Herkesin hesabı seçim sonrasına

Dıştan destekli UBP – DP Hükümeti kabinesinin bugün Cumhurbaşkanı Tatar’a sunulması bekleniyor. Yeni kabineye bağımsızlar ve Bertan Zaroğlu dışında Halkın Partisi’nden de sürpriz bir destek geldi.

Dıştan destekli UBP – DP Hükümeti kabinesinin bugün Cumhurbaşkanı Tatar’a sunulması bekleniyor. Yeni kabineye bağımsızlar ve Bertan Zaroğlu dışında Halkın Partisi’nden de sürpriz bir destek geldi.
Amaç bütçenin bir an önce geçmesi.
Hatta CTP’nin bile bugüne kadar izlediği “hemen şimdi yarından tezi yok seçim” politikasından vazgeçtiğini görüyoruz.
Bütçenin geçmesi için seçimlerin 9 Ocak’ta değil de birkaç hafta sonra yapılabileceği partide güçlü bin şekilde dillendiriliyor.
Çünkü seçim sonrasında oluşacak yeni hükümetin bütçeyle uğraşması ne demek, 2018 yılında acı bir şekilde tecrübe edildi.
Haziran ayındaki yerel seçimler nedeniyle seçim yasakları da olduğunu düşünürsek, yaz tatili ve sonbahardaki 2023 bütçesi mesaisiyle birlikte koca 2022 yılı sadece bütçe görüşmeleriyle geçer.
Her parti seçim sonrasında oluşacak yeni hükümette kendini iktidar ortağı gördüğü için bunu göze alamıyor.
Nitekim HP Genel Başkanı Kudret Özersay, bu düşüncesini “HP olarak biz, seçimden sonra kurulacak olan hükümette yer alacağımızı düşünüyoruz. Bunu dikkate aldığımızda, seçim ertesinde kurulacak olan hükümetin bütçe yapmaya kalkışmasının, memlekete ağır bedelleri olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle seçime bütçe geçtikten sonra gidilmesi gerek” diyerek açıkça ortaya koydu.
Bir diğer önemli konu da bütçe maratonunda Meclis’in nisap sorunu yaşamaması için olabilecek en geniş dıştan desteğin hükümete verilmesi.
Çünkü sahaya çıkacak milletvekillerinin seçime hazırlanmak ya da Meclis’te bulunmak arasındaki ikilemde hangisini tercih edeceğini geçmiş seçim dönemlerinden çok iyi biliyoruz.
Komitelerde oybirliğiyle geçen yasaların Meclis’ten geçebilmesi için bu da önemli bir konu.
Ancak ne yazık ki siyasetin bugünkü gündeminde üst sıralarda yer almıyor.
Dıştan destekli hükümeti zor bir süreç bekliyor. 13. Maaşlar sorunu ve sendikaların yarın yapacağı genel grevle karşılayacağı yeni hükümet, bunlara aşmak zorunda.
Özellikler 13. maaşlar noktasında sıkıntı olması halinde ateşten gömlek, bunu giyen partileri fena halde yakar. Bizden söylemesi…

Bu haber 6610 defa okunmuştur

:

:

:

: