Ufukta seçim hükümeti göründü

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan hükümeti kurma görevini devralan UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu kolları sıvadı. Bugün ve yarın tüm partiler jet hızıyla ziyaret edilecek.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan hükümeti kurma görevini devralan UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu kolları sıvadı. Bugün ve yarın tüm partiler jet hızıyla ziyaret edilecek.
Erken seçim tarihi olarak 6 Şubat’ı işaret eden Sucuoğlu, bir seçim hükümeti kurulacağını, perşembe günü net tabloyu Cumhurbaşkanı Tatar ile paylaşacağını ifade etti.
Kısaca ufukta bir seçim hükümeti göründü.
Peki bu hükümet nasıl bir hükümet olacak?
Siyaset kulislerinde yeni hükümet için üç formül ön plana çıkıyor.
Bunlardan biri UBP-DP ve Milletin Partisi Kurucusu Bertan Zaroğlu ile bağımsızların destek vereceği 26’yı bulan formül.
Bu olasılığın en güçlü ihtimallerden biri olduğu öne sürülüyor.
Bir diğeri HP-UBP hükümeti.
Ancak Özersay’ın dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “geniş tabanlı hükümet” vurgusu bu hükümetin gerçekleşme ihtimalinin çok kolay olmadığını ortaya koyuyor.
Bir diğer formül ise Sucuoğlu’nun UBP’den 10 bakan ataması ve bunu Cumhurbaşkanının onaylaması.
Söz konusu formülde hükümetin güvenoyu almasa da görevine devam edeceği ifade ediliyor.
Ancak tartışmalı bir hükümet olacağı için Sucuoğlu’nun bunu tercih etmeyeceği hemen hemen kesin gibi.
Diğer taraftan hükümetten ayrılacağı netleşen YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın hükümette olmasa bile dışarıdan destek vermeyi sürdüreceğini açıklaması da denklemin bir başka unsuru olarak öne çıkıyor.
İstifa etmiş bir hükümet ile günlerdir savrulan ülkenin öyle ya da böyle önümüzdeki hafta başında bir hükümete kavuşması kuvvetle muhtemel.
Bu hükümetin önündeki ilk hedef de önce bütçenin Meclis’ten geçmesi.
Eğer bütçe geçmeden seçime gidilirse önümüzdeki yıl, kamunun tıkanacağı ve hizmetlerde büyük aksamalar olabileceği belirtiliyor.
Seçim hükümeti de olsa ortaya çıkacak siyasi irade, ülkenin etrafındaki kara bulutları en azından uzaklaştırmak açısından faydalı olacak.
Ancak o kara bulutların tamamen yok olması için güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç var. O iradenin de bu Meclis’ten çıkmayacağı artık net olarak görüldü.


Bu haber 3870 defa okunmuştur

:

:

:

: