Devotion (1999), Colors (2000) ve Unity (2001) akdeniz ve latin ezgilerinden etkilenmiştir. Lyla (2003), At Home (2005) ve ud’a da yer verdiği albümü Continuo (2006) bunu takip ediyorlar. As Is…Live At The Blue Note (2007)’dan sonra Avishai Cohen aynı yıl iki yapıtla müzikseverlerin karşısına çıkıyor; Shoat Regishot (2008) ve folk müziğini cazla birleştirdiği Gently Disturbed (2008) albümlerinin ardından Aurora (2009), Seven Seas (2011), Duende (2012), etnik caz olarak nitelenen Almah (2013), From Darkness (2015), doğum yılından kaynaklanan ismi taşıyan 1970 (2017), Arvoles (2019) ve son olarak Two Roses (2021) albümleri geliyor. Çok yönlü ve çok kültürlü sanatçı müziğinin yanısıra film ve TV şovlarıyla da tanınıyor.
Yirminci yüzyılın en etkili 100 basçısından biri olarak nitelenen Aviscahi Cohen Akdeniz ve Latin ezgilerini çok farklı bir şekilde yorumlayarak dinleyicilerinin kalbinde yer etmiş bir sanatçı. Caz, Pop, Klasik, İsrail ve Arap ezgilerinden etkilenmiş sanatçı müziğini oluştururken birlikte çaldığı arkadaşlarının da bu çok kültürlülüğü destekleyecek şekilde farklı ülkelerden olmasına özen göstererek birlik ve beraberlik mesajı veriyor
Avishai Cohen Müzik Ödülü ise genç sanatçılara destek olmak için üretilmiş bir proje.
İki bin yirmi yılında elli yaşına giren sanatçı 50, 50, 50 projesini gerçekleştirmek üzere yola koyuluyor. Bu proje Cohen tarafından üç ellinin açılımı olarak 50 yaşında, 50 ülkede, 50 konser vermek üzere planlanmasına rağmen gelişen pandemi koşulları sanatçıyı iki bin yirmi yılında daha çok evde kalmaya yönlendiriyor.
Avishai Cohen Triosu; Avishai Cohen’in Bas-Vokalliğinde, Elchin Shirinov’un Piyano ve Roni Kaspi’nin Bateri eşliğinde gerçekleşiyor.
Etkinlik pandemi önlemleri koşuluyla gerçekleştirildi. Etkinlik girişinde HES kodu sorgulaması yapılacağı önceden dinleyicilere bildirildi. Üç yüz, iki yüz, yüz elli ve yetmiş beş Türk Lirası olmak üzere biletler dört kategoride satışa sunuldu. Kombine bileti olanlar hem 7 hem de 8 Ekim akşamı Cohen’i dinleme fırsatına eriştiler.
Konseri izlemeye gelenler hem yeni binada yer alan CSO müzeyi gezme hem de konser öncesi CSO ADA kafeteryasında canlı senfonik müzik eşliğinde oturma şansını buldular.
Avishai Cohen, kontrbası ile bütünleşerek dinleyicilerine inanılmaz anlar yaşatan, doğuyla batıyı sentezleyen bir müzik dahisi. Nice konserlerine katılabilmek dileğimle.

Bu haber 448 defa okunmuştur

:

:

:

: