Ne yapacaklarına şaşırdılar

Yunanistan’ın, haksız bir şekilde uluslararası hukuka aykırı olarak İspanya’da bir üniversiteye ısmarlama yaptırdıkları Doğu Akdeniz MEB’sini belirleyen sözde “Savilla “ haritasına .

Yunanistan’ın, haksız bir şekilde uluslararası hukuka aykırı olarak İspanya’da bir üniversiteye ısmarlama yaptırdıkları Doğu Akdeniz MEB’sini belirleyen sözde “Savilla “ haritasına . Türkiye’nin göstermiş olduğu kararlı sert tepkisi karşısında , AB’den Türkiye’ye karşı sert tavır almasını isteyen Yunanistan’ın , AB’den beklediğini bulamamasından dolayı . Dümen Okyanus ötesindeki Sam Amcaya kırıldı .
ABD ile var olan ve süresi bir yıl olan “Savunma ve İşbirliği Anlaşması” kapsamı daha da geliştirilerek 5 yıl gibi bir zaman dilimine yaydırıldı . İki taraftan biri süre sonunda anlaşmayı feshetmez ise , anlaşma ayni hükümlerle devam edecek .
ABD mevcut askeri üslerinden Yunanistan’a daha da kurabilecek . Yunan silahlı kuvvetlerinin bağlı olduğu üslere erişim yapabilecektir .
Mitçotakis’in ABD ile Türkiye’ye karşı yaptığı bu ikili anlaşma . ABD’nin Yunanistan’da cirit atmasını sağlamış oldu .
ABD’nin Yunanistan’a yeni askeri üsler açmasına . Yunanistan’da , bizde ve güneyde sözde sol cenahta ses seda çıkmaması , bunu protesto etmemeleri , düşündürücü olsa gerek .
Kıbrıs Türk Halkının can ve mal güvenliğini sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerinin , bu amaçla yaptığı girişimlerin tümüne karşı çıkan sözde solcular . ABD emperyalizminin Yunanistan’a üsler kurması karşısında, gıklarını çıkarmamalarından dolayı , solculuklarını sorgulamaları gerekmiyor mu ?
Sözde , Yunanistan’ın savunması için kurulacak bu üslerin , kuruluş amacı Orta Doğu değil midir ?
Yukarıda da belirttiğim gibi Yunanistan bu anlaşmayı . Türkiye’ye karşı Ege ve Doğu Akdeniz’deki haksız girişimlerine ABD’nin desteğini almak için yaptı .
Yapılan anlaşmadan sonra deniz yetki alanları ile ilgili Türk Yunan ihtilafı karşısındaki sorulara, ABD Dışişleri Bakan sözcüsü Price . Washington’un diğer ülkeler arasındaki deniz sınır anlaşmazlıkları konusunda pozisyon almadığını söylese dahi . Yunanistan’ın yapmış olduğu bu anlaşma, kendilerine göre bu alanı da kapsamaktadır . ABD ve Fransa’nın Yunanistan’a yapmış oldukları yığınağın hedefi Türkiye’dir . Bunu anlamayanın ya bölgeden haberi yok , ya da dünyadan .
Amerikan emperyalizmi, militarist olarak Fransız emperyalizmini de dümen suyuna alarak , Türkiye’nin karşısına dikilirken . Diğer bir emperyal ülke olan İngiltere de boş durmuyor !
İngiliz, işini derin sularda yaparak işi bulandırmama konusunda, dünyada en tecrübeli emperyallerden biridir .
İşte bu İngiliz’in, Ankara , güney Kıbrıs ve Atina Büyükelçileri Atina’da Türkiye üzerine geniş kapsamlı bir toplantı yaptılar . Yunan hükümetinin temsilcileri , muhalefet partileri , analistler ve basından oluşan bir toplantı idi .
Düzenleyiciler ise söz konusu Büyükelçilerdi . Toplantının mahiyeti Türkiye’de yakında olacak olan kansız bir darbe haberinin, toplantıya katılanlara , söz konusu Büyükelçilerin duyurması oldu .
Haberin kaynağı Yunanistan’da yayınlanan Estia Gazetesi .
Gazete, söz konusu İngiliz elçilerinin toplantıya katılanlara . “Erdoğan’ın günleri sayılı , kansız bir geçiş dönemine giriyoruz “ denildiğini yazdı .
Türk kamuoyuna, Estia Gazetesinden alıntı yaparak duyuran . Türkiye’de yayınlanan Akşam Gazetesi oldu .
Toplantının gizli tutulması istenmişse de geniş katılımdan dolayı toplantı kamuoyuna sızmıştır .
Eskiler ne dermiş ?
“Ateş olmayan yerden duman çıkmaz .”
Batı emperyalizmi kumpasını hem dışarıda , hem de içeride kurmakla meşgul .
Yazıyı yazdığım saatlerde, gazetede, iddialar karşısında taraflardan her hangi bir açıklama gelmedi .
Kamuoyuna düşen bu ciddi endişe verici haber karşısında . Ankara’nın sergileyeceği tavır merakla beklenmektedir .Bu haber 3249 defa okunmuştur

:

:

:

: